Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Emniyet Teşkilatı Rütbeler

Emniyet Genel Müdürlüğünde Bulunan Rütbeler ve Bekleme Süreleri

Emniyet teşkilatına alınan taze kanlarla polis ihtiyacı karşılanmaya devam ederken bu teşkilat içerisinde bulunan rütbeleri özellikle polis ve bekçi olmak isteyen gençlerin öğrenmesi için sırasıyla açıklamaya karar verdim. Evet isterseniz emniyet teşkilatı rütbeler yazımızla teşkilatı biraz daha yakından tanıyalım.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen rütbeler ve bu rütbelerde bekleme süreleri şu şekildedir.

Polis ve bekçi alımlarını yakından takip eden gençlerin daha iyi anlaması için Emniyet Teşkilatı Rütbeler konusunu bir piramit’e benzeterek izah edeceğim.

emniyet teşkilatı rütbeler
emniyet teşkilatı rütbeler

Emniyetteki rütbe sisteminin en alt grubunu bekçiler oluşturmaktadır.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi: 2018 yılında tekrar hayata geçirilen bekçilik sistemi piramit’in tabanında yer almaktadır.Şuan için bekçilikten polisliğe geçiş yok ancak ilerleyen zamanda bekçi adayları için sınav ve mülakatla polis memuru rütbesine geçiş hakkı tanınacağını düşünüyorum.

Polis Memuru: Emniyet teşkilatının temel taşı olan polisler asayiş , kom, tem gibi birçok birimde görev alarak suç ve suçluyla mücadelede etkin rol almaktadır.Ayrıca günümüzde polis memurları arasından komiser yardımcılığı rütbesine, mülakat ve sınavlarla alım yapılmaktadır.

Başpolis Memuru: Eskiden yapılan sınavlarla Polis memurları arasından Başpolisliğe geçiş hakkı tanınıyordu.Ancak günümüzde Başpolislik için alımlar durdurulmuş ve yakın zamanda ise bu rütbe tamamen kaldırılacaktır.Başpolisler nokta memurluğu dışında polis memurlarıyla aynı görevleri yaparlar.

Kıdemli Başpolis Memuru: Başpolislerle aynı görevleri yaparlar ve Başpolislik gibi yakın zamanda tamamen kaldırılacaktır.

rütbeler bekleme süreleri
rütbeler bekleme süreleri

Emniyet Teşkilatında Rütbeli Sınıfın İlk Basamağı Komiser Yardımcılığıdır.

Komiser Yardımcısı: Emniyet Teşkilatının, rütbeli sınıfının ilk basamağı olan komiser yardımcısı alımları günümüzde Polis Akademisi tarafından düzenlenen sınavlarla üniversite mezunları arasından yapılmaktadır.

Komiser Yardımcıları; Grup Amiri, Ekip Amiri, Tim Amiri, Büro Amiri, Karakol Amir Yardımcısı, Sınıflar Amiri Yardımcısı, Sınıf Komiseri, Öğretim Görevlisi, Pilot gibi görevleri yapabilirler.

Komiser Yardımcılığı rütbesinde bekleme süresi 4 yıldır ve 4.yıl sonunda Polis Akademisi tarafından düzenlenen Rütbe Terfi Sınavından başarılı sonuç alınması halinde Komiser rütbesine atlanmaktadır.

Komiser: Grup Amiri, Ekip Amiri, Tim Amiri, Büro Amiri, Karakol Amir Yardımcısı, Sınıflar Amiri Yardımcısı, Sınıf Komiseri, Trafik İstasyonu Amir Yardımcısı, Öğretim Görevlisi, Pilot gibi görevleri yapabilen, Komiser rütbesinde bekleme süresi 4 yıldır ve 4.yıl sonunda Polis Akademisi tarafından düzenlenen Rütbe Terfi Sınavından başarılı sonuç alınması halinde Başkomiser rütbesine atlanmaktadır.

Başkomiser: Karakol Amiri, Büro Amiri, Çevik Kuvvet Grup Amiri, İlçe Emniyet Komiseri, Birlik Amiri, Tim Amiri, Trafik İstasyon Amiri, Trafik Kayıt ve Tescil Büro Amiri, Karakol Amir Yardımcısı, Sınıflar Amiri, Grup Amiri, Öğretim Görevlisi, Pilot gibi görevleri yerine getirebilen Başkomiser rütbesinde bekleme süresi 3 yıldır ve 3.yıl sonunda Polis Akademisi tarafından düzenlenen Rütbe Terfi Sınavından başarılı sonuç alınması halinde Emniyet Amiri rütbesine atlanmaktadır.

Emniyet Amiri: İlçe Emniyet Amiri, Bürolar Amiri, Birlik Amiri, Çevik Kuvvet Grup Amiri, Ekipler Amiri, Tim Amiri, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı, Büro Amiri, Trafik İstasyon Amiri, Sınıflar Amiri, Öğretim Görevlisi, Pilot gibi görevleri yapabilen Emniyet Amiri rütbesinde bekleme süresi 3 yıldır ve 3.yıl sonunda Polis Akademisi tarafından düzenlenen Rütbe Terfi Sınavından başarılı sonuç alınması halinde 4.Sınıf Emniyet Müdürü rütbesine atlanmaktadır.

Emniyet Amirliğinden Sonra Emniyet Müdürlüğüne Geçilir.

4.Sınıf Emniyet Müdürü: Şube Müdürü, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı, Hukuk Müşaviri, Şube Müdür Yardımcısı, Öğretim Görevlisi, Pilot, İlçe Emniyet Müdürü gibi görevleri yerine getirebilen 4.Sınıf Emniyet Müdürü rütbesinde bekleme süresi 2 yıldır ve 2.yıl sonunda Polis Akademisi tarafından düzenlenen Rütbe Terfi Sınavından başarılı sonuç alınması halinde 3.Sınıf Emniyet Müdürü rütbesine atlanmaktadır.

3.Sınıf Emniyet Müdürü: Moral Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı, Hukuk Müşaviri, Şube Müdürü, İlçe Emniyet Müdürü, Öğretim Görevlisi, Pilot gibi görevleri yerine getirebilen 3.Sınıf Emniyet Müdürü rütbesinde bekleme süresi 2 yıldır ve 2.yıl sonunda Polis Akademisi tarafından düzenlenen Rütbe Terfi Sınavından başarılı sonuç alınması halinde 2.Sınıf Emniyet Müdürü rütbesine atlanmaktadır.

2.Sınıf Emniyet Müdürü: Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürü, Daire Başkan Yardımcısı, İl Emniyet Müdür Yardımcısı, Polis Müfettişi, Hukuk Müşaviri, İlçe Emniyet Müdürü, Polis Akademisi Bölüm Başkanı, Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı, Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı, Polis Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı, Enstitü Sekreteri, Öğretim Görevlisi, Uçuş Kıymetlendirme Kurulu Üyesi, Havacılık Müdürü, Pilot gibi görevleri yerine getirebilen 2.Sınıf Emniyet Müdürü rütbesinde bekleme süresi 1 yıldır ve 1.yıl sonunda Polis Akademisi tarafından düzenlenen Rütbe Terfi Sınavından başarılı sonuç alınması halinde 1.Sınıf Emniyet Müdürü rütbesine atlanmaktadır.

1.Sınıf Emniyet Müdürlüğü ( İki Dereceye Göre Sınıflandırılır )

1.Sınıf Emniyet Müdürü ( Derece:2 ): Daire Başkanı, Birinci Hukuk Müşaviri, İl Emniyet Müdürü, Polis Başmüfettişi, Öğretim Görevlisi, Merkez Emniyet Müdürü, Polis Moral Eğitim Merkezi Müdürü, Polis Akademisi Başkan Yardımcısı, Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürü, Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı, Teftiş Kurulu Grup Amiri, Emniyet Müşaviri, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü, Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü, Uçuş Kıymetlendirme Kurulu Üyesi, Pilot gibi görevleri yerine getirebilen 1.Sınıf Emniyet Müdürü (Derece:2) rütbesinde bekleme süresi 2 yıldır ve 2.yıl sonunda Polis Akademisi tarafından düzenlenen Rütbe Terfi Sınavından başarılı sonuç alınması halinde 1.Sınıf Emniyet Müdürü rütbesine atlanmaktadır.

1.Sınıf Emniyet Müdürü ( Derece:1 ): Genel Müdür Yardımcısı, Teftiş Kurulu Başkanı, Özel Güvenlik Denetleme Başkanı, Polis Akademisi Başkanı, Merkez Emniyet Müdürü, Emniyet Müşaviri gibi görevleri yerine getirebilen 1.Sınıf Emniyet Müdürü ( Derece:1 ) rütbesinde bekleme süresi yaş haddi‘dir.Bu rütbeden sonra Sınıf Üstü Emniyet Müdürü gelmektedir.

Sınıf Üstü Emniyet Müdürü: Emniyet Genel Müdürlüğü görevini yerine getirmektedir.Günümüzde Emniyet Genel Müdürü Sayın Celal UZUNKAYA‘nın ifa ettiği görev gibi.

Evet arkadaşlar fark ettiğiniz gibi rütbe atladıkça renkler değişti, omuzdaki apoletler değişti ve yıldızlar genel olarak arttı.

Allah emniyet mensuplarımıza güç versin ,Devletimizi baki kılsın.Polislikle ilgili yeni bilgiler için sitemizi takip etmeye devam edin, hoşçakalın arkadaşlar.

 

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı