Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Göçmen Kaçakçılığı Suçu Nedir?

Göçmen Kaçakçılığı Suçu Hakkında Bilgi

Göçmen Kaçakçılığı

Göçmen kaçakçılığı suçu 5237 sayılı (TCK) Türk Ceza Kanunu 79.Madde kapsamında tanımlanmaktadır.

1-) Buna göre: Doğrudan veya dolaylı olarak maddi kazanç sağlamak amacıyla, yasal olmayan şekillerde;

  • TCK 79-1/a : Bir yabancının yasal olmayan yollardan ülkeye girmesini sağlamak,
  • TCK 79-1/a : Ülkeye girmiş, kaydı bulunmayan bir yabancının ülkede kalmasına imkan sağlamak,
  • TCK 79-1/b : Türk vatandaşı veya yabancının yurt dışına çıkmasına imkan sağlamak, göçmen kaçakçılığı suçu kapsamında değerlendirilmektedir.

Göçmen Kaçakçılığı Suçunun Cezası Nedir?

Yukarıdaki fiillerin gerçekleşmesi halinde bu suçu işleyen kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

  • 22/7/2010 tarihli 6008 sayılı kanunun 6 maddesine istinaden eklenen ek cümleye göre: Suç, teşebbüs aşamasında kalmış dahi olsa tamamlanmış gibi ceza verilir.

Örneğin: Maddi kazanç sağlamak maksadıyla bazı insanları yurt dışına çıkarmaya çalışan bir kişinin, mağdurlardan parayı aldıktan sonra bir tır vasıtasıyla yurt dışına çıkarmak isterken, hareket etmeden veya hareket ettikten hemen sonra yakalanması, teşebbüs aşamasında kalsa da göçmen kaçakçılığı suçu olarak değerlendirilir.

2-) 22/7/2010 tarihli 6008 sayılı kanunun 6 maddesine istinaden eklenen ek cümleye göre:

Göçmen kaçakçılığı suçunun;

a) Mağdurun hayatı bakımından bir tehlike oluşturması halinde,

b) Mağdurun onur kırıcı bir muameleye maruz bırakılması suretiyle işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarısından üçte ikisine kadar artırılır.

3-) Bu suçun bir örgütün faaliyeti halinde işlenmesi durumunda, verilecek cezalar yarı oranında artırılır.

4-) Bu suçun bir tüzel kişinin faaliyeti halinde işlenmesi durumunda, tüzel kişi hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.

Göçmen Kaçakçılığı Suçu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Göçmen kaçakçılığı suçu takibi şikayete bağlı suçlardan değildir. Bu nedenle mağdurlar şikayetçi olmasa dahi kamu davası açılabilir.
  • Göçmen kaçakçılığı suçuna bakmakla görevli olan mahkeme Asliye Ceza Mahkemesidir.
  • Göçmen kaçakçılığı suçunda, TCK 80.madde kapsamında bulunan insan ticareti suçundan farklı olarak fiil mağdurların rızası dahilinde gerçekleşmektedir. Yani herhangi bir zorlama yoktur.

Göçmen kaçakçılığı suçuyla ilgili şimdilik anlatacaklarımız bunlar. Polissayfasi.com sitesi olarak Türk Ceza Kanununda bulunan diğer suçlar hakkında bilgilendirici yazılar hazırlamaya devam edeceğiz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı