Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Askerlik Yapmayan Polis, Bekçi Olabilir mi?

Askerliğini Yapmayan Polis Olabilir mi?

Bu yazıyla Polislik ve Bekçilik düşünen erkek adayları ilgilendiren bir durum olan askerlik görevi yapılmadığı taktirde bu mesleklere girmeye engel mi bu konuya açıklık getireceğiz. Yazımızı okuduktan sonra askerlik yapmayan polis, bekçi olabilir mi? Sorusuna cevap bulacaksınız.

Polislik ve Bekçilik sınavlarına katılmayı isteyen adayların birtakım şartları karşılaması gerekmektedir. Bu şartlardan biri de askerliktir.

Askerliğini Yapmayan Polis Olabilir mi?

Öncelikle Polislik sınavlarına başvuru yapacak olan adaylar için askerlik konusunda şu şekilde bir açıklama yapılmıştır. Yani polisliğe başvuracak olan erkek adayların intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle silah altında bulunmaması ( askerlik görevinin devam ediyor olmaması ) gerekmektedir. Bu demek oluyor ki aday askerliği intibak eğitiminden önce bitecekse askerdeyken dahi polislik başvurusu yapabilir.

  • 24 Nisan 2020 tarihinde resmi gazetede yayimlanan yönetmelik değişikliği ile birlikte “Askeralma Kanununa göre silah altında bulunduğu için geçici kaydı yapılamayan adaylar, müracaatları halinde bir sonraki eğitim programı planlamasına dahil edilir.” maddesine istinaden artık adaylar askerdeyken dahi polisliği kazanmaları halinde bu haklarını kaybetmeyecektir.
  • Ayrıca bakaya olan, tecilli olan yani askerlik görevini henüz yapmamış olan adaylar da diğer başvuru şartlarını karşılamaları halinde polisliğe başvuru yapabilir.
  • Netice itibariyle askerlik yapmayan biri diğer şartları taşıyorsa polis olabilir mi? Sorusuna cevabımız Evet olabilir.

Askerlik Yapmayan Bekçi Olabilir mi?

Her ne kadar askerlik yapmayan kişiler polisliğe başvuru yapabilse de bekçilikte durum tamamen farklıdır.

Bekçilik sınavına başvuru yapacak olan adayların mevcut şartlara göre askerliğini yapmış, tamamlamış olması gerekmektedir. Aksi taktirde başvuru yapılamaz. Yani askerliğini yapmayan kişi diğer şartları karşılasa bile bekçiliğe başvuru yapamayacaktır.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Celal
Celal
3 ay önce

Merhaba kolay gelsin Ben 2330 sayılı kanuna göre şehit cocuguyum ve polis olmak istiyorum neler yapmam gerekiyor veya oncelik hakkı tanınır mı tanınsa ne gibi bi önceliğim olur bilgi verirseniz cok mutlu olurum tşkler

Kapalı