Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

26.Dönem POMEM Sınavı Ne Zaman?

POMEM 26.Dönem ile Üniversite Mezunu Polis Alımı Yapılacak mı?

Polis olmak isteyen üniversite mezunları 25.Dönem POMEM ile 10 bin polis alımının yapılacağını düşünüyordu.

Ancak 31 Ağustos 2019’da 25.Dönem POMEM Özel Harekat sınavına ilişkin duyurunun resmi gazetede yayımlanmasının ardından Polis Akademisi tarafından 500 kadın Özel harekat alımının ilan edilmesiyle üniversite mezunu gençler polis olma hayallerini 26.Dönem POMEM sınavına bıraktı.

26.DÖNEM POMEM SINAVI 7 BİN POLİS ALIM DUYURUSU YAYIMLANDI DETAYLAR İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

  • Bu arada 25.Dönem POMEM Özel Harekat alımına lise, önlisans ve lisans mezunu kadın adaylar katılabilecek.
  • 25.Dönem POMEM Özel Harekat branşlı kadın polis alımında KPSS puan şartı bulunmayacak.

POMEM alımına katılmayı düşünen üniversite mezunları başvuru puanının kaç olacağını merak ediyor.

26.Dönem POMEM sınavında 2018 ve 2019 KPSS P3 puanıyla alım yapılacak.

Geçmiş dönemlerde yapılan POMEM sınavlarına katılabilmek için lisans mezunu adayların KPSS P3 puanının en az 60, önlisans mezunu adayların ise KPSS P93 puanının en az 70 olması gerekiyordu.

Büyük olasılıkla 26.Dönem POMEM alımı için de KPSS P3 ve KPSS P93 puan şartı aynı olacak.

Dolayısıyla POMEM 26.dönem sınavına katılmayı düşünen lisans mezunu adayların da 2018 veya 2019 KPSS P3 puanlarından birinin en az 60 olması gerekiyor.

Bu arada POMEM sınavına lisans mezunlarının yanında önlisans mezunları da katılabilmektedir.Önlisans mezunlarının POMEM’e katılabilmesi için Önlisans KPSS P93 puanlarının 70 ve üzerinde olması gerekli.

26.Dönem POMEM Sınavı Ne Zaman?

Şu anda mevcut olan 23 Polis Meslek Eğitim Merkezinde ( POMEM ) eğitim gören polis okulu öğrencisi bulunmuyor.

Ancak Polis Akademisi tarafından çok yakın bir zamanda yapılacak olan 26.Dönem POMEM sınavıyla 10 bin üniversite mezunu polis alımı gerçekleştirilecek ve POMEM‘lerde eğitim başlatılacak.

26.Dönem POMEM sınavı için başvuruların eylül ayı içerisinde başlatılması bekleniyor.

  • Söylediklerimiz ancak Polis Akademisi tarafından duyuru yapılması ile netlik kazanacaktır. 

26.Dönem POMEM Başvuru Şartları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi POMEM sınavına lisans mezunlarının yanında önlisans mezunları da katılabilmektedir.

  • Lisans mezunlarının POMEM sınavına girebilmesi için KPSS P3 puanının en az 60 olması gereklidir.
  • Önlisans mezunlarının POMEM sınavına girebilmesi için KPSS P93 puanının en az 70 olması gereklidir.

Ayrıca eğer değişiklik olmazsa POMEM alımlarında verilen kontenjanın %80’i lisans mezunlarına ayrılırken, %20’si önlisans mezunlarına ayrılmaktadır.

  • Örneğin 10 bin POMEM alımında polis memuru alımının 8 bini lisans mezunları arasından, 2 bini ise önlisans mezunları arasından gerçekleştirilir.

POMEM Yaş Şartı Nedir?

Pomem sınavına katılmak isteyen erkek ve kadın adayların güncel yaş şartına göre sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak itibariyle 30 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.

Bu da demek oluyor ki 2019 yılında yapılacak olan POMEM sınavına 1991 doğumlular istisnasız katılabilecektir.

  • Ayrıca doğum tarihi 1 0cak 1990’dan sonra olan yani 2 Ocak 1990 doğumlular ve sonrası da 26.Dönem POMEM sınavına katılma hakkına sahiptir.

POMEM Boy Kilo Şartı Nedir?

POMEM sınavına katılmak isteyen erkek adayların en az 1.67 cm boyunda olması gerekirken, kadın adayların en az 1.62 cm boyunda olması gereklidir.

Ayrıca kadın ve erkek adayların beden kitle indeksinin 18 ve 27 arasında olması zorunludur. Bu sayıların altında ve üstünde olursa aday polis olamaz.

26.Dönem POMEM Başvuru Nasıl Yapılır?

Belirttiğimiz kriterleri taşıyan adaylar 26.Dönem POMEM sınav ilanının Polis Akademisi tarafından yayınlanması üzerine Polis Akademisi tarafından belirlenen banka hesabına başvuru ücretlerini yatırarak pa.edu.tr üzerinden e-Devlet şifreleriyle yapabileceklerdir.

  • Adaylar POMEM için ön başvurularını bu şekilde yaptıktan sonra yine Polis Akademisi tarafından başka bir tarihte şahsen başvuru işlemleri için çağrılacaklardır.

Evet arkadaşlar 26.Dönem POMEM başvuru tarihi ve başvuru şartları konusunda vereceğim genel bilgiler bunlar. POMEM konusunda detaylı bilgi için sitemizde bulunan POMEM kategorisini inceleyebilirsiniz. Sağlık şartları yönünden polisliğe uygun olup olmadığınızı öğrenmek için Sağlık Şartları kategorisini inceleyebilirsiniz.

  • Bunların dışında polislikle ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu yorum kısmından sorarak anında cevap alabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
6 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
oziii
oziii
2 yıl önce

muhteşem süleyman bakanımız 65 kpss düşecek ön lisans demişti ?

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  oziii

Evet bir haber programındaki konuşmasında POMEM için önlisans kpss puanının 65’e düşeceğini söylemişti ancak şuan için bir gelişme yok.

Ezgi
Ezgi
2 yıl önce

Hocam merhaba. Ben 24.dönem hakkında soracaktım da. Hangi okullarda eğitim olacak bilginiz varsa bizi de bilgilendirir misiniz?

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Ezgi

Merhaba Ezgi, net bilgim yok bu konuda ancak Ankara Elmadağ POMEM güven masası için yapılan 24.dönem POMEM alımında kazanan kadın polis adaylarına eğitim verecek okullardan biri olacaktır %90 ihtimalle.

fırat
fırat
2 yıl önce

10 binpolis alımı için emin misiniz? 500 pöh kafamızı karıştırdı. aynı ay içinde iki dönem gelmez diye düşünüyorum (özellikle 500 pöh alımının en az lise mezunu olmasından başvuru sayısının çoklugu vs alım süreci epey uzayacaktır) 10 bin alımının iptal oldugu ,olmadıysa da 2020 ye sarkacagı düşüncesi var.

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  fırat

Merhaba Fırat, bu ay olmazsa bile bu sene içerisinde 26.dönem POMEM alımı yapılacaktır. Yaklaşık 1 senedir normal pomem alımı yapılmıyor ve emniyetin polis ihtiyacı henüz bitmiş değil, 25.dönem PÖH için mülakat aşamalarını belirli şehirlerde komisyon kurarak halledebilirler. Pöh eğitiminin verildiği polis meslek eğitim merkezi sayısı 6 adet yanılmıyorsam. Güven masası için de 6 adet okul belirleseler 11 adet pomem boş kalacak. Yani belki alım sayısını biraz düşük yaparlar bu kez ama yine alım yaparlar bu sene içinde.

Kapalı