Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Diş Eksikliği Polislik ve Bekçiliğe Engel mi ?

Diş eksikliği olan polis veya bekçi olabilir mi ?

Diş eksikliği polislik ve bekçilik için engel mi?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda polis veya bekçi olmayı isteyen adaylardan diş ile ilgili problemleri olanlar için emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre ağız ve diş hastalıklarını inceleyerek diş eksikliğinin diş eğriliğinin ve çene geriliğinin polisliğe veya bekçiliğe engel olup olmadığına açıklık getireceğiz.

 

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre ön grup diş eksikliklerinin polisliğe , bekçiliğe engel olduğu açık bir şekilde belirtilmiştir.
  • Yine emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre ön grup dışındaki beş ( 5 ) ve beşten fazla diş eksikliği de polislik ve bekçiliğe engel olarak belirtilmiştir.
  • Yani arka grup dişlerinden 4 diş eksik olması halinde polislik ve bekçiliğe engel bir durum oluşturmayacaktır.
  • Bununla birlikte üçüncü büyük azı dişlerinin yokluğu da eksiklik olarak değerlendirilmemektedir.
Okluzyonda (kapanış) ve fonksiyonda olmayan gömülü dişler ile tedavi edilmemiş mevcut diş kökleri eksik diş olarak kabul edilmektedir.

 

Okluzyon nedir ?

Çiğneme sisteminin kas sinir kontrolü ile oluşan karşıt dişler arasındaki herhangi bir temas ya da temasların varlığı olarak tanımlanmaktadır.

 

Arka grup dişlerinde 5 ve 5’ten fazla diş eksikliği olanlar ile ön grup diş eksikliği olanlar Polis veya Bekçi olmak için ne yapmalıdır ?

Hemen emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre bu sorunun cevabını verelim.

Cevap:Sabit protez yada dental implant uygulaması ile eksiklikleri giderilmiş olgular sağlam kabul edilmektedir.Ayrıca diş eğriliği ileri seviyede değilse hafif eğrilik polislik ve bekçiliğe engel değildir.

Diş ve Çene ile ilgili olarak Polislik ve Bekçiliğe engel olan diğer durumlar şunlardır:

  • Alt ve üst dişler arası 6 mm’den büyük olan alt çene gerilikleri (retrognati)
  • Alt ve üst dişler arası 3 mm’den büyük olan alt çene ilerilikleri (prognati)
  • 6 mm’den fazla olan open-bite vakaları ( Dişler kapatıldığı zaman alt ve üst dişlerin birbirine değmemesi durumudur. )
  • Çene ekleminin hastalıkları, trismus-konstrüksiyon yani çene kitlenmesi veya ankilozları yani bir oynar eklemde hareketliliğin azalması ya da bütünüyle yok olması nedeniyle eklemin işlevini yapamaz duruma gelmesi , kemik iltihapları ve şekil bozuklukları.
Evet arkadaşlar bu konumuzda hangi ağız ve diş hastalıklarının polislik veya bekçiliğe engel olduğundan bahsettik.
Aklınıza takılanları konu altından yorum kısmından sorabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
16 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Erman
Erman
11 ay önce

Hocam on disler ısırınca değiyor.ama azı dişler degmiyor . Bu open bite olarak sorun olur mu acaba.

Misafir
Misafir
1 yıl önce

Üst köpek dişimi kaplama yaptirdim bir sorun cikarmi kolay gelsin

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Misafir

Eksiklik olarak değerlendirilmeyeceği için sorun olmaz.

Misafir
Misafir
1 yıl önce

Ön üst iki dişim üsten cıktığı için 6 mm fazla şekil bozukluğu var ama gülerken belli olmuyor ağız yapımdan dolayı üst dudağım kapatıyor sorun olur mu veya tel taktırsan 6 mm den fazla diye sorun yaşarmıyım

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Misafir

Belirttiğiniz şekilde 6 mm’den fazla açıklık olduğu için sorun olabilir ancak normal koşullarda diş teli tedavisinin başlatılması polislik ve bekçiliğe engel değildir. Tedaviyi başlatarak şansınızı denemenizde fayda var.

Emre
Emre
1 yıl önce

Yan yana 2 diş çektirdim daha hiç bişey yaptırmadım bekcilik icin sorun olur mu

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Emre

Ön grup diş değilse sorun olmaz.

Nur
Nur
1 yıl önce

5 diş eksiğim var fakat tel tedavisi görmüştüm hiç boşluk yok o sebepten engelmidir? 🙁

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Nur

Diş teli tedavisi engel değildir ancak yönetmeliğe göre 4”ten fazla diş eksikliği polisliğe engel olarak belirtilmiştir.

by slayer 13
by slayer 13
2 yıl önce

merhaba öndeki iki dişim eksik ve oraya kaplama diş yaptırdım sorun olurmu

yasin12306
yasin12306
2 yıl önce

3 dişim yok. 1 tane 20’lik dişimin yarısı kırık. Ve 1 tane dolgusu düşen ve ortası boş olan dişim var. Harhangi bir problem yaşarmıyım heyet raporu alırken kardeşim

yasin12306
yasin12306
2 yıl önce
Reply to  Admin

Ön dişlerimde herhangi bir sıkıntı yok kardeşim. 20’lik dişler olsada olmasada değerlendirilmeye alınmıyor değil mi ? Yokluğu eksiklik olarak sayılmıyor biliyorum ama varlığı sayılıyormu. 1 tane 20’lik dişim var ve yarısı kırık. Ve önceden dolgu tedavisi görmüş dişimin geçen ay dolgusu düştü imkanım olmadığı için yaptıramadım o dolgusu düşen ortası boş olan diş eksik statüsünde sayılır mı kardeşim. Bunun haricinde 3 dişim komple yok.

Kapalı