Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Bekçilerin Eğitim Süresi Ne Kadar? Bekçiler Eğitimdeyken Maaş Alır mı?

Bekçilerin Eğitim Süresi Artacak mı?

Emniyet teşkilatına bağlı olarak çalışan Çarşı ve Mahalle Bekçileri ‘nin sayısı 2018 ve 2019 yıllarında yapılan alımlarla birlikte 30 bine yaklaştı. Çarşı ve Mahalle Bekçisi olmak isteyenler Polis Akademisi tarafından yeni alım planlamasının yapılmasını beklemekte ve bazı konuları merak etmekte. Bekçi olmak isteyen adayların en çok merak ettiği hususlar ise nasıl bekçi olunur? Bekçilerin eğitim süresi ne kadar? Eğitim süresi artacak mı? Bekçiler ne kadar maaş alır? Bekçiler eğitim esnasında maaş almaya devam ediyor mu? Gibi sorulardan oluşuyor. Bizde belirtmiş olduğumuz sorular ve daha fazlasına en sade şekilde bu yazıyla cevap vermeye çalışacağız.

Nasıl bekçi olunur kısaca özet geçecek olursak; bekçi olmak isteyen adayların polis akademisi tarafından bekçi alım ilanın yayımlanması ile birlikte pa.edu.tr internet adresi üzerinden e-devlet şifreleri ile giriş yaparak ön başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Ön başvurularını yapan adaylar kendilerine verilen tarihte ön sağlık kontrolü için belirtilen yere giderler ve ön sağlık kontrolünden başarıyla geçen adaylar daha sonra açıklanan bir tarihte 100 sorudan oluşun bekçilik yazılı sınavına katılırlar.

Neyse sözü fazla uzatmadan arkadaşlar, nasıl bekçi olunur merak edenler daha önceden yazmış olduğumuz 2020 Bekçilik Başvurusu başlıklı yazıyı okuyabilirler.

Bekçiliğin tüm sınav aşamalarında başarılı olarak kazanan adaylar bunun ardından kendi ikamet ettikleri illerde sağlık kontrolünden geçerler. Bu sağlık kontrollerini kendileri yaptırırlar yani yanlarında herhangi bir görevli bulunmaz.

Bekçilerin Eğitim Süresi Ne Kadar?

Sağlık kontrollerinden sorunsuz bir şekilde geçen asil bekçi adaylarının bağlı oldukları il tarafından atamaları yapılır ve göreve başlarlar. Atandıkları ilçede başlamaları yapılan bekçiler kısa bir süre sonra yani yaklaşık 1 hafta içinde Polis Akademisi tarafından belirlenen okullarda 38 günlük yatılı hizmet içi eğitime alınırlar ve buradaki teorik ve uygulamalı eğitimin ardından tekrar görev yerlerine dönerek göreve başlarlar.

  • Bekçi adayları eğitimleri sırasında da maaş alırlar, bu konuda herhangi bir aksama veya eksik maaş alma gibi durum olmaz.

Bekçiler Ne Kadar Maaş Alır?

Yeni göreve başlayan bir bekçi yaklaşık olarak 4500 TL civarında maaş almaktadır. Aldıkları maaş tutarı her sene açıklanan zam oranlarıyla paralel olarak artış göstermektedir.

Bekçilerin Eğitim Süresi Artacak mı?

Polis akademisi tarafından bekçilerin eğitim sürelerinin yeterli olup olmadığı konusunda araştırma yapılmaktadır. Bana göre bekçilerin almış oldukları 38 günlük hizmet içi eğitim süresinin daha da arttırılması, 3 aya çıkarılması söz konusudur.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı