Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Açıktan Üniversite Bitirenler Polis Olabilir mi?

AÖF Mezunları Polis Olabilir mi?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda, açıktan üniversite okuyanlar, AÖF mezunları polis olabilir mi? sorusuna cevap vereceğiz.

Polis alımları Polis Akademisine bağlı olarak yapılan sınavlarla gerçekleştirilmektedir ve polis olabilmek için birtakım şartlar bulunmaktadır.

Bu şartlar arasında; polis olmak isteyen gençlerin yaşının, boy kilo ölçülerinin, beden kitle indeksinin polisliğe uygun olması gibi temel şartlar bulunmaktadır.

Ayrıca bunların yanında polislik sınavlarına başvuracak adayların belirlenen mezuniyet düzeyini de karşılaması gerekmektedir.

Üniversite mezunu olarak başvuru yapılabilecek polislik sınavları ise POMEM veya PAEM sınavıdır.

POMEM açılım olarak Polis Meslek Eğitim Merkezi anlamına gelmekte olup 6 aylık mesleki ve teknik eğitimin verildiği polis okullarıdır.

POMEM sınavı ile her sene yaklaşık 10 bin üniversite mezunu polis alımı gerçekleştirilmektedir.

POMEM sınavlarına başvuracak adayların önlisans veya lisans mezunu olması gerekmektedir.

PAEM ise açılım olarak Polis Amirleri Eğitimi Merkezi anlamına gelmekte olup 11 aylık eğitimin verildiği ve buradan mezun olanların komiser yardımcısı olarak göreve başlatıldığı Polis Akademisine bağlı eğitim birimidir.

PAEM sınavına başvuru yapmak isteyen adayların en az lisans mezunu olması gerekmektedir.

Açıktan Üniversite Okuyanlar Polis Olabilir mi?

POMEM ve PAEM sınavlarına katılacak adayların açık öğretim veya örgün eğitim yoluyla üniversite okumaları fark etmemektedir.

Önemli olan üniversite mezunu olunmasıdır. Yanı açıktan üniversite okuyup mezun olan adaylar da POMEM veya PAEM sınavına katılabilir.

Polissayfasi.com sitesi olarak bu konuda aktaracaklarımız bunlar. Ayrıca merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı