Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Araba Sürerken Sigara İçmenin Cezası Ne Kadar?

Trafikte Seyir Halindeyken Sigara İçmek Yasak mı?

Araba Sürerken Sigara İçmenin Cezası

Bu makalemizde araba kullanırken sigara içmek yasak mı? Araba kullanırken sigara içen sürücüye kaç TL idari para cezası yazılır? Bu sorulara cevap vereceğiz.

Bilindiği üzere kapalı alanlarda sigara içmek hali hazırda yasaktı. 2019 yılının eylül ayı itibariyle ise trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemesi ve yanında bulunan kişilerin sağlığını tehdit etmemesi için sürücülerin de sigara içmesi yasaklandı.

Trafikte seyir halindeyken yani araba sürerken sigara içme yasağı ile ilgili idari yaptırımlar 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun ile 5326 sayılı Kabahatler Kanununa göre uygulanmaktadır.

Araba sürerken ve toplu taşıma araçlarında seyahat ederken sigara içilmesi yasaktır. Bu yasakla ilgili kanunda şu açıklamalara yer verilmiştir.

4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun “Tütün Ürünlerinin Yasaklanması” başlıklı 2/1-c maddesinde ” Tütün ürünleri hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere karayolu, demiryolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında tüketilemez.”

Belirtilen alanlarda tütün ürünleri tüketenler hakkında 5326 sayılı kabahatler kanununun 39. maddesine göre gerekli idari para cezası uygulanır.

Bu açıklamadan hususi araçlarda sürücü dışında diğer kişilerin sigara içmesine herhangi bir engelin bulunmadığı yorumunu yapabiliriz.

Araba Sürerken Sigara İçmenin Cezası Kaç TL?

Yukarıdaki açıklamalar ışığında araba kullanırken sigara içen şahıslara 2019 yılı için 153 TL idari para cezası uygulanır.

Yazılan bu idari para cezasının 15 gün içerisinde ödenmesi halinde %25 indirim uygulanmaktadır ve bu cezanın indirimli hali 115 TL olmaktadır.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı