Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Bekçilerin Çalışma Sistemleri Nasıl?

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Çalışma Şekilleri ve İzin Günleri

81 ilde yeniden hayata geçirilen bekçilik sistemiyle birlikte Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin oldukça görünür olmasıyla, lise mezunu birçok gençte Nasıl bekçi olurum? Bekçiler nasıl çalışır? Bekçiler ne kadar maaş alır? gibi konuları merak etmeye başladı.

Bekçiler Nasıl Çalışır?

Özellikle emniyet teşkilatı bünyesine alınan Çarşı ve Mahalle Bekçileri polis sorumluluk bölgelerinde devriye görevini yerine getirmektedir.

Suç oluşmadan önce önleyicilik konusunda oldukça etkili olan bekçiler normal şartlarda gece vakti çalışmaktadır.

772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri kanununa tabi olan Bekçiler güneşin batmasından itibaren görev alarak güneşin doğuşuna kadar görev yapmaktadır.

İlerde değişiklik olur mu bilmem ama şuan bekçiler genel olarak yaya devriye şeklinde görev yapmaktadır.Ancak son zamanlarda Şırnak Cizre’deki gibi Bekçilere yönelik saldırıların olması bazı illerde bekçilerin çalışma şekillerinde değişikliğe gidilmesine yol açabilir.

Ayrıca bekçiler kaymakamdan olur alınması halinde gündüz de çalıştırılabilmektedir.

Bekçilerin İzinleri Nasıldır?

772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri kanununa göre bekçiler haftada 40 saatten az olmamak kaydıyla çalıştırılmaktadır.

Günlük görev süreleri 8 saat olan bekçiler haftada 1 gün izin kullanmaktadır.

Bekçilerin de diğer devlet memurları gibi senelik izin hakları bulunmaktadır.Mesleğin ilk on yılında 20 gün senelik izin hakkına sahip olan bekçiler on yıldan sonra 30 gün senelik izin hakkına sahip olmaktadır.

Bekçilere Silah Veriliyor mu?

Bekçilere de tıpkı polisler gibi eğitim sürecini başarıyla tamamlamalarının ardından beylik tabancası verilmektedir.Ayrıca bekçiler de kelepçe, jop gibi teçhizatlara sahiptir.

Bekçilik Başvuru Şartları Neler?

  • En az lise mezunu olunması,
  • Başvuru yapılacak olan ilde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak,
  • 31 yaşından gün almamış olmak,
  • Askerliğini yapmış olmak gibi şartlar aranmaktadır.

Bekçi Maaşları Ne Kadar?

2019 Temmuz zammıyla birlikte evli ve çocuğu olan bekçiler eğer eşi çalışmıyorsa 4800 TL civarında maaş alırken, Bekar veya eşi çalışan bekçiler ise 4500 TL civarında  maaş almaktadır.

Bekçi Alımı Nasıl Yapılır?

En son 2019 yılında yapılan 8 Bin Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımında olduğu gibi Bekçi alımı için başvurular Polis Akademisine bağlı olarak İl Emniyet Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir.

Bu konularda daha ayrıntılı bilgi için sitemizde bulunan BEKÇİLİK kategorisini ziyaret edebilir veya konu altından sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı