Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Trend

2020 Bekçilik Başvurusu

2020 Bekçilik Alımı ve Bekçilik Şartları

Emniyet teşkilatı bünyesinde yeniden hayata geçirilen Çarşı ve Mahalle Bekçiliği ile teşkilat bünyesindeki bekçi sayısı 2019 yılında da yapılan alımlarla 30 bine yaklaştı. Bekçi alımından elde edilen verim neticesinde 2020 yılında da yeni bekçilik alımları yapılacaktır. Bu nedenle bekçilik başvurusu yapmak isteyen adayların yazıyı sıkılmadan dikkatli bir şekilde okumalarını tavsiye ediyorum.

2019 yılında yapılan bekçi alımlarında polis birimleri dışında ilk defa İstanbul ilinin köylerinde de değerlendirilmek üzere yaklaşık 273 köy bekçisi alımı için sınav yapıldı. Yani anlatmak istediğim 2020 yılında hem şehir merkezlerinde hem de köylerde değerlendirilmek üzere bekçi alımı yapılacaktır. Bu yazıyla;

 1. 2020 yılında yapılacak olan bekçilik alımlarının tahmini olarak ne zaman yapılacağı,
 2. Bekçilik başvurusu şartları ve başvuru aşamaları,
 3. Bekçilik sınav aşamaları,
 4. Bekçilik başarı sıralaması nasıl yapılır?
 5. Bekçiliğe engel olan suçlar ve cezalar nelerdir?
 6. Kimler bekçi olabilir?

Gibi birçok konu hakkında detaylı bilgiye yer vererek bekçi olmak isteyen adaylara yol göstereceğiz.

2020 Bekçi Alımı Ne Zaman?

2019 yılında yapılan Çarşı ve Mahalle Bekçiliği sınavının sonuçları henüz açıklanmadı. 2019 yılında bekçilik sınavının sonuçları en geç 2020 Ocak Ayı içerisinde açıklanacak ve kazanan adayların sağlık raporu işlemleri başlatılacaktır. Kazanan adayların incelenmesi ve meslek içi eğitim sürecinden geçirilmesi derken geçen zamana bağlı olarak 2020 yılında yapılacak bekçilik alımları ise Haziran veya Temmuz aylarına sarkacaktır. Yani en kötü ihtimalle 2020 bekçi alım duyurusu Temmuz ayında polis akademisi resmi internet sitesi üzerinden yapılacaktır.

2020 Bekçilik Başvuru Şartları Neler?

 • Bekçi olmak isteyen adayların özellikle T.C vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Bekçi olacak adayların en az lise mezunu olması gerekmektedir. Önlisans ve lisans mezunları da bekçilik sınavına girebilir.
 • Bekçi olmak isteyen adayların eğer bu konu da değişiklik olmazsa bekçilik yaş şartı bakımından sınavın yapıldığı yılın başvuru tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış olması ve sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak itibariyle 31 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.
 • Bekçilik başvurusu yapmak isteyen adayların bekçilik boy şartı yönünden en az 1.67 cm boyunda olması gerekmektedir.
 • Bekçi olacak adayların şahsen başvuru için çağrıldıkları esnada beden kitle indeksinin 18 ve 27 arasında olması gerekmektedir. Yani adayın beden kitle indeksi vermiş olduğumuz sayının (18) altında veya (27) üstünde olursa bekçiliğe girmesine engel olacaktır.
 • Bekçilik başvurusu yapmak isteyen adayların bekçilik ikamet şartı yönünden alım yapılan ilin sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ediyor olması gerekmektedir.
 • Bekçi olmak isteyen adaylar bekçilik sağlık şartı bakımından emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmalıdır.
 • Bekçilik askerlik şartı devam ediyor mu ancak bu yeni bekçi alımı ilanının gelmesi ile belli olacak. 8 kasım 2019 tarihinde yayımlanan Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Giriş Sınavı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle birlikte Bekçilik için askerlikle ilişiğinin bulunmaması açıklaması eklendi.
 • Bekçi olacak adayların güvenlik soruşturmalarının ve arşiv araştırmasının olumlu sonuçlanmış olması gerekmektedir.
 • Bekçiliğe engel olacak suçlardan işlememiş ve ceza almamış olmaması da aranan şartlar arasında yer almaktadır.

Bekçilik Başvuru Şartları Konusunda Daha Önceden Yazmış Olduğumuz Faydalı Konular:

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Yukarıda saymış olduğumuz bekçilik başvuru şartlarını taşıyan adaylar, başvuru klavuzunda belirtilen banka hesabına başvuru ücretini yatırarak internet üzerinden e-devlet şifresiyle giriş yapıp polis akademisi sitesinden ön başvuruyu gerçekleştirir.
 • Ardından ise şahsen başvuru işlemlerini yapacağı tarih ve yerin yine Polis Akademisi resmi sitesi üzerinden açıklanmasını bekler.
 • Bekçilik için ön başvuruyu yapan adaylar başvuru ve sınav yerlerinin açıklanmasıyla birlikte belirtilen tarihte şahsen başvuru yapacakları yere giderler.

Bekçilik Sınav Aşamaları Nelerdir?

1-) Yazılı Sınav

Bekçilik ön sağlık kontrolünden geçirilen adaylar daha sonra 100 sorudan oluşan bekçilik yazılı sınavına katılır. Bekçilik yazılı sınavı milli eğitim bakanlığı tarafından hazırlanır. Bu yazılı sınavda her soru 1 puandan oluşmakta olup yanlış doğruyu götürmemektedir. Yazılı sınavdan 50 puan ve üzerinde alan adaylar başarılı kabul edilerek fiziki yeterlilik testi ve sözlü mülakat aşamalarına katılır. 100 sorudan oluşan bu yazılı sınav için bekçi adaylarına 120 dakika süre verilmektedir.

Bekçilik yazılı sınavında konulara göre soru dağılımı aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Türkçeden 20 soru sorulmaktadır.
  • Genel Kültürden 20 soru sorulmaktadır.
  • Matematikten 15 soru sorulmaktadır.
  • Fen Bilgisinden 15 soru sorulmaktadır.
  • Sosyal Bilimlerden 15 soru sorulmaktadır.
  • Hayat Bilgisinden 15 soru sorulmaktadır.

2-) Fiziki Yeterlilik Sınavı

Bekçilik fiziki yeterlilik sınavında adaylar polis akademisi tarafından belirlenen polislikte de geçerli olan spor parkuruna girer. 100 puan üzerinden puanlama yapılan spor parkurunda 60 puan altında alan adaylar başarısız kabul edilir.

Bekçilik Fiziki Yeterlilik Sınavında Parkurda Bulunan İstasyonlar:

 • Sıçrama tahtası,
 • Lastik içerisinden geçme,
 • Ağırlık taşıma,
 • Sağlık topuna dokunma,
 • Takla,
 • Slalom koşu,
 • Engel altından ve üstünden geçme.

Güncel olarak 7 istasyondan oluşan bekçilik spor parkuru hakkında detaylı bilgi için aşağıda verdiğim bağlantıya tıklayıp inceleyebilirsiniz.

NOT : Polislik sınavlarında uygulanan fiziki yeterlilik testi, bekçilikle aynıdır.

3-) Sözlü Mülakat

Bekçilik sözlü mülakatında adayların; özgüveni, konuşma ve beden dilini kullanma becerileri, kendilerine yöneltilen soruları anlama ve kavrama yeteneği gibi faktörlere göre 100 puan üzerinden puanlama yapılır. 70 puan altında alan adaylar başarısız kabul edilir.

Bekçilik Başarı Puanı Nasıl Hesaplanır?

Bekçilik başarı sıralaması, yazılı sınav puanının %25’i, fiziki yeterlilik sınavı puanının %25’i ve sözlü mülakat puanının %50’si alınarak en yüksek puandan başlanarak her il için ayrı ayrı oluşturulur.

ÖNEMLİ HATIRLATMA!

Evet arkadaşlar burada anlattıklarımla mümkün olduğunca Bekçilik sınavlarına katılmayı düşünen adayların aklındaki sorulara cevap verebilecek nitelikte rehber bir yazı oluşturduğumu düşünüyorum. Umarım sizler için faydalı olur. Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız, başkalarının da faydalanması için yorum yapmayı ve sosyal medya vb. sitelerde paylaşmayı unutmayınız.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
9 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
poyraz
poyraz
1 yıl önce

Söyleyeceğim Kelime şudur ki Gerçeten Hakkı olan Gerçekten Sınav ve mülakatta Başarılı olan Gençleri Almak lazım Bu konu her kurum için geçerlidir .Yok Amcası dayısı Abisi Akrabası Devletin Farklı Konumların da Olan yakınları Tarafından Araca olunarak Tarpil geçilip Gerçekten Hakkı olan Gençleri bi bahane ile Eleyip Öyle Torpil le Haksız yere Getirilmemeli O kadar genç var Çabalayan Başarılı olan Devletin farklı konumların da yer almak isteyen Ama bazı fırsatçılar Torpil geçerek aracı olarak Çabalamayan Kişi ve ya kişileri Geçiriyor. Öncelik bu konuya bi el atmalı Gençlerin hayelleri umutları yılılmamalı Çabalıyor Başarılı Emek savrediyor Ama Bi Torpili olmadığı için eleniyor .Yetgili… Read more »

Levent
Levent
1 yıl önce

Bekçilik için gereken başvuru burdan mı

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Levent

Hayır Levent şuan bekçi alımı söz konusu değil alım olursa polis akademisi resmi sitesi üzerinden yapacaksınız. 2020 bekçi alım ilanı gelirse detayları paylaşırız. Bu platform sadece bilgi amaçlı paylaşım yapmaktadır.

Bekçi
Bekçi
1 yıl önce
Reply to  Levent

İşte bu adamda Bekçi olmayı planlıyor…

Ümüt
Ümüt
1 yıl önce

Bekçi başvuruları başladımı

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Ümüt

2020 yılı için henüz ilan yayımlanmadı.

Yunus
Yunus
1 yıl önce

Kesin olarak askerlik şartı varmı yokmu herkes farklı yazıyor

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Yunus

Askerlik şartının kalktığına dair kesin bir açıklama yok.
Bekçilik askerlik şartı devam ediyor mu ancak bu yeni bekçi alımı ilanının gelmesi ile belli olacak. 8 kasım 2019 tarihinde yayımlanan Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Giriş Sınavı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle birlikte Bekçilik için askerlikle ilişiğinin bulunmaması açıklaması eklendi. Bu açıklama askerlik şartının kalktığı anlamını da çıkarmaz tabi.

Yunus
Yunus
1 yıl önce
Reply to  Admin

Teşekkür ederim

Kapalı