Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

2020 Komiser Yardımcısı Alımı Olacak mı?

2020 PAEM Sınavı Olacak mı?

2020 komiser yardımcısı alımı olacak mı? Sorusu ile aslında odaklanmak istediğim konu üniversite mezunları arasından PAEM sınavı ile komiser yardımcısı alımı yapılıp, yapılmayacağı hususudur.

Belki bilenler vardır ancak biz yine de bilmeyenler için değinelim; Komiser yardımcısı alımları meslek içerisindeki polis memurları arasından ve lisans mezunları arasından olmak üzere PAEM sınavlarıyla 2 şekilde yapılmaktadır. Tabi komiser yardımcılığı için meslek içerisinden katılanlar ile lisans mezunları arasından katılanlar ayrı PAEM sınavlarına girmektedir ve meslek içerisinden alım lisans mezunlarına göre daha az olmaktadır.

2018 4.Dönem PAEM sınavı ile komiser yardımcılığını kazanan lisans mezunları Polis Akademisinde eğitim görmekte ve 2019 Aralık ayı itibariyle bitirme mülakatından başarıyla geçenler komiser yardımcısı olarak göreve başlayacak.

2019 yılında ise 5.Dönem PAEM sınavıyla 2 bin lisans mezununun daha komiser yardımcılığı eğitimi için alımı planlandı ve sınav aşamaları sonlandırıldı. Şimdi ise sonuçların açıklanması bekleniyor.

Peki tüm bunların dışında komiser yardımcısı alımları 2020 yılında da devam edecek mi? 

Meslek içerisinden komiser yardımcısı alımlarının aynı şekilde devam edeceğini düşünüyorum. Hatta belki biraz daha fazla kontenjan ayırabilirler.

Lisans mezunları arasından ise 2020 yılında da komiser yardımcısı alımlarının yapılması muhtemel görünüyor.

2020 yılında lisans mezunları arasından komiser yardımcısı alımı yapılmayacağının düşünülmesinin sebebi ise Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Giriş Yönetmeliği geçici madde de; emniyet mensubu olmayan lisans mezunları PAEM’e 1/1/2020 tarihine kadar kabul edilebilir, açıklamasının bulunmasıdır.

Benim 2020 yılında siviller yani lisans mezunları arasından yine komiser yardımcısı alımının yapılacağını düşünmemim sebebi ise 8 Kasım 2019’da Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Giriş ve Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğin yayımlanması ve bu yönetmelikle birtakım değişiklikler yapılmasına karşın PAEM Duyuru, başvuru zamanı ve şekli konusunda 8.Madde de yer alan Emniyet mensubu olmayan adayların KPSS taban puanı ve puan türü Bakanlıkça belirlenir, şeklinde devam eden açıklamaların aynen eklenmesi yani çıkarılmamış olmasıdır.

İşin özü arkadaşlar komiser yardımcısı olmayı düşünen lisans mezunları 2020 yılında da alım olacakmış gibi düşünerek gerek KPSS gerekse PAEM sınav aşamaları açısından hazırlıklarını yapmalıdır.

2020 yılında PAEM sınavı yapılsa dahi komiser yardımcısı alımının artık azaltılacağını düşünüyorum. Çünkü emniyet teşkilatı içerisinde yapılan son alımlarla birlikte komiser yardımcısı ihtiyacı nispeten giderilmiş durumdadır.

Yazıyı sonuna kadar okuyan arkadaşlara inşallah faydalı olabilmişimdir. Dilerseniz, Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur? başlıklı yazıyı okuyabilir ve sitemizde bulunan PAEM kategorisini inceleyebilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı