Sitemizde toplam: 205 yazı ve cevaplanmış 1955 soru bulunmaktadır. 

Arabayla Ters Yönde Gitmenin Para Cezası

Arabayla Ters Yönde Gitmenin Cezası 2019

Araba kullanırken bazen dalgınlıktan bazense dikkatsizlikten dolayı biraz da yolun daha önce kullanılmamasından ötürü ters yola giren sürücüler bulunmaktadır.

Kazaya sebebiyet vermemek ve trafiği tehlikeye düşürmemek için ters yönden gidilmemesi büyük önem taşır.

Bir aracın ters yola girmesi normal yolunda giden araç sürücüleri için engel oluşturmakta ve trafiğin tıkanmasına yol açabilmektedir.Bu açıdan araba sürerken mümkün olduğunca trafik işaret ve levhaları kontrol edilmelidir.

Tek yön olarak belirlenmiş yollarda trafik işaret ve levhalarının aksine hareket ederek arabanızla ters yolda giderseniz araç plakanıza trafik polisleri tarafından 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre 108 TL veya 1002 TL trafik cezası yazılabilir.

Neden iki ceza tutarı var derseniz onu da hemen açıklayayım:

Eğer 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu Madde 47 -1-C’den yani trafik işaret ve kurallarına uymamaktan ceza yazılırsa 108 TL , Madde 46-1-H’den yani tek yönlü karayollarında araçlarını ters istikamette sürmekten ceza yazılırsa 1002 TL olmaktadır.

Bu yüksek ceza tutarlarıyla karşılaşmamak için çevrede polis olmasa bile şehir içi kamera sistemini hesaba katarak kural ihlali yapmamanız sizin faydanıza olacaktır.Aksi takdirde belirttiğimiz ceza tutarlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Arabanızla ters yönde gitmeden dolayı ceza yazıldıysa 15 gün içinde ödeyerek %25 indirimden yararlanabilirsiniz.108 TL trafik cezasının %25 indirimli hali 81 TL olurken 1002 TL trafik cezasının %25 indirimli hali 747 TL olmaktadır.

Bu arada 2019 yılında trafik ceza tutarlarında yeniden değerlendirme oranına göre düzenleme yapılmadığını bu nedenle 2018 yılı trafik para cezaları tutarlarının 2019 yılı için de aynen geçerli olduğunu hatırlatalım.

Ayrıca sormak istediklerinizi konu altından yorum kısmından iletebilirsiniz.

Yazıyı Tamamen Göster

3
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
1 Yorum konuları
2 Soru cevapları
0 Takip Edenler
 
En çok oylanan soru
En çok cevap verilen soru
2 Yorum Yazanlar
AdminBeyhan aşkın Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Beyhan aşkın
Ziyaretçi
Beyhan aşkın

Aceleden tersyoldan girdimkaza oldu tunanaktutdu ama imzalamadım sonuç ne olur

Admin
Ziyaretçi
Admin

Asli kusur size verilir ve ters yönde gitmekten dolayı idari para cezası yazılmıştır büyük ihtimalle.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Cezayı, işaret ve levhadan yazarlarsa 2020 yılı için 132 tl, tek yön olarak belirlenmiş karayolunda ters yönde gitmekten yazarlarsa 1228 tl olur.

İlgili Makaleler

Kapalı