Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Corona Virüsle İlgili Yasaklara Uymamanın Cezası

Corona Virüs Yasaklarına Uymayanlara Hangi Ceza Uygulanır?

Çin’in Wuhan şehrinde başlayıp tüm dünyayı etkisine altına alan Corono virüs ( covid-19 ) salgınının Türkiye’de de görülmesi üzerine Devlet yetkilileri birtakım tedbirleri almak zorunda kaldı. Corona virüs konusunda alınan bütün tedbirler salgının ülkemizde yayılmasını engellemek ve vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacı taşıyor.

Alınan tüm bu tedbirlere rağmen Corono Virüs salgınının ülkemizde görülmeye başladığı 1 hafta içerisinde 19 Mart 2020 itibariyle 359 vatandaşı etkisi altına aldığı ve testlerinin pozitif çıktığı, ayrıca corona virüs nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısının 4’e yükseldiği açıklaması yapıldı. Her ne kadar covid-19 Corono virüs nedeniyle ölen insanların yaş ortalaması 60-80 yaş aralığı olsa da tüm vatandaşların bu salgın karşısında dikkatli olması, sağlık bakanlığı tarafından açıklanan tedbirleri mümkün olduğunca uygulaması gerekiyor.

Corono Virüs Nedeniyle Karantinadan Kaçanlara, Yasaklara Uymayanlara Hangi Ceza Uygulanır?

İçişleri bakanlığı ve valilikler tarafından kolluk kuvvetlerine; emniyete ve jandarmaya gönderilen genelgeyle cafe, kahvehane, kıraathane, internet cafe, playstation salonu, birahane, bar gibi insanlarin toplu olarak birarada bulunduğu iş yerlerinin faaliyetlerini 16 Mart 2020 tarihinden itibaren durdurması ve yasaklara uymayanlar hakkında adli işlem yapılacağı tebliğ edildi.

  • Bu kapsamda Corona virüs konusunda belirtilen yasaklara uymayanlar,
  • 14 günlük karantina süresine uymayarak ihlal edenler,
  • Corona virüs şüphesinin olduğu sağlık kuruluşlarınca tespit edilip karantinaya alınmak istenmesine rağmen buna direnerek karantinadan kaçmaya çalışanlar hakkında TCK 195 yani Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma Suçundan adli işlem yapılacak olup, sorumlular 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilecektir.

İlgili kanun maddesi Türk Ceza Kanununda şu şekilde açıklanmıştır.

Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Tüm vatandaşlarımızın bu zor günlerde gereken hassasiyeti gösterip ülkemizin bu beladan daha kolay şekilde kurtulması için mümkün olduğunca sosyal hayattan uzaklaşarak evlerinde vakit geçirmeleri önem arz etmektedir. Herkese bol sağlıklı günler, Allah ülkemizi ve insanlarımızı korusun.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı