Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Bekçilikten Polisliğe Geçiş Oluyor mu?

Bekçilikten Polisliğe Geçiş Sınavı Olacak mı?

Emniyet teşkilatı, huzur ve güven ortamının varlığının arttırılması ve sokaklarda asayişin daha da sağlanması amacıyla 2018 yılından itibaren bekçi alımlarını başlattı.

2018 yılında 10 Bin Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı gerçekleştirilerek 10.000 bekçi, emniyet teşkilatı bünyesine kazandırıldı.

2019 yılında ise 1.dönem ve 2.dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alımı ile 8.272 bekçinin emniyet teşkilatına kazandırılması amacıyla sınav aşamaları devam ediyor.

13 Temmuz 2019 tarihinde yazılı sınava giren bekçi adaylarının sınav sonuçları 7 Ağustos 2019 tarihinde açıklanacak.

Bekçilik yazılı sınav baraj puanı 50 olup, 50 doğru ve üzerinde yapan bekçi adayları bu sınavda başarılı sayılarak fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü mülakat aşamalarına katılmaya hak kazanacak.

Bekçilikten Polisliğe Geçiş Hakkı Var mı?

Önceki dönemlerde göreve alınan bekçilerin yapılan yazılı sınavlar ve mülakatlar ile belirli kontenjan dahilinde polisliğe geçebilmesine imkan tanınmıştı.

Bilindiği gibi emniyet teşkilatında, polis memurlarının belirli dönemlerde açılan sınavlarla komiser yardımcısı olmasına imkan tanınıyor.

Polis memurları yazılı sınav, fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü mülakat aşamalarından başarıyla geçerek sıralamaya girerse komiser yardımcısı olabiliyor.

Aynı sistemin bekçilerde de uygulanması oldukça büyük bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor.

İlerleyen zamanda belirli şartları taşıyan çarşı ve mahalle bekçileri, polis memuru olarak yükselebilecektir.

  • Bekçilikten polisliğe geçmek isteyen adayların en az 2 yıllık veya 4 yıllık üniversite mezunu olması şartının bulunacağını düşünüyorum.

Bekçilikten polisliğe geçiş için sınav açılması halinde başvuru şartları Polis Akademisi tarafından ilan edilerek kimlerin başvuru yapabileceği netlik kazanacaktır.

Bekçi alımları, başvuru şartları ve bekçilik konusunda ayrıntılı bilgi için sitemizde bulunan BEKÇİLİK kategorisini ziyaret edebilir veya merak ettiğiniz hususları yorum kısmından sorabilirsiniz.

 

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı