Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

2020 PMYO Sınavı Rehberi

2020 PMYO Başvuru

2020 PMYO Sınavı Hazırlık

Hazırladığımız bu yazıyla 2020 yılında PMYO sınavına girmeyi düşünen lise mezunlarına yol göstermek amacıyla PMYO başvuru şartları, PMYO başvurusu ve PMYO sınav aşamaları gibi konular hakkında bilgi verilmiştir.

Lise mezunlarının polis olarak yetiştirildiği okul türü olan PMYO yani Polis Meslek Yüksek Okullarına her sene yaklaşık 2500 polis alımı gerçekleştirilmektedir.

Polis Meslek Yüksek Okullarında polis adayı olarak eğitim görebilmek içinse yapılan PMYO sınavında başarılı olmak gerekmektedir.

PMYO sınavına sadece lise mezunları başvuru yapabilmekte olup açık öğretim yoluyla liseden mezun olanlar da bu sınava katılabilmektedir.

PMYO Başvuru Şartları

2020 yılında PMYO sınavına girmeyi düşünenler için PMYO başvuru şartlarını tekrar gözden geçirelim.

 • Lise ve dengi okul mezunu olmak.
 • 18 yaşını tamamlamış olmak ve sınavın yapıldığı yılın 1 ocak itibariyle 26 yaşından gün almamış olmak. •
 • Yükseköğretim kurumları sınavının Temel Yeterlilik Testi bölümünden yani TYT puan türünden 250,00 hem puan almış olmak.
 • Erkek adayların en az 1.67 cm boyunda, kadın adayların ise en az 1.62 cm boyunda olması gerekir.
 • Tüm adayların beden kitle indeksinin 18 ve 27 arasında olması gereklidir. Vücut kitle indeksi belirtilen sayılarda olan adaylar da başvuru yapabilir.
 • Adayların emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine uygun olması gereklidir.
 • Adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının olumlu sonuçlanmış olması gerekmektedir.

PMYO Sınavı Başvuru Nasıl Yapılır?

PMYO sınavı için şartları karşılayan aday Polis Akademisi üzerinden PMYO sınav duyurusunun yayımlanması ve başvuruların başlatılması üzerine belirlenen başvuru ücretini yatırır ve pa.edu.tr üzerinden e-devlet şifresiyle giriş yaparak ön başvuruyu gerçekleştirir.

 • PMYO sınavı için başvurular Temmuz veya Ağustos aylarında yapılmaktadır.

PMYO sınavına ön başvuruyu gerçekleştiren aday başvuruların bitmesinden sonra yine polis akademisi üzerinden şahsen başvuru ve fyt sınavı için çağrılmayı bekler.

PMYO Sınavı Nasıl Olur?

PMYO Sınavı ile yukarıda da belirttiğimiz gibi her sene 2500 lise mezunu polis alımı yapılmaktadır. 2500 polis alımının 2250’si erkek adaylara, 250’si ise kadın adaylara ayrılmaktadır. PMYO Sınavından kısaca bahsedecek olursak yapılan bu sınav 3 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar;

 1. Ön Sağlık Kontrolü
 2. Fiziki Yeterlilik Testi
 3. Sözlü Mülakat

Bu aşamalardan fiziki yeterlilik testi ve sözlü mülakat, TYT puanıyla birlikte başarı sıralamasının oluşturulmasında etkili olmaktadır. Yani PMYO sınavına giren adayların başarı sıralaması TYT puanının %25’i, Fiziki Yeterlilik Testinin %25’i ve Sözlü Mülakatın %50’si alınarak oluşturulmaktadır.

2020 PMYO sınavı konusunda daha fazla bilgi için Lise Mezunları İçin Polislik Başvuru Aşamaları başlıklı rehber niteliğindeki yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ahmet
ahmet
1 yıl önce

12 eylul 1990 dogumluyum 2020 pomeme girebilirmiyim

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  ahmet

Eğer yaş şartında değişiklik yapılmazsa 30 yaşından gün aldığınız için başvuru yapamazsınız.

Kapalı