Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Hava Polisi Nasıl Olunur?

Hava Polisi Olmak İçin Gerekli Şartlar

Hava Polisi Nasıl Olunur?

1 Ekim 2019 tarihli resmi gazetede Emniyette Hava Polisi branşının oluşturulması konusunda yönetmelik yayımlandı. Bu yönetmelikte Hava Polisi branşının tanımı ve görevleri hakkında bilgilere de yer verildi.

Ayrıca yayınlanan yönetmelikte Hava Polisi nasıl olunur? Hava Polisi olmak için gerekli şartlar nelerdir? gibi daha birçok sorunun cevabı da yer almakta.

Sivil olarak görev yapacak olan Hava Polisleri özellikle Yurt Dışı Uçuşlarda görevlendirilecek. Her uçakta en az 2 polis olarak görev yapacak olan Hava Polisleri ile ilgili diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hava Polisi Nedir?

01.10.2019 tarihinde resmi gazetede yayınlanan yönetmelikle birlikte gündeme gelen hava polisi ; Türk tescilli sivil hava araçlarında, uluslararası uçuşlarda görevlendirilen özel eğitimli emniyet teşkilatı personeline denilmektedir.

Hava Polisi Olmak İçin Gerekli Şartlar

 1. Polis memuru ve daha üst rütbede emniyet hizmetleri sınıfında çalışıyor olmak,
 2. Emniyet teşkilatında en az beş yıl çalışmış olmak,
 3. Kıdeme etkili ceza almamış olmak,
 4. En az önlisans mezunu olmak,
 5. İkinci bölge hizmetini en az bir kez tamamlamış olmak,
 6. Son iki performans değerlendirme puanı iyi veya çok iyi olmak,
 7. Son üç performans atışında ayrı ayrı 90 puan ve üzeri puan almış olmak,
 8. Birimin en üst dereceli amiri tarafından muvafakat verilmiş olmak,
 9. Sağlık raporuna (Diğer havacılık personeli sağlık raporu) sahip olmak.
 10. Ayrıca yaş ve diğer şartlara ilişkin, Daire Başkanlığı tarafından daha sonra açıklama yapılacaktır.

Hava Polisi Seçme Aşamaları

Hava polisi olacak adaylar seçilirken 2 aşamalı sınav yapılacağı yönünde bilgiler mevcut. Hava polisi olacak olan adayların silah atışlarının iyi olması öncelikli olarak değerlendirilecek.

 1. Belirtilen şartları taşıyan adaylar Genel Müdürlük tarafından belirlenen yer ve tarihte, Daire Başkanlığı tarafından oluşturulacak komisyonlarca fiziki yeterlilik ve atış sınavına tabi tutulur.
 2. Fiziki yeterlilik ve atış sınavı ile ilgili puanlama sistemi, başarı esasları, başarı değerlendirmesi, itirazlar ve diğer hususlar Genel Müdürlükçe çıkarılacak yönergede belirtilen esaslar doğrultusunda yapılır.
 3. Daire Başkanlığı tarafından oluşturulacak komisyonların yetki ve sorumlulukları Genel Müdürlükçe çıkarılacak yönergede belirlenir.

Hava Polisi Olacak Adaylar Hangi Eğitimleri Alacak?

Hava Polisi Seçme sınavında yani fiziki  yeterlilik ve atış sınavında başarılı olarak kazanan adaylar Hava Polisi Temel Eğitim Kursuna alınacak. Eğitim programı, ders saatleri, kursun zamanı, yeri, süresi ve başarı kriterleri Genel Müdürlükçe çıkarılacak yönerge ile ayrıca belirlenecektir.

Hava Polisi Temel Eğitim Kursunda Adaylara Verilecek Dersler;

 1. Sivil Havacılık Güvenliği Temel Güvenlik Eğitimi,
 2. Havacılık Terminolojisi ve Hava Aracı Özellikleri Eğitimi,
 3. Uçak İçi Kapsamlı Atış Teknikleri ve Silah Eğitimi,
 4. Polis Müdahale Yöntem ve Teknikleri Temel Eğitimi,
 5. Rehine Müzakere Eğitimi,
 6. Havacılık Güvenliğinde Yolcu Profili ve Davranış Analizi Eğitimi,
 7. Silahsız Saldırı ve Savunma Amaçlı Yakın Dövüş Teknikleri Eğitimi.

Hava Polisinin Görevleri

1-) Hava Polisi, uçuş süresince özellikle hava korsanlarına, uçuşu engellemeye çalışan kişilere ve uçağın kontrolünün ele geçirilmeye çalışılması gibi olumsuz durumların söz konusu olması halinde bunları engellemek, mürettebat, yolcu can güvenliğini sağlamak ve yasa dışı müdahale eylemlerini önlemek için orantılı olarak uygun koruyucu güvenlik tedbirlerini almakla görevlidir.

 • Sivil kıyafetli olarak görev yapacaklar.
 • Yukarıda ilk maddede belirtilen durumların olacağına dair makul şüphe olması halinde kokpiti korur.
 • Kuralsız yolculara ve potansiyel tehlike olabilecek yolculara ilk maddede belirtilen görev tanımında belirtilen durumlar oluşmadığı sürece müdahale etmez.

2-) Hava polisi görev bitiminde görevle ilgili hususlar hakkında görev sonu dönüş raporu hazırlar. Hazırlanan raporlar ilgili birimlerdeki yetkili amire sunulur. Hava polisi dönüş raporları ilgili birimlerde saklanır.

3-) Hava polisi görevlendirildiği uçuşta görevi itibariyle, kaptan pilotlara ve uçuş mürettebatı ekibine hiyerarşik açıdan bağlı değildir.

Hava Polisi Çalışma Esasları

Hava Polisi Nasıl Çalışır?

 1. Hava polisinin kimliği yolculardan gizli tutulmak şartıyla görev aldığı uçaktaki mürettebat tarafından bilinir.
 2. Hava polisi görevlendirildiği uçuşta uçuş süresi boyunca görevli sayılmaktadır.
 3. Herhangi bir uçuşta görevlendirilen hava polisi, uçuş gerçekleştirilen ülkede uçuşun gecikmesi halinde mürettebatla birlikte hareket eder ve uçuş süresince görevli sayılır.
 4. Hava polisinin uçuş görevi ve dinlenme süreleri ile ilgili hususlar Genel Müdürlükçe çıkarılacak yönerge ile belirlenecektir.
 5. Hava polisi uluslararası uçuşlarda görevli olmadığı zamanlarda bağlı bulunduğu büronun iş ve işlemlerini takip edecektir.

Hava Polisi Ne Kadar Maaş Alır?

Hava Polisi olarak görev yapan polisler çıktıkları yurt dışı seferlere bağlı olarak diğer polis memurlarından 1000 ile 2 Bin TL’ye kadar fazla maaş alabilecek.

 • Hava polislerinin görev aldıkları uçaktaki bilet paraları, ilgili havacılık işletmeleri tarafından karşılanacak.

Evet arkadaşlar bu makalede hava polisi nasıl olunur sorusuna cevap buldunuz.

Diğer polis birimleri hakkında bilgi almak için Nasıl Olunur? Kategorisini inceleyiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı