Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Araba Sürerken Telefonla Konuşmanın Cezası

Araba Kullanırken Cep Telefonuyla Konuşana Yazılan Trafik Cezası Tutarı

Trafikte seyir halindeyken yani araba kullanırken hem kendi can güvenliğiniz hem de başkalarının can güvenliği için telefon gibi dikkat dağıtıcı şeylerle uğraşmamanız önem arz etmektedir. Eğer sizde bir hata yapıp arabada telefon görüşmesi yaptıysanız araba sürerken telefonla konuşmanın cezası ne kadardır merak ediyor olabilirsiniz.

Dünya genelinde meydana gelen kazaların büyük bir çoğunluğu dikkatsizlik ve hız sonucunda gerçekleşmektedir.Cep telefonunun da dikkat bölünmesine sebep olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Bu yüzden başkaları nasıl düşünüyor bilemem ama araba sürerken cep telefonuyla konuşmaktan dolayı yazılan trafik cezalarının caydırıcılık yönünden faydalı olduğuna inanıyorum.

2 saniye telefona bakayım derken tüm hayatınız boyunca unutamayacağınız durumların oluşmaması ve sevdiklerinize veya başkalarının sevdiklerine zarar vermemek için bu konuda daha duyarlı olalım.

2019 yılı için araba kullanırken telefonla konuşmanın cezası ne kadar?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 73.Maddesinde karayolunda araçların kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürülmesi, araçlardan bir şey atılması veya dökülmesi, seyir halinde sürücülerin cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanmasının yasak olduğu açıkça belirtilmiştir.

Bu yasaklara uymayanlara Karayolları Trafik Kanunu Madde 73‘e göre 2019 yılı için 235 TL para cezası uygulanır.Yani araç kullanırken cep telefonuyla konuşmanın , cep telefonuyla uğraşmanın güncel trafik cezası tutarı 235 TL’dir.Ayrıca 10 ceza puanı uygulanmaktadır.

Eğer tarafınıza araba kullanırken telefonla konuşmaktan dolayı trafik cezası yazıldıysa 15 gün içinde öderseniz % 25 indirimden faydalanabilirsiniz.

Cep telefonuyla konuşurken araba kullanmadan dolayı yazılan 235 TL trafik cezasının indirimli hali 176 TL olmaktadır.İndirimden faydalanmak istiyorsanız cezanın size tebliğinden itibaren 15 gün içinde ödemeniz gerekir.

Evet arkadaşlar bu yazımızda araba sürerken telefonla konuşmanın cezası ve yasak olduğundan ve bu yasağa uyulmaması halinde 2019 yılı için uygulanacak güncel ceza tutarının ne kadar olduğundan bahsettik.

Trafik cezaları ile ilgili ayrıca sormak istediklerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz.

Polissayfasi olarak vakit buldukça trafik cezaları ve trafikle ilgili işlemler konusunda yazmaya devam edeceğiz.

Eğer hazırladığımız yazıları faydalı buluyorsanız sizden ricam yorum kısmından düşüncelerinizi aktarın ve sosyal medyada paylaşın.Yazıyı sonuna kadar okuduğunuz için ayrıca teşekkür ediyorum.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Turkey Becoming More
1 yıl önce

Cell phone usage while driving: During rush hour, a majority of drivers are using their cellphones while driving. For example, last week I counted 78 out of 100 cars with drivers using their cell phones. Clearly, the police do little to stop this.

Kapalı