Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Açıktan Lise Okuyanlar Polis Olabilir mi?

Açık Öğretim Lise Mezunları Polis Olabilir mi?

Merhaba arkadaşlar bu yazıda, açıktan lise okuyanlar polis olabilir mi? sorusuna cevap vereceğiz.

Polis alımları Polis Akademisine bağlı olarak yapılan sınavlarla gerçekleştirilmektedir ve polis olabilmek için birtakım şartlar bulunmaktadır.

Bu şartlar arasında; polis olmak isteyen gençlerin yaşının, boy kilo ölçülerinin, beden kitle indeksinin polisliğe uygun olması gibi temel şartlar bulunmaktadır.

Ayrıca bunların yanında polislik sınavlarına başvuracak adayların belirlenen mezuniyet düzeyini de karşılaması gerekmektedir.

  • Polis olmak isteyen gençlerin en az lise ve dengi okul mezunu olması zorunludur.

Lise mezunu olarak başvuru yapılabilecek polislik sınavı ise PMYO sınavıdır.

PMYO açılım olarak Polis Meslek Yüksekokulu anlamına gelmekte olup 2 yıllık mesleki ve teknik eğitimin verildiği polis okullarıdır.

PMYO sınavı ile her sene 2250 erkek, 250 kadın olmak üzere ortalama 2500 lise mezunu polis alımı gerçekleştirilmektedir.

Açıktan Lise Okuyanlar Polis Olabilir mi?

PMYO sınavına katılacak adayların açık öğretim veya örgün eğitim yoluyla lise okumaları fark etmemektedir.

Önemli olan lise mezunu olunmasıdır. Yanı açıktan lise okuyup mezun olan adaylar da PMYO sınavına katılabilir.

Polissayfasi.com sitesi olarak bu konuda aktaracaklarımız bunlar. Ayrıca merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Seren
Seren
2 yıl önce

Merhaba ben polis özel harekat kadın başvurusunda bulunacağım , önlisans mezunuyum ama lise KPSS sine girdim yani önlisans KPSS sine girmedim, başvuruyu ne şekilde yapmalıyım lise mezunu olarak mı , yoksa önlisans mezunu olarak mı ? Şimdiden teşekkür ederim

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Seren

Merhaba Seren, lise mezunu olarak başvuru yapmana teknik olarak bir engel bulunmaması gerekir. Normalde önlisans mezunları şartları tuttuğu takdirde PMYO sınavına başvurabilmektedir.

Emniyetin bununla ilgili yapmış olduğu bir açıklama yok ancak lise mezunu olarak KPSS puanın uyuyorsa özel harekat sınavına başvurabilirsin bence, neticede puan şartı bile aynı ama sen yine de başvuru yapmadan önce yarın ilk iş olarak polis akademisini şu numaralardan ara +90 (312) 462 86 49 – +90 (312) 499 70 02
Önlisans mezunu olduğunu ancak lise mezunu olarak lise KPSS puanıyla başvurmak istediğini bunun herhangi bir sakıncası var mı, bu şekilde başvuru yapabilir miyim diye sor.

Kapalı