Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Epikriz Raporu Nedir? Epikriz Raporu Nereden Nasıl Alınır?

Polislik, Bekçilik İçin Epikriz Raporu Nasıl Alınır?

Polislik ve bekçilik düşünen adaylar tarafından Epikriz raporu nedir? Epikriz raporu nasıl alınır? gibi sorular sıkça yöneltildiğinden psikolojik, psikiyatrik tedavı görenlerin epikriz raporunu nasıl temin edebileceklerinden ve epikriz raporunda tam olarak ne yazar, neden hazırlanır? bunun gibi konulardan bahsedeceğim.

Epikriz Raporu Nedir?

Epikriz raporu muayeneyi yapan doktorun ileride hastanın başvurabileceği olası bir meslektaşına, hastası hakkında kanaatlerini belirten rapordur . Epikriz raporunda doktorun koymuş olduğu tanı, yapılan işlemler ve sonuç olarak tanının niteliği gibi durumlar belirtilir. Epikriz raporu doktor tarafından elle yazılabileceği gibi genelde bilgisayar sistemi üzerinden yazılmakta ve kayıt altında tutulmaktadır.

Epikriz Raporu Nasıl Alınır?

Özellikle polislik ve bekçilik düşünen adaylardan psikiyatrik tedavi görmüş olanlar epikriz raporunu nasıl alabileceklerini, temin edebileceklerini merak etmektedir. Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ruh sağlığı ve hastalıkları bölümünde 29 Eylül 2019 tarihinde yapılan değişiklikle şu açıklama eklenmiş ve böylece son 2 yıl içerisinde psikiyatrik yönden tedavi görenler için Epikriz Raporu temin edilmesi zorunlu hale gelmiştir.

Geçmiş muayene ve tedavi ayrıntıları ile geçmiş ilaç kayıtlarını gösteren sistemler üzerinden, kişilerin son 2 yıl içerisinde psikiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde: Psikotrop ilacın reçete edildiği ilgili sağlık hizmeti sunucusundan, bahse konu tarihte, kişiye psikotrop ilaç reçete edilmesine neden olan muayene ayrıntılarını, tüm klinik bulguları ve diğer ayrıntıları açıklayan bir epikriz raporu getirmesi istenir ve bahse konu psikotrop ilacın hangi sebeple reçete edildiği anlaşılmaya çalışılır. Bu epikriz raporunu kişi kendisi temin ederek getirir.

Söz konusu Epikriz raporunu yönetmeliğe göre adayın kendisinin temin etmesi gerekmektedir. Epikriz raporu tedaviyi gerçekleştiren doktor tarafından verilebileceği gibi doktorun başka bir yere tayini çıkmışsa tedavi ( muayene ) olunan hastaneden de talep edilebilir. Kişiye özel hazırlanan epikriz raporu hastane arşivinde veya bilgisayar sisteminde kayıtlı olacaktır.

  • Polislik veya bekçilik sınavına katılan adayların son 2 yıl içerisinde psikiyatrik yönden tedavisi mevcut ancak tanı ayrıntıları yazmıyorsa ve epikriz raporu temin edilememişse yani kontrolü yapan doktora verilmemişse yönetmeliğe göre aday hakkında öğrenci olamaz kararı verilir.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
34 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Atakan
Atakan
1 yıl önce

E nabızımda 2014 e ait psikiyatri muayene tanısı ve concerta , risperdal isimli ilaç kullandım okulda derslere odaklanmakta zorluk çekiyordum dikkat dağınıklığı ilacıydı 1 sene kullandım 2015 de bıraktım Dikkat eksikliği ve hiperaktive bozukluğu tanısı var 2015 e ait ve 2019 a ait psikiyatriden citoles 10 mg isimli ilaç aldım depresyon anksiyete bozukluğu için konuşurken nadir takılma oluyor sebebi ile hastaneye gitmiştim doktor hanım günde 30 dk boyunca ayna karşısında sesli bir şekilde kitap oku dedi 2021 de girsem sağlıktan elenirmiyim son 2 yıl baz alınıyor diye biliyorum bilgilendirirseniz sevinirim . Sağlık mülakatına giderken Epikriz raporunu nerden temin edebilirim iyi… Read more »

Ertuğ
Ertuğ
1 yıl önce

5 yıl önce yazılmış depresif epizodlar tanısı elenme sebebimidir ilaç normal reçete ama

caca
caca
1 yıl önce

hocam en son muayene 2.5 yil once ama son ilac kullanimi 1.5 yil once teshis yaygin anksiyete bozuklugu ilac raporu oda yeni bitmis 1 aydir ama 1.5 yildir ilac kullanilmamis sorun teskil eder mi

Pomemci
Pomemci
1 yıl önce

Hocam kolay gelsin 26. Dönem Pomem asıl kazandım 2019un sonunda Subaylık kazandığımda psikiyatriye de muayene oldum orada (genel psikiyatrik muayene başka yerde sınıflanmamış) yazıyor bunun üzerinden 2 yıl geçmediği için ekipriz raporu almam gerekirmi cevaplarsanız sevinirim

Bekir esen
Bekir esen
2 yıl önce

Selamun aleyküm ben 12.Sınıfa geçtim hedefim polislik 9.Sınıfın başında psikrayiti tedavisine başladım bana koyulan teşhis orta depresif nöbet,anksiyete bozukluğu koyuldu 3 sene tedavi gördüm 11.Sınıf koronadan tatil olmadan 2 hafta öncesi dayanamadım ilacı kendim bıraktım polis abilerime bu sıkıntıyı söylüyorum bazıları diyo geçersin yani polis olursun bazıları diyo olamazsın. Benimde kafam çok karıştı bana yardımcı olurmusunuz bu sıkıntıyı nasıl hallederiz.

Last edited 2 yıl önce by Bekir esen
Bekir esen
Bekir esen
2 yıl önce
Reply to  Admin

Şuan alırsak olumu ?

Ediz
Ediz
2 yıl önce

Merhaba, bana karışık anksiyete ve depresif bozukluk tanısı kondu 25 ekim 2019da. Başladığımdan beri sadece 1-2 kere semptom yaşadım. İlaç kullanımında da dozları çok çok düşürdü doktor. Hala psikiyatri bölümünü ziyaret ediyorum tedavim henüz sonlanmadı. E nabıza da giriyorum. Psikiyatri bölümünü ziyaret ettiğim gözüküyor ama herhangi bir tanı vs yazmıyor. Hatta hastalığım bile yazmıyor. Polisliğe de başvurmak istiyorum.. Konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz?

Samed
Samed
2 yıl önce

Merhaba 4 sene oldu psikiyatrik tedaviyi bırakalı okul için bana %25 dikkat eksikliği raporu verdiler lise bitti bekçilik istiyorum sıkıntı çıkar mı ?

Samed
Samed
2 yıl önce
Reply to  Admin

E devletten sağlık bakanlığı böümünden baktığımda gözükmüyor rapor yardımcı olabilirmisin nerden öğrenebilirim ??

Samed
Samed
2 yıl önce
Reply to  Admin

Evet e nabızdan gördüm 2013 tarihli var süresiz bunun için ne yapabilirim ya başvursam bile o rapor çıkar mı acaba bana bir faydası yok aslındada sınavlarda işime yarıyor :/

Onur bayraktar
Onur bayraktar
2 yıl önce

Benim 10.2018 tarihli bir psikiyatri randevum var. O dönem okulda sınav stresi yapmıştım. Bazı arkadaşlarımda psikiyatriste gitmemi önerdiler. İzmir Çiğli eğitim araştırma Hastanesi’nde doktor hanıma sınavlar yüzünden biraz stres yaptığımı söyledim , konusmamiz yaklaşık 30 sn sürdü ve kendisi rileptid isimli bir ilaç yazdı. Ancak ben forumlarda hissizlestirdigi şeklinde yorumları okuyunca kullanmamıştım. Şuanda psikiyatrist randevusu olması polislikten elenme sebebi olarak gözüküyor. Ancak ben herhangi bir tedavi olmadım ve ruhsal bir sorunum da yok. Sadece her öğrencinin yaşadığı sınav stresini bende yaşadım. Epikriz raporunu da aldim. Depresif epizod ve depresif nöbet yazılmış .Bu konuyla alakalı bir bilginiz var mı, ben direk… Read more »

Gokboru
Gokboru
2 yıl önce
Reply to  Admin

Peki 2 sene dolduysa yinede sıkıntı çıkar mı ?

Aybars
Aybars
2 yıl önce

3 yila yakin bir sure once 1 kez bayilmadan dolayi acil servis doktoru hafta ici kardiyoloji ve norolojiye ordan bisey cikmayinca doktorlarin yonlendirmesiyle psikiyatri bolumune gittim tanı koyulmadi sadece aşırı stres yaptigimi bu yaslarda olabilecegini ve ilac yazmak bile istemedigi halde sinava kadar stresi alacak 2 ilac yazdi bilirsiniz aile ısrari uzere aldim ama Kullanmadim bile sınav öncesi aklimi bulandirmak istememistim bu herhangi bir sorun cikartirmi polis olmama. Simdi e saglikta baktigimda 3 yil onceki kayitta tani bolumunde psikiyatrik muayene tanisi yaziyor.

Kapalı