Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Nedir ?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması ne zaman sonuçlanır ?

Merhaba arkadaşlar hazırladığımız bu yazıyla polis, öğretmen gibi devlet memuru olacak adaylar için güvenlik soruşturması nasıl yapılır bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

Güvenlik soruşturması nasıl yapılır?

657 sayılı devlet memurları kanuna göre memurluğa girişte aranan şartlara eklenen güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu sonuçlanmış olmak hükmüyle devlet kurumlarına alınacak olan memurlar hakkında ilgili kurumun talebi doğrultusunda kolluk kuvvetleri tarafından güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmaya başlanmıştır.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması nedir, hangi kurum tarafından nasıl yapılır ?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yönetmeliğinin 4. Maddesinde bu iki kavram şu şekilde açıklanmıştır.

Güvenlik soruşturması: kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının, yıkıcı ve bölücü faaliyetlere bulunup bulunmadığının, ahlaki durumunun, yabancılarla ilgisinin ve sır saklama yeteneğinin mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesidir.

Arşiv araştırması: kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığını kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının mevcut kayıtlardan saptanmasıdır.

Kısaca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması devlet memurluğuna atanacak olan aday memurun atanacağı kurumun talebiyle kolluk tarafından sistemdeki kayıtlardan ve yakın çevresinden kapsamlı olarak araştırılması ve bu araştırma sonucunda yine ilgili kuruma yazı ile gönderilmesi sürecidir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kapsamında devlet kurumlarına aday memur olarak ataması yapılacaklar için jandarma veya polis tarafından başvuruda bulunan kişinin ikamet ettiği adrese bağlı olarak gerekli araştırma ve soruşturma yapılmaktadır.

Kolluk kuvvetleri soruşturması istenen kişinin oturduğu mahallede, yakın çevresinden araştırma yaparak ve mahalle muhtarı ile de görüşerek genel bilgileri alıp hazırlayacağı tutanağa ekler.

Araştırmayı yapan polis veya jandarma kendi sistemlerinden de yaptıkları Sorgu ile aday memurun herhangi bir suç kaydının olup olmadığı, yüz kızartıcı suçlardan kaydının olup olmadığı, terör örgütü ile iltisaklı olup olmadığı, 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna ve Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı davranıp davranmadığı özellikle belirtilerek tutanağa eklenir ve ilgili kuruma üst yazı ile gönderilir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması en geç kaç gün içinde sonlandırılır ?

Araştırılması istenen kişinin bilgilerinin araştırmayı yapacak kolluk kuvvetine gönderilmesinin ardından , sonuçlar arşiv araştırması için en geç 30 gün içinde , güvenlik soruşturması için ise en geç 60 gün içinde cevaplandırılır.

Evet arkadaşlar elimden geldiğince devlet kurumlarına girecek olan aday memurların ( Öğretmen , polis , bekçi , subay , asker vb. ) hakkında yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının ne olduğundan ve sürecin nasıl işlediğinden bahsettim.Umarım faydalı olur.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı