Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

2.El Araç Alım Satımında Değişiklik

İkinci El Araç Alım Satımı Nasıl Olacak

2.El Araç Alım Satımı

2020 yılı itibariyle yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte 2.el araç alım satımı daha güvenli hale geliyor. Bilindiği gibi ikinci el araba almak isteyenler öncelikle ücreti ödüyor, ondan sonra noter satışı gerçekleştiriliyordu veya tam tersi şekilde satıcı aracın devrini noterde yaptıktan sonra parayı alıyordu. Belirtilen her iki yöntemde, hem alıcılar hem de satıcılar açısından risk taşıyor ve dolandırılma gibi kötü durumların ortaya çıkmasına yol açabiliyordu.

Artık 2020 yılı şubat ayından itibaren uygulanacak olan yeni sistemle araç alım satımında bu riskler tamamen ortadan kalkacak. Böylece hem alıcılar hem de satıcılar güvenli bir şekilde alışveriş yapabilecek.

Ticaret bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arasında imzalanan protokolle birlikte 2.el araç alım satımında güvenli ödeme sistemi kurulacak ve bu sistemin işletilmesi noktasında noterler yetkilendirilecek.

1 şubat 2020 tarihinden itibaren 2.el araç alım satımı ‘nda kullanılmaya başlayacak olan güvenli ödeme sistemi sayesinde araç devir işlemi ile para transferi aynı anda noter huzurunda gerçekleştirilecek.

2.el araç alım satımı

İkinci El Araç Alım Satımında Yeni Sistem Nasıl İşleyecek?

Güvenli ödeme sistemi ise şu şekilde işleyecek: Alıcı öncelikle noter tarafından belirtilen hesaba aracın fiyat bedelini aktaracak ve para güvenli havuzda beklerken noter satışı yani devir işlemi gerçekleştirilecek, satış işlemi tamamlandığında ise havuzda bekleyen para satıcının hesabına aktarılacak.

Güvenli ödeme sistemini kullanmanın bedeli ise 2020 yılı için 20 TL olarak belirlenmiş durumda. Ticaret bakanı Ruhsar PEKCAN’ın yaptığı açıklamaya göre de bu ücret her sene yeniden değerleme oranına göre arttırılacak.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı