Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

2019 PMYO Sınav Aşamaları

2019 PMYO Lise Mezunları İçin Sınav Aşamaları

2019 Polis Meslek Yüksek Okulu yani PMYO sınavı için başvurular bitti. Peki başvuru yapan adayların bundan sonra izlemeleri gereken aşamalar neler?

Polis Akademisi resmi internet sitesi pa.edu.tr üzerinden 2019 PMYO sınavı için ön başvurularını yapan adaylar bundan sonra şahsen başvuru işlemleri için yine Polis Akademisi tarafından ilan edilen bir tarihte şahsen başvuru işlemlerini gerçekleştirecekler ve ayrıca ön sağlık kontrollerine tabi tutulacaklar.

2019 PMYO sınavı, ön sağlık kontrollerinde adaylar ne gibi kontrollerden geçirilecek?

Öncelikle 2019 PMYO sınavına başvuru yapan adayların boy kilo ölçümü yapılarak Polis Akademisi tarafından belirlenen boy standartlarına göre gerekli kriterleri taşıyıp taşımadıkları tespit edilecek.

 • Polis olmak isteyen erkek adayların en az 1.67 cm boyunda olması gerekirken kadın adayların en az 1.62 cm boyunda olması gereklidir.

Boy kilo ölçümünden sonra adayların beden kitle indeksinin polis okullarına alınacak öğrencilerde aranan şartlara uygun olup olmadığı kontrol edilecek.

Polis olmak isteyen adayların Beden kitle endeksinin 18 dahil 27 dahil bu rakamlar arasında olması gerekmektedir yani adayların beden kitle indeksi 18 ve 27 arasında olmalıdır.

 • Eğer beden kitle indeksi 18 den az çıkarsa aday polis olamayacağı gibi 27 den fazla çıkarsa da aday polis olamayacaktır.
 • Boy kilo ölçümü ve beden kitle indeksi yönünden gerekli kontroller yapıldıktan sonra adayların yüzlerine ve kollarına bakılarak eşgal belirtici izler olup olmadığı kontrol edilecektir.
 • Ön sağlık komisyonu karşısında eller öne doğru uzatılarak adaya çök kalk hareketi yaptırılacak ve ayrıca adayın ellerinin titreyip titremediği kontrol edilecek.
 • Son olarak adayların renk körü olup olmadığını anlamak için renk körlüğü testi yapılacak.
 • Katalogda bulunan rakamlar gösterilerek adaylardan bu rakamları sesli olarak okuması istenecek ve böylece adayların renk körü olup olmadığı anlaşılacak.
 • Ön sağlık kontrollerinden geçen adaylar fiziki yeterlilik sınavına katılacaktır.

 • Fiziki yeterlilik sınavından da başarıyla geçen adaylar sözlü mülakata katılacaktır.

2019 PMYO Sınavına katılarak yukarıda belirtilen sınav aşamalarından başarıyla geçen erkek ve kadın adaylar arasında, ayrı ayrı başarı sıralaması oluşturulacaktır.

2019 PMYO Sınavına katılan adayların başarı sıralaması şu şekilde belirlenir.

 • Temel Yeterlilik Testi puanının %25‘i,
 • Fiziki Yeterlilik Sınavı puanının %25‘i,
 • Sözlü Mülakat puanının %50‘si alınarak 2019 PMYO sınavına katılan adayların başarı sıralaması oluşturulacaktır.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı