Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Göz İçin Lazer Ameliyatı Polislik ve Bekçilikte Sorun Olur mu?

Göz Çizdirmek Polislik ve Bekçiliğe Engel mi?

Polis olmak için gerek sınav puanı gerekse sağlık yönünden gerekli şartları karşılamak gerekmektedir.

Polis okullarına alınacak öğrencilerde yani polis adaylarında sağlık yönünden emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine uygunluk aranmaktadır.

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre de polis adaylarının en çok elendiği kısım göz hastalıkları olmaktadır.

Polislik Göz Şartı

Göz Ameliyatı Polislikte, Bekçilikte Elenme Sebebi mi?

Bu yazımızda ise göz rahatsızlıklarında yapılan lazer ameliyatının polislik ve bekçiliğe engel olup olmadığına değineceğiz.

Günümüzde gözün miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurlarında bu göz sorunlarının tedavisi için en çok tercih edilen yöntem lazer ameliyatıdır.

Lazer ameliyatının yani göz çizdirmenin polislik ve bekçiliğe engel olup olmadığını emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde yer alan şu açıklamalardan anlayabiliriz.

  • Okullara alınacak öğrencilerde; görme her iki gözde ayrı ayrı miyoplarda; (sferik + silendirik) –2 diyoptriyi, hipermetroplarda + 1 diyoptriyi geçemez. Mikst astigmatlarda transpozisyon sonrası değerlere göre işlem yapılır.
  • Düzeltmeden sonra her iki gözün görme güçleri toplamı en az 20’de 16 olmak zorundadır.
  • Düzeltmeden sonra gözlerden birinin görme gücü en az 10’da 7 olabilir, ancak bu durumda diğer gözün görme gücü düzeltmeden sonra 10’da 10 (tam) olmak zorundadır.

Yapılan açıklamalarda da görüldüğü üzere gözün görme gücü belirtilen değerleri karşıladığı sürece polislik ve bekçilik için sağlam kabul edilerek öğrenciliğe engel olmamaktadır.

Yani bu durumda lazer ameliyatı, göz çizdirmek polisliğe ve bekçiliğe engel değildir.

Sonuç olarak göz ameliyatı polislikte,bekçilikte elenme sebebi olmamaktadır.

Dolayısıyla lazer ameliyatı yani göz ameliyatı, göz çizdirmek POMEM, PMYO, PAEM, PÖH ve bekçilik için engel değildir.

Polislik ve bekçilik konusunda merak ettiğiniz diğer hususları yorum kısmından sorabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
8 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
eaglee
eaglee
10 ay önce

merhaba , farklı tekniklerde lazer ameliyatları var bazılarında ameliyat sonrası iz kalıyor bazılarında iz kalmıyor.İz kalıp kalmaması önemli mi sorun olur mu ?

Polis Adayı
Polis Adayı
1 yıl önce

Goz çizdirme ameliyatından sonra herhangi bir sure geçmiş olmasi gerekiyor mu?

kombat
kombat
2 yıl önce

iki gözüm de 1.5 miyop ön sağlığa gözlüğümle gitsem daha sonra ki aşamalarda lenslerimi taksam sorun olur mu?

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  kombat

Ön sağlık kontrollerine gözlükle gitseniz sorun olmaz ancak daha sonraki aşamalarda yani görme ve diskromotopsi muayenesinde lens kullanılmasına izin verilmez.

kombat
kombat
2 yıl önce
Reply to  Admin

spor ve sözlü mülakat aşamalırında taksam lens ?

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  kombat

Onlarda sıkıntı olmaz takabilirsin. Önemli olan kazandıktan sonra yapılan sağlık kontrollerinde takmaman ( göz muayenesi esnasında yani. )

Kapalı