Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Astım Hastalığı Polisliğe Engel mi?

Astımı Olan Kişi Polis veya Bekçi Olabilir mi?

Emniyet bünyesinde polis veya bekçi olabilmek için sağlık yönünden belirli şartları taşımak gerekmektedir.

Polis okullarına alınacak öğrencilerde ve bekçi alımlarında emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre sınavlara katılan adaylarda gerekli sağlık kontrolleri gerçekleştirilmektedir.

Hangi hastalığı, rahatsızlığı olanların polis veya bekçi olamayacağı emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinden açıkça anlaşılmaktadır.

Astım Hastaları Polis, Bekçi Olabilir mi?

Bu yazımızda astım hastalığı olan kişiler polis veya bekçi olabilir mi ? sorusuna cevap vereceğiz.

Astım bireyin nefes darlığı yaşayarak göğüs kafesinde baskı hissetmesi şeklinde nükseden bir hastalıktır.Kronik astım ve alerjik astım olarak ikiye ayrılmaktadır.

  • Alerjik astım bireyin belirli dönemlerde, özellikle ilkbahara geçişte nefes darlığı yaşaması durumudur.
  • Kronik astım ise nöbetler halinde ortaya çıkan kişinin belirli aralıklarla nefes darlığı yaşadığı durumdur.

Astım hastalığı olanlar polis olabilir mi, bekçi olabilir mi? sorusuna emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği; Göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi bölümünde cevap verilmiştir.

  • Normal şartlarda yönetmeliğe göre astımı olan aday polis okulu öğrenciliğine kabul edilmemekte ve sağlık kontrollerinde elenmektedir.

Ancak yukarıda izah ettiğimiz gibi eğer astım hastalığı alerjik düzeyde ise astım belirli dönemlerde nüksettiğinden muayene esnasında anlaşılmama durumu olduğu için polislik veya bekçiliğe engel olmayabilir.

Fakat kronik düzeyde astım hastalığı olanların astım rahatsızlıkları sağlık kontrollerinde hemen anlaşılacağından bu kişilerin polis veya bekçi olma şansı bulunmamaktadır.

Sonuç itibariyle astımı olan kişilerin  polis ve bekçi alımlarında tüm bunları göz önünde bulundurarak sınav ve mülakat aşamalarına katılmaları kendilerinin faydasına olacaktır.

Polisliğe ve bekçiliğe engel hastalıklar nelerdir? Bu konuda detaylı bilgi almak için sitemizde bulunan Sağlık Şartları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Polislik ve bekçilikle ilgili merak ettiğiniz konuları yorum kısmından sorabilirsiniz.

 

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
onur
onur
10 ay önce

merhaba astım hastalığım var sadece polenlerin ortaya çıktığında ve bahar ortasında oluyor bazende olmuyor engelmi

Yakup
Yakup
1 yıl önce

Merhaba benim astım hastalığım var ama sadece bazen kışın oluyor bekçiliğe engel mi ?

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Yakup

Merhaba Yakup, eğer astım hastalığınız ile ilgili tanı sistemde de görünüyorsa engel olabilir, ancak e nabız üzerinden gözükmüyorsa, alerjik astımınız varsa tespiti yapılmayabilir, bu yönden sorun olmayabilir.

Kapalı