Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

GBT Ne Demek? GBT Sorgulama

Polis GBT Sorgulama Neden Yapar?

Merhaba arkadaşlar hazırladığımız bu makalede polis ve jandarma tarafından yapılan GBT ne demek? GBT sorgulama neden yapılır? Polisin GBT yetkisi hangi kanundan gelir? Bu konuları izah edeceğim.

Şehir merkezlerinde halkın huzur ve güvenliğini sağlamakla sorumlu olan polis her daim görevi başında bulunarak vatanına hizmet eder.

Polis huzur, güven verir anlayışıyla hareket eden Türk Polis Teşkilatı bunu sağlamak içinse sürekli olarak sahada görünür olmakta ve kontrollerini gerçekleştirmektedir.

Polisin halkın huzur ve sükununu sağlamak için yapmış olduğu bu kontrollerden biri de GBT‘dir.

GBT Ne Demek?

GBT açılım olarak genel bilgi toplama anlamına gelmekte olup sorgulanan kişinin herhangi bir suçtan dolayı aranmasının olup olmadığı, daha önceden suça karışmış olup olmadığı gibi bilgilerin elde edilmesini sağlamaktadır.

Polisin, Jandarmanın GBT sorgulama yapmasındaki amaç aranan şahısların, suçluların yakalanması ve suç işleme teşebbüsünde bulunabilecek insanların caydırılmasıdır.

Polis GBT yetkisini nereden almaktadır?

Polis görev ve yetkilerinin büyük bir bölümünü 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyat Kanunundan almaktadır.

Polisin GBT sorgulama yetkisi Polis Vazife ve Salahiyet Kanununun 4/A maddesi kapsamında ” Durdurma ve Kimlik Sorma “ başlığı altında düzenlenmiştir.

İlgili maddeye göre Polis, kişileri ve araçları;

  1. Bir suç veya kabahatin işlenmesini önlemek için,
  2. Suç işlendikten sonra kaçan faillerin yakalanmasını sağlamak, işlenen suç veya kabahatlerin faillerinin kimliklerini tespit etmek için,
  3. Hakkında yakalama emri ya da zorla getirme kararı verilmiş olan kişileri tespit etmek için,
  4. Kişilerin vücut bütünlüğünü, hayatını ve mal varlığını korumak ya da topluma yönelik mevcut veya olası bir tehlikeyi önlemek için durdurabilir.

Polisin Durdurma ve GBT Sorgulama Yetkisi

Polisin veya jandarmanın durdurma yetkisini kullanabilmesi için tecrübesine ve içinde bulunulan durumdan edindiği izlenime dayanan makul bir nedenin bulunması gereklidir. Yani kolluk kuvvetleri tarafından süreklilik arz edecek ve keyfilik oluşturacak şekilde durdurma işlemi yapılmaz.

Polis, durdurma ve kimlik sorma yetkisi kapsamında durdurduğu şahsa öncelikle durdurma sebebini bildirir ve durdurma sebebiyle ilgili sorular sorabilir. Bunların yanında durdurduğu kişiden kimliğini ve bulundurulması gereken diğer belgeleri göstermesini isteyebilir.

Kolluk kuvvetleri tarafından yapılan durdurma süresi, durdurma sebebine esas teşkil eden işlemin gerçekleştirilmesi için gereken zorunlu süreden fazla olamaz. Durdurma sebebinin ortadan kalkması halinde durdurulan şahısların ve araçların ayrılmalarına müsade edilir.

Kolluk kuvvetleri durdurmuş olduğu şahısların üzerinde ve araçlarında silah veya tehlike oluşturan başka bir suç eşyasının bulunduğu konusunda yeterli şüpheye haiz olursa, kendilerine ve başkalarına zarar verilmesini önlemek maksadıyla gerekli tedbirleri alma yetkisine de sahiptir.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı