Sitemizde toplam: 218 yazı ve cevaplanmış 2568 soru bulunmaktadır. 

Epikriz Raporu Nedir? Epikriz Raporu Nereden Nasıl Alınır?

Polislik, Bekçilik İçin Epikriz Raporu Nasıl Alınır?

Polislik ve bekçilik düşünen adaylar tarafından Epikriz raporu nedir? Epikriz raporu nasıl alınır? gibi sorular sıkça yöneltildiğinden psikolojik, psikiyatrik tedavı görenlerin epikriz raporunu nasıl temin edebileceklerinden ve epikriz raporunda tam olarak ne yazar, neden hazırlanır? bunun gibi konulardan bahsedeceğim.

Epikriz Raporu Nedir?

Epikriz raporu muayeneyi yapan doktorun ileride hastanın başvurabileceği olası bir meslektaşına, hastası hakkında kanaatlerini belirten rapordur . Epikriz raporunda doktorun koymuş olduğu tanı, yapılan işlemler ve sonuç olarak tanının niteliği gibi durumlar belirtilir. Epikriz raporu doktor tarafından elle yazılabileceği gibi genelde bilgisayar sistemi üzerinden yazılmakta ve kayıt altında tutulmaktadır.

Epikriz Raporu Nasıl Alınır?

Özellikle polislik ve bekçilik düşünen adaylardan psikiyatrik tedavi görmüş olanlar epikriz raporunu nasıl alabileceklerini, temin edebileceklerini merak etmektedir. Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ruh sağlığı ve hastalıkları bölümünde 29 Eylül 2019 tarihinde yapılan değişiklikle şu açıklama eklenmiş ve böylece son 2 yıl içerisinde psikiyatrik yönden tedavi görenler için Epikriz Raporu temin edilmesi zorunlu hale gelmiştir.

Geçmiş muayene ve tedavi ayrıntıları ile geçmiş ilaç kayıtlarını gösteren sistemler üzerinden, kişilerin son 2 yıl içerisinde psikiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde: Psikotrop ilacın reçete edildiği ilgili sağlık hizmeti sunucusundan, bahse konu tarihte, kişiye psikotrop ilaç reçete edilmesine neden olan muayene ayrıntılarını, tüm klinik bulguları ve diğer ayrıntıları açıklayan bir epikriz raporu getirmesi istenir ve bahse konu psikotrop ilacın hangi sebeple reçete edildiği anlaşılmaya çalışılır. Bu epikriz raporunu kişi kendisi temin ederek getirir.

Söz konusu Epikriz raporunu yönetmeliğe göre adayın kendisinin temin etmesi gerekmektedir. Epikriz raporu tedaviyi gerçekleştiren doktor tarafından verilebileceği gibi doktorun başka bir yere tayini çıkmışsa tedavi ( muayene ) olunan hastaneden de talep edilebilir. Kişiye özel hazırlanan epikriz raporu hastane arşivinde veya bilgisayar sisteminde kayıtlı olacaktır.

  • Polislik veya bekçilik sınavına katılan adayların son 2 yıl içerisinde psikiyatrik yönden tedavisi mevcut ancak tanı ayrıntıları yazmıyorsa ve epikriz raporu temin edilememişse yani kontrolü yapan doktora verilmemişse yönetmeliğe göre aday hakkında öğrenci olamaz kararı verilir.

8
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
2 Yorum konuları
6 Soru cevapları
0 Takip Edenler
 
En çok oylanan soru
En çok cevap verilen soru
3 Yorum Yazanlar
GizemAdminCihan Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Gizem
Ziyaretçi
Gizem

Pomem kazandım sağlık kontrolünde gözde sıkıntı yaşar mıyım sol 0.75 sağ 1.75

Cihan
Ziyaretçi
Cihan

Merhaba kuruma polislik için epikriz raporu istedim ve bana Türkiye Kamu Hastaneler Birliği adı altında anksiyete bozukluğu teşhisi konmuş normal reçeteyle yazılmış ilacın çıktısını verdiler bu yeterli olur mu epikriz için?

İlgili Makaleler

Kapalı