Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Bekçilik Sınavı Askerlik Şartı Kalktı mı?

Bekçiliğe Girişte Askerliğini Yapmış Olmak Şartı Kalktı mı?

Daha önceden Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen bekçilik sınavı başvurusunda bulunabilmek için askerlik şartı bulunuyordu. Yani Çarşı ve Mahalle Bekçiliği sınavına girecek olanların askerliğini yapmış olması gerekiyordu.

8 Kasım 2019 tarihinde Resmi Gazetede Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı.

Bekçilik için yayımlanan yeni yönetmelikle birlikte askerlik şartı ile ilgili düzenleme yapıldığı için bekçilik sınavı başvurusu yapmayı düşünen adaylar haliyle bu konuyu araştırmaya başladı.

Yayımlanan yeni yönetmeliğe göre Başvuruda istenen belgeler ve başvuruların alınması başlıklı 8.maddede değişiklikler yapıldı.

Bekçilik sınavı giriş yönetmeliğinin 8.maddesinde yapılan en belirgin değişiklik erkek adaylar için Askerlik ile ilişiğinin bulunmadığı bilgisi açıklamasının eklenmesi ve eski yönetmelikte 8.maddede yer alan Askerlik terhis belgesi fotokopisi açıklamasının kaldırılması oldu.

  • Ancak burada dikkat etmemiz gereken önemli husus bekçilik giriş sınavı yönetmeliğinin 5.maddesinde yani Adaylarda aranan şartlarda herhangi bir değişiklik yapılmamış olmasıdır. Yani mevcut yönetmeliğin 5.maddesinde Askerlik ödevini bitirmiş olmak şartı hala bulunuyor.

Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliğinin 8.Maddesinin ESKİ HALİ şu şekildedir:

MADDE – 8 :

(1) Başvuru yapan adaylardan;

a) T.C. kimlik numarası yazılı beyanı,

b) Sınav başvuru dilekçesi,

c) Diploma veya geçici bitirme belgesinin fotokopisi,

ç) Son bir yıl içinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf,

d) Kendisi ve evli ise eşinin bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları,

e) Şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocuklarından, şehitlik veya vazife malullüğü belgesinin ilgili kurumca onaylı örneği,

f) Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,

g) Askerlik terhis belgesi fotokopisi,

ğ) Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi istenir.

(2) Aranılan nitelikleri taşıyan ve birinci fıkrada istenen belgeleri getiren adayların şahsen başvuruları Bakanlıkça uygun görülen müracaat kabul komisyonlarınca alınır.

(3) Başvuru ile ilgili olarak istenen belgelerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları geçersiz sayılır.

8 Kasım 2019 Tarihli Resmi Gazeteye göre Bekçilik Giriş Sınavı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte belirtilen değişiklikler ise şunlar:

Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Başvuruda istenen bilgi ve belgeler ile başvuruların alınması

MADDE – 8 :

(1) Adaylar;

a) T.C. kimlik numarasını,

b) Adli sicil ve arşiv kaydı olmadığı bilgisini,

c) 5 inci maddede belirtilen nitelikleri taşıdığı beyanını,

ç) Mezuniyet bilgisini,

d) Erkek adaylar için askerlik ile ilişiğinin bulunmadığı bilgisini,

e) Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme bilgisini,

f) Emniyet teşkilatı şehit ve vazife malullerinin eş ve çocuklarından başvuru yapacak olanlardan şehit ve vazife malulü bilgisini,içeren ve biyometrik fotoğrafın yer aldığı yazılı veya Kurumca kabul edilen elektronik ortamda düzenlenen sınav başvuru formu ile başvuru yaparlar.

(2) Emniyet teşkilatı dışında şehit ve vazife malullerinin eş ve çocuklarından başvuru yapacak adaylar ise, ilgili kurum ya da valilik onaylı şehit veya malullük belgesini yazılı veya elektronik ortamda yaptığı başvurusuna ekler. Elektronik ortamda başvuru yapılmış ise bu adaylar müracaat kabul tarihleri içinde elden veya posta yoluyla Müracaat Kabul Komisyonuna belgenin aslını teslim eder. Adaylar tarafından verilen bilgilerin doğrulamasının yapılamaması veya ilave bilgilere ihtiyaç duyulması halinde başvuru sahibinden ayrıca belge talep edilebilir.

(3) Aranılan nitelikleri taşıyan adaylar Bakanlıkça belirlenen müracaat kabul komisyonlarına şahsen başvururlar.

(4) Başvuru ile ilgili olarak istenen belgelerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları geçersiz sayılır.”

Yapılan bu açıklamalar ışığında bekçilik giriş sınavı başvuruda istenen belgelere askerlikle ilişiğinin bulunmadığına dair bilgi, belge istenmesi yeni bekçi alımlarında kesin olmamakla birlikte askerlik şartının kaldırılabileceğini akıllara getirmektedir.

Bekçilik ile ilgili yeni bilgi ve gelişmelerden haberdar olmak için polissayfasi.com sitesini ziyaret etmeye devam ediniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı