Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

2019 PMYO Baraj Puanı Kaç Olacak, PMYO Giriş Sınavı Ne Zaman?

2019 PMYO Polis Alımı Ne Zaman Olacak?

PMYO yani polis meslek yüksekokullarına giriş yapabilmek için Polis Akademisi tarafından ilan edilen gerekli şartları karşılamak gerekmektedir.

PMYO başvuru şartları arasında en öncelikli olanlar ise Lise mezunu olunması ve Yüksek Öğretim Kurumları Sınavının Temel Yeterlilik Testi yani TYT bölümünden en az 260 ve üzeri ham puan alınması şartıdır.

Bu nedenle 2019 PMYO başvurusu yapacak olan adayların da en az lise mezunu olması ve TYT puan şartını karşılaması gerekmektedir.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre 377 bin aday 260 TYT puanının üzerinde aldı.Geçen sene ile hemen hemen aynı oranda bir puan tablosunun olduğu YKS sınavına göre 2019 PMYO taban puanının yine en az 260 ham puan olacağını söyleyebiliriz.

2019 PMYO ile kaç bin lise mezunu polis alınacak?

2019 PMYO sınavına katılacak olan adaylar polis akademisi tarafından 2019 PMYO ilanının ve başvuru şartlarının açıklanmasını bekliyor.

PMYO sınavları ile her sene aşağı yukarı 2500 lise mezunu polis alımı gerçekleştirilmektedir.

Polis meslek yüksek okullarına alınan bu polis adayları 2 senelik bir eğitime tabi tutulmakta ve akabinde ise polis memuru olarak göreve başlatılmaktadır.

Lise mezunları için belirlenen polis alım sayısının %10’u bayan polis alımına ayrılmaktadır.

Örneğin 2019 PMYO sınavı ile tıpkı 2018 PMYO sınavında olduğu gibi 2500 polis alımı yapılacaksa bunun 2250’si erkek adaylara, 250’si ise kadın polis adaylarına ayrılacaktır.

2019 PMYO Sınavı Ne Zaman?

2019 PMYO için sınav aşamalarının eylül veya ekim ayı içerisinde yapılması bekleniyor.

Pmyo başvuru şartları arasında yer alan maddeler ise şu şekildedir:

  • Lise mezunu olunması
  • Sınavın yapıldığı yılın 1 ocak itibariyle 26 yaşından gün alınmamış olunması ve 18 yaşını tamamlamış olmak.
  • En az 260 ham TYT puanının olması
  • Erkek adayların en az 1.67 cm boyunda olması
  • Kadın adayların en az 1.62 cm boyunda olması
  • Beden kitle indeksinin 18 (dahil) 27 (dahil) arasında olması gibi temel şartlar bulunmaktadır.

Hazırladığımız bu yazı ile lise mezunu polis alımı ne zaman olacak, 2019 PMYO başvuru şartları neler olacak, 2019 PMYO ile kaç bin polis alınacak? bu gibi sorulara cevap vermeye çalıştık.

Aşağıda yer alan PMYO ile ilgili faydalı bağlantıları kullanarak hesaplama yapabilir sormak istediğiniz hususları yorum kısmından sorabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı