Sitemizde toplam: 223 yazı ve cevaplanmış 3346 soru bulunmaktadır. 

Araç Plakam Düşmüş Ne Yapmam Gerek ?

2019 kayıp plaka başvurusu yapma

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak bu yazımızda araç plakanız düştüğünde ne yapmanız gerekir, kayıp plaka için başvuru nereye,nasıl yapılır ve yeni plaka çıkarmak için yapmanız gerekenler nelerdir ? bu konularda bilgilendirme yapacağız.

Araç Plakam Düşmüş Ne Yapmam Gerek ?

Gündelik hayatınızda arabanızla işe giderken , gezerken veya şehirler arası yolculuk yaparken farkına varmadan plakanızı düşürmüş , kaybetmiş olabilirsiniz.
Aracınızın ön plakası veya arka plakası hangisinin kaybolduğu fark etmez , plakanın kaybolması veya çalınması durumunda 2019 yılına göre güncel olarak yapmanız gerekenlerin ne olduğunu kısaca anlatacağım.
 • Yeni plaka çıkarmak için öncelikle plakanızı kaybettiğiniz yere göre kolluk birimine müracaat etmeniz gerekiyor.
 • Polis veya jandarmaya kayıp , çalıntı plaka için müracaat ederken araç rutsatını da yanınızda götürmelisiniz.
 • Kolluk birimindeki işlemlerin ardından tutulan tutanağın bir suretini alarak notere gideceksiniz ve noterden size verilen belge ile şöförler odasından plakanızı bastırarak sorununuzu çözmüş olacaksınız.
Evet arkadaşlar yukarıda anlattıklarım kayıp veya çalıntı plakada yapılacak işlemlerdi.
 • Bunun dışında plakanız uzun yıllar boyunca kullanıldığı için eskimiş veya standart dışı kalmış olabilir.
 • Bu gibi durumlarda plakanızı yenilemeniz gerekiyor.
 • Plaka yenilemek için trafik tescile veya herhangi bir kolluk birimine gitmeniz gerekmiyor.Plaka yenilemek için direk olarak notere gidilmesi gerekmektedir.Ayrıca yeni plaka çıkarma işlemlerinin artık tamamen notere devredildiğini de hatırlatalım.

Yeni Plaka Çıkarırken Kaç TL Ücret Ödeniyor ?

Yeni plaka çıkarmak için 22 TL noterdeki işlemler sırasında yeni plaka basma belgesi için ödeniyor.
Ardından noterden alınan evrakla şöförler odasına gidilerek yeni plaka basımı için 30 TL ücret ödeniyor.Yani toplamda 52 TL ile yeni plakanıza sahip oluyorsunuz.

Plaka Değiştirme Nasıl Yapılır ?

 • Plaka değiştirme tamamen farklı bir durumdur.
 • Yani mevcut plakanızdan  farklı harf ve rakamlara sahip başka bir plaka basılması için araç ruhsatı ve eski plakalarla birlikte direk olarak notere gidip müracaat etmeniz gerekiyor.
 • Gerekli işlemlerden sonra yeni plaka basılması için şöförler odasına yönlendiriliyorsunuz ve toplamda 250 TL civarı bir ücretle farklı bir plakaya sahip oluyorsunuz.

İki Plaka da Kayıpsa, Plaka Değiştirmek Zorunlu mu ?

 • Son düzenlemelere göre normal araçlarda tek plaka kayıp olduğunda tek plakanın basılması yeterli olmakta ve mevcut plaka ile devam edilebilmektedir.Ancak iki plaka da kayıp olduğunda , eski plakanın terör eylemlerinde kullanılması ihtimaline karşın, plakanın değiştirilmesi zorunlu olmaktadır.
 • Ayrıca motosiklet ve yarı römork gibi tek plakaya sahip araçlar için de kayıp başvurusunda bulunulduğunda plaka değiştirilmesi zorunludur.
 • Yeni plaka çıkartıldığında 180 TL yeni ruhsat için notere verilmekte 50 TL civarı da plaka basılması için şöförler odasına verilmektedir.
Evet hepsi bu kadar arkadaşlar umarım anlattıklarım yardımcı olmuştur.Aklınıza takılanları konu altından sorabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
12 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
özgürcem
özgürcem
4 ay önce

benim aracım babamın üstüne ve bir kez ön plaka düştüğü için plaka çıkarttırdık şimdi tekrar düştü bu sefer 2 plakayıda yenilemek zorunda mıyım yoksa tekrar tek plaka çıkarabilir miyim?

Murat
Murat
5 ay önce

Aracımın tek plakası düştü karakola müracat ettim.Kaybolduguna dair bir belge vermediler direk notere gidin işleminizi orda yapacaklar denildi.Sizin sayfanızda kaybolduğuna dair belge alın diyorsunuz karakolda neden belge verilmedi verilmesi gerekiyor mu .

Ahmet
Ahmet
6 ay önce

Merhaba motor içinde geçerli mi acaba bu yukarıda yazılanlar bir kaç kişiye danıştım ruhsatında değişmesi gerektiğini söyledi bilgilendirme yaparsanız sevinirim

Admin
Admin
6 ay önce
Reply to  Ahmet

Motor için yeni plaka çıkarılması gerekiyor tek plaka olmasından dolayı, bu nedenle ruhsatta değiştirilir.

Yasin Yılmaz
Yasin Yılmaz
10 ay önce

Aracimin plakasi seyir halindeyken ön plaka düşmüş. Polis merkezine gittim ancak onlarda Emniyet Müdürlüğü’ne yönlendirdi. Emniyet Müdürlüğü’ne gidiyorum onlarda polis merkezine yönlendiriyor. Bu işlemi herhangi bir ilçe emniyet müdürlüğünden halledebilir miyim yoksa ikamet ettiğim ilçenin emniyet müdürlüğünden mi halletmem gerekli?

Admin
Admin
10 ay önce
Reply to  Yasin Yılmaz

Tam olarak nerde düşürdüğünüzü bilmiyorsanız en yakın polis merkezine müracaat edebilirsiniz. Yani ikamet ettiğiniz yerdeki polis merkezine müracaat edin, kayıp olarak müracaatınızın alınması gerekir. Sizin tek adet plakaniz kayıp olduğu için işlemlerinizi polis merkezi yapacaktır.

Ercan GÜNEŞ
Ercan GÜNEŞ
1 yıl önce

Yolda kontrolde araçın kayıp plaka olarak ikaz ediliyorum. Ama yenisini çıkardım
1-bu şekilde satış olurmu,
2- nasıl sistemden düzeltebilirim bu şerh kaldırılırmı,

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Ercan GÜNEŞ

Sanırım ikiz plaka ve terör nitelikli şerhi konulmuş mevcut plakanıza, 2 plakada kayıp olduğunda, çalındığında veya kopyalandığında güncel işleyişe göre farklı bir plaka çıkartılması gerekiyor.
# o şekilde satış yapmaya kalktığınızda noterde de uyari verir, satamayabilirsiniz o durumda.

Metin
Metin
1 yıl önce

Aracimin plakasi seyir halindeyken ön plaka düşmüş ne yapmaliyım yardimci olursaniz sevinirim

Kapalı