Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Halluks Valgus – Varus Polisliğe Engel mi?

Bu yazıda ortopedi – travmatoloji bölümü içerisinde yer alan ve özellikle kadınlarda sıklıkla görülen Halluks Valgus rahatsızlığı ile Hallux Varus rahatsızlığı polisliğe, bekçiliğe engel mi? Bunun üzerine değerlendirmede bulunacağım.

Hallux Valgus ve Hallux Varus esasen ayak başparmağında oluşan şekil bozukluğu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hallux Valgus denilen şekil bozukluğunda ayak başparmağı diğer parmaklara doğru yanaşırken ayağın iç kavisinde ayak başparmağının diğer parmaklara bitişik olmasından dolayı kemik çıkıntısı olmaktadır.

Hallux Varus denilen şekil bozukluğunda ise ayak başparmağı diğer parmaklardan uzaklaşarak ayak iç kavisine doğru ayrılmaktadır.

Halluks Valgus – Varus Polisliğe, Bekçiliğe Engel mi?

Belirtilen her iki rahatsızlık da emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre  Ortopedi ve Travmatoloji bölümünde B Dilimi içerisinde yer almaktadır ve B diliminde yer alan açıklama aşağıdaki gibidir.

  • Halluks valgus, halluks varus (halluks valgus/varus açısı >25 derece ve intermetatarsal açı >10 derece ise halluks valgus ya da halluks varus olarak kabul edilir).

Sonuç itibariyle polisliğe,  bekçilige girişte A dilimi sağlık şartlarına uygunluk arandığı için Halluks Valgus ve Halluks Varus polisliğe, bekcilige engel olma durumu olabilir. Ancak benim şahsi görüşüm bu rahatsızlıklar gözle kontrol edildiğinde çok belli olmuyorsa röntgen dışında tespit yapılamayacağından,  ileri düzeyde değilse sorun olmayacağı yönündedir.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı