Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

2019 PAEM Komiser Yardımcılığı Sınav Aşamaları

2019 PAEM Sınav Aşamaları

2019 PAEM sınavı yani Komiser Yardımcılığı için başvurular bitmek üzere. Peki başvuru yapan adayların bundan sonra izlemeleri gereken aşamalar neler? İşte bu yazıda PAEM sınavlarına katılan adaylar için komiser yardımcılığı sınav aşamaları hakkında bilgi vereceğiz.

Komiser Yardımcılığı Sınav Aşamaları

Polis Akademisi resmi internet sitesi pa.edu.tr üzerinden 2019 5.Dönem PAEM sınavı yani 2000 komiser yardımcısı alımı için ön başvurularını yapan adaylar bundan sonra şahsen başvuru işlemleri için yine Polis Akademisi tarafından ilan edilen bir tarihte şahsen başvuru işlemlerini gerçekleştirecekler ve ayrıca ön sağlık kontrollerine tabi tutulacaklar.

2019 PAEM sınavı, ön sağlık kontrollerinde adaylar ne gibi kontrollerden geçirilecek?

Öncelikle 2019 PAEM sınavına başvuru yapan adayların boy kilo ölçümü yapılarak Polis Akademisi tarafından belirlenen boy standartlarına göre gerekli kriterleri taşıyıp taşımadıkları tespit edilecek.

 • Komiser yardımcısı olmak isteyen erkek adayların en az 1.67 cm boyunda olması gerekirken kadın adayların en az 1.62 cm boyunda olması gereklidir.

Boy kilo ölçümünden sonra adayların beden kitle indeksinin polis okullarına alınacak öğrencilerde aranan şartlara uygun olup olmadığı kontrol edilecek.

Komiser yardımcısı olmak isteyen adayların Beden kitle endeksinin 18 dahil 27 dahil bu rakamlar arasında olması gerekmektedir yani adayların beden kitle indeksi 18 ve 27 arasında olmalıdır.

 • Eğer adayın beden kitle indeksi 18 den az çıkarsa aday komiser yardımcısı olamayacağı gibi 27 den fazla çıkarsa da aday komiser yardımcısı olamayacaktır.
 • Boy kilo ölçümü ve beden kitle indeksi yönünden gerekli kontroller yapıldıktan sonra adayların yüzlerine ve kollarına bakılarak eşgal belirtici izler olup olmadığı kontrol edilecektir.
 • Ön sağlık komisyonu karşısında eller öne doğru uzatılarak adaya çök kalk hareketi yaptırılacak ve ayrıca adayın ellerinin titreyip titremediği kontrol edilecek.
 • Son olarak adayların renk körü olup olmadığını anlamak için renk körlüğü testi yapılacak.
 • Katalogda bulunan rakamlar gösterilerek adaylardan bu rakamları sesli olarak okuması istenecek ve böylece adayların renk körü olup olmadığı anlaşılacak.
 • Ön sağlık kontrollerinden geçen adaylar fiziki yeterlilik sınavına katılacaktır.

 • Fiziki yeterlilik sınavından da başarıyla geçen adaylar sözlü mülakata katılacaktır.

2019 PAEM sınavına katılarak yukarıda belirtilen sınav aşamalarından başarıyla geçen erkek ve kadın adaylar arasında, ayrı ayrı başarı sıralaması oluşturulacaktır.

2019 PAEM Sınavına katılan adayların başarı sıralaması şu şekilde oluşturulur.

 • Temel Yeterlilik Testi puanının %25‘i,
 • Fiziki Yeterlilik Sınavı puanının %25‘i,
 • Sözlü Mülakat puanının %50‘si alınarak 2019 PAEM sınavına katılan adayların başarı sıralaması oluşturulacaktır.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
5 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Faruk turan
Faruk turan
2 yıl önce

Merhabalar ben paeme basvuru yapacaktim sayfa acilmiyor bugun son gun ucretini de yatirdim bugun ama sayfa cok agir acilmiyor acilir mi acaba

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Faruk turan

Başka tarayıcıdan deneyin saat 17.00 olmadan yapmanız lazım

Faruk turan
Faruk turan
2 yıl önce
Reply to  Admin

Internet cafeye gittim baska telefonlari denedim yok acilmiyor sitede gece 12 diyor ama yatirma icin 5 deniyor hala da yapamadim acilmiyor

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Faruk turan

Olmazsa mesai bitmeden polis akademisini bi ararsanız daha iyi olur. Daha garanti olur işiniz.

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Faruk turan

Yoğunluk nedeniyle başvuru işlemlerini 29.09.2019 tarihi 23.59’a kadar uzatmışlar bilginize.

Kapalı