Sitemizde toplam: 223 yazı ve cevaplanmış 3346 soru bulunmaktadır. 

Bekçilerin Çalışma Sistemi Değişecek mi?

Bekçiler Çalışma İisteminden Memnun Değil

Bekçilerin Çalışma Sistemi

772 sayılı çarşı ve mahalle bekçileri kanununa tabi olan Çarşı ve Mahalle Bekçileri yoğun çalışma temposundan dolayı ailelerine zaman ayıramamaktan şikayetçi. Peki bekçilerin çalışma sistemi nasıl?

Bağlı oldukları kanuna göre gece çalışan bekçiler güneşin batmasıyla görev alıp güneşin doğuşuna kadar devriyelerine devam etmekteler.

Yaya olarak görev yapan bekçiler suç ve suçluyla etkin mücadelede önleyici bir görev üstlenmektedir.

Bekçilerin İzin Günleri

81 ilde 6+1 olarak görev yapan bekçiler haftada 6 gün çalışıp 1 gün istirahatli olmaktadır.

Gece çalışmak zaten insanın doğasına aykırı olarak oldukça yıpratıcı olduğundan haftada 1 gün izin yapmaları da bekçiler üstünde ayrı bir yılgınlık oluşturmaktadır.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanununa göre haftalık 40 saatten az olmamak kaydıyla çalıştırılan bekçilerin, bu durumun değişmesi yönünde talepleri bulunuyor.

Emniyet tarafından yapılan açıklamalara göre şuan da mevcut bekçi sayısının 21 bin olduğu ve yeni alımlarla bu sayının 30 bine çıkarılacağı belirtilmektedir.

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin çalışma sisteminde emniyet tarafından düzenleme yapılması yönünde çalışmalar devam etmekte.

İlerleyen dönemde bekçilerin mevcut çalışma sisteminin biraz daha hafifletilmesi söz konusu olabilir. Eğer bekçiler 2+1 çalışırsa bu sistemin onları daha da memnun edeceğini düşünüyoruz.

Tabi bekçilerin çalışma sisteminde değişiklik olması devlet büyüklerimizin takdiri altında.

Ayrıca 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri kanuna göre bekçiler gündüz çalıştırılamazken ancak vali veya kaymakamın talimatının olması halinde olur alınmasıyla gündüz çalıştırılabilmektedir.

Görev yapan bekçi arkadaşlar taleplerini ölçülü bir şekilde buradan iletebilir. Tüm emniyet mensubu personele hayırlı görevler dileriz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı