Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Emniyet Kemeri Takmamanın Cezası Kaç TL ?

2019 Emniyet Kemeri Takmama Cezası

Bu yazıda emniyet kemeri takmamanın cezası ne kadar ve emniyet kemeri takmak neden önemlidir? Bu konular hakkında bilgi vermek istiyorum.

Arabayla yolculuk edenler için önemli bir tertibat olan emniyet kemeri belki de bir kaza anında hayatla ölüm arasındaki o ince çizgide hayatta kalmanızı sağlayacaktır.

Seyir halindeyken güvenli bir yolculuk için sadece arabayı sürenin değil yolcu koltuğunda oturan insanların da emniyet kemeri takması gerekmektedir.

Meydana gelen ölümlü trafik kazalarının büyük bir çoğunluğunda yaşanan ölümler emniyet kemerinin takılmamasından kaynaklanmaktadır.

Kaza anında araba sürücüsü emniyet kemerini takmış bile olsa araç içinde bulunan diğer kişiler emniyet kemeri takmamışsa araç içerisinde savrularak büyük bir risk oluşturacak ve belki de aracın camından fırlayarak feci bir şekilde hayatını kaybedecektir.

İşte böylesi büyük bir öneme sahip olan emniyet kemerinin unutulmaması ve alışkanlık haline getirilmesi gerekmektedir.

Trafik polisleri tarafından emniyet kemeri takmamadan dolayı yazılan para cezalarının bu yönden hatırlatıcı ve uyarıcı niteliğe sahip olduğunu düşünüyorum.

2019 yılında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre emniyet kemeri takmamaktan dolayı kaç TL Trafik cezası uygulanmaktadır?

Daha önceki yazılarımızda 2019 yılı için trafik ceza tutarlarında yeniden değerlendirme oranlarına göre artış yapılmadığını belirtmiştik.

2019 yılında trafikte seyir halindeyken emniyet kemeri takmamanın cezası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu Madde 78‘de şu şekilde belirtilmiş “Belirli sürücülerin ve yolcuların, araçların sürülmesi sırasında koruyucu tertibat kullanmaları zorunludur.” ve ceza tutarı 108 TL olarak belirlenmiştir.

Ayrıca araç sürücüsüne 15 ceza puanı uygulanmaktadır.Belirtilen ceza 15 gün içinde ödenirse %25 indirimle 81 TL olmaktadır.Trafik cezaları ile ilgili olarak ayrıca sormak istediklerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz.

Evet arkadaşlar bu yazımızda emniyet kemeri neden önemlidir ve emniyet kemeri takmamanın cezası 2019 yılı için kaç TL’dir bu gibi konulara değindik.

Ayrıca merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı