Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Bekçilik Kazanan Adaylar Nasıl Belirlenir?

Bekçilik Sınavı Başarı Sıralaması

Nasıl Bekçi Olunur?

Bekçi olmak isteyen gençler Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen sınav aşamalarına tabi tutulmaktadır.

2019 yılında başvuruları gerçekleştirilen 1.Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine 280 binin üzerinde adayın başvuru yaptığı söyleniyor.

Peki bu kadar çok müracaat olan bekçi alımında kazanan adaylar nasıl belirleniyor? Bekçi olmak için gerekenler arasında en göze çarpan başvuru şartları adayların en az lise mezunu olması ve askerliğini yapmış olmasıdır.

Ayrıca bekçiliğe başvuru yapacak olan adayların mevcut şartlara göre sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak itibariyle 31 yaşından gün almamış olması ve alımın yapıldığı ilin sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ediyor olması gerekiyor.

 • Bu şartları taşıyarak başvuru yapan bekçi adayları ön sağlıkta emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra bekçilik yazılı sınavına katılmaya hak kazanıyor.
 • Bekçilik yazılı sınavında adaylara yöneltilen 100 sorudan, 50 ve üzerinde soruyu doğru cevaplayan adaylar başarılı sayılarak Fiziksel Yeterlilik Sınavı ve Sözlü Mülakat Sınavı aşamalarına katılmaya hak kazanıyor.

Bu arada bekçilik yazılı sınavında her doğru sorunun 1 puan değerinde olduğunu hatırlatalım.

Bekçilik Kazanan Adaylar Nasıl Belirlenir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bekçi adayları başvurularını yaptıktan sonra sırasıyla şu aşamalara katılmaktadır.

 1. Ön sağlık kontrolü,
 2. Milli Eğitim tarafından yapılan Bekçilik yazılı sınavı,
 3. Fiziki Yeterlilik Sınavı,
 4. Sözlü Mülakat Sınavı.

Gerçekleştirilen bu aşamalarda yazılı sınavın %25’i, fiziksel yeterlilik sınavının %25’i, sözlü mülakat sınavının %50’si alınarak bekçi adaylarının başarı sıralaması oluşturuluyor ve kazanan adaylar belirleniyor.

 • Bekçilik için girilen bu aşamalarda yazılı sınavdan 50 puan ve üstünde alan adaylar, fiziki yeterlilik sınavında 60 puan ve üzerinde alan adaylar, sözlü mülakatta ise 70 puan ve üzerinde alan adaylar başarılı kabul edilerek sıralamaya sokulmaktadır.
 • Örneğin toplam bekçi alım sayısının 8 bin olduğunu kabul ederek ve tüm bu aşamalardan başarılı olarak geçip sıralamaya giren aday sayısının 50 bin olduğunu farz edelim.
 • İşte bu noktada burada belirttiğimiz yüzdeler alınarak bekçi adaylarının başarı puanları hesaplanır ve her ilin toplam alım sayısına göre en yüksek puandan başlanarak adaylar sıralamaya sokulur.
 • Netice itibariyle bekçilik sınav aşamalarında başarılı olan 50 bin kişinin içinden en yüksek puana sahip olan 8 bin kişi bekçiliği kazanmış olur ve bekçiliği kazanan adaylar bu şekilde ilan edilir.
 • Ancak bekçi alımları için kontenjanlar her ile ayrı ayrı verildiği için o ilde bekçi alımına katılarak başarılı olanlar arasından en yüksek puanı alanlar kazanmış kabul edilir.
 • Örneğin 2019 1.Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alımı ile İstanbul iline verilen 1000 bekçi kontenjanına göre, İstanbul’da başvuru yaparak başarılı olan adaylar kendi içerisinde sıralamaya sokulur ve bu adaylar içerisinden en yüksek puanı alarak 1000 kişilik bekçi alım sayısının içerisinde kalan adaylar kazanmış kabul edilir.
 • Bekçi adaylarının başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla yazılı sınavdan alınan puan, mülakat puanı, fiziksel yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

 

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı