Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Bomba İmha Uzmanı Polis Nasıl Olunur ?

Bomba uzmanı polis olmak için gerekli şartlar

Bomba İmha Uzmanı Polis Nasıl Olunur ?

Merhaba arkadaşlar hazırladığımız bu yazıyla bomba imha uzmanı polis nasıl olunur? Çalışma şartları nasıldır? gibi sorulara cevap vereceğiz.

Bomba uzmanı halk arasında bilinen adıyla bomba imha uzmanı polis olmak için öncelikle emniyet teşkilatı içerisinde yer almak gerekiyor.

POMEM , PAEM veya PMYO türlerinden biri ile polis olan personel bomba uzmanı olma şansına sahip oluyor.

Oldukça riskli bir branş olan bomba imha uzmanlığı tamamen gönüllülük esasına dayanıyor.

Bomba imha uzmanlığı müracatları Polis Okulu’nda eğitim devam ederken olabileceği gibi daha sonra meslek içerisinde Gönül’ü personelin katılımıyla da olabiliyor.

Bomba uzmanlığı kursuna katılma şartları nelerdir ?

 • Meslekte en az 2 yıl görev yapmış olmak
 • Gönüllü olmak
 • Kursa katılacağı tarih itibariyle son 3 yıl içerisinde kademe ilerlemesinin durdurulması ve ikiden fazla aylık kesimi cezası almamış olmak
 • Son 3 performans değerlendirmesi iyi veya çok iyi olması
 • Hakkında devam eden adli ve idari bir soruşturmanın olmaması
 • Olumsuz bir durum nedeniyle herhangi bir branştan çıkarılmamış olmak
 • Üst amirinden olumlu görüş almış olmak
 • Henüz 2. Bölge görevini yapmamış olmak veya 2. Bölge görevini tekrar gitmeyi kabul ediyor olmak. ( Burada 2. Bölge olarak bahsettiğimiz kısım polisin şark görevini  yani doğu görevini kapsamaktadır. )
 • 36 yaşından gün almamış olmak
 • En az B sınıfı ehliyete sahip olmak
 • Polis memuru,Komiser yardımcısı,Komiser,Başkomiser ve Emniyet Amiri rütbelerinde olmak şartları aranmaktadır.

Bomba imha uzmanı polis nasıl çalışır , ne kadar maaş alır ?

Yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi bomba uzmanı olmak için gönüllü olmak en temel şarttır.Zira zaten zor olan polislik mesleği içerisinde yer alan bomba imha uzmanlığı branşı parası için değil severek yapılacak bir branş olarak ön plana çıkmaktadır.

Bomba uzmanı polis normal polis memurundan yaklaşık 1000 TL daha fazla almaktadır.

Ayrıca bomba imha uzmanı polisler sivil olarak çalışmaktadır.

Evet arkadaşlar bu yazımızda bomba uzmanı polis olmak için hangi aşamaların geçilmesi ve hangi şartlara haiz olunması gerektiğinden bahsettik.

Zaten meşakatlı bir meslek olan polislik içerisinde yer alan bir birim olan bomba imha uzmanlığı branşı hakkında biraz bilgi verdik.

Polissayfasi.com olarak polislikle ilgili bilgi ve duyuruları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Sizlerde polislikle ilgili aklınıza gelen her konuda bize danışabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı