Sitemizde toplam: 221 yazı ve cevaplanmış 3118 soru bulunmaktadır. 

Havai Fişek Atmak Yasak mı ?

Düğünde havai fişek atmanın cezası var mı ?

Merhaba arkadaşlar hazırladığımız bu yazıyla düğünlerde ve benzeri eğlencelerde havai fişek atmak yasak mı? Havai fişek atılırsa cezası nedir? gibi birçok soruya cevap vereceğiz.

Havai Fişek Atmak Yasak mı ?

OHAL’in bitmiş olmasına rağmen düğünlerde veya benzeri eğlencelerde havai fişek atılması yasaktır.

Çoğu ilde de valilik kararına bağlı olarak havai fişek atılması halinde 5326 sayılı kabahatler kanunu 32.Maddeye göre idari işlem yapılmaktadır.

Düğün yapacaksanız veya asker eğlencesi düzenleyecekseniz ve havai fişek atmak istiyorsanız öncelikle kaymakamlıktan izin almanız gerekmektedir.

Bu izni alabilmek için de havai fişek atış belgesi olan bir kişiyi düğünde havai fişek atması için görevlendirdiğinizi belirtmeniz ve belgelerini ibraz etmeniz gerekmektedir.

Herhangi bir izin almadan düğünde havai fişek atarsam ceza yer miyim ?

Söylediğimiz gibi havai fişek atılması yasak olduğu için düğünde veya asker eğlencesinde havai fişek atıldığının kolluk tarafından yani polis veya jandarma tarafından tespit edilmesi halinde:

5326 sayılı kabahatler kanunu madde 32’den Emre Aykırı Davranıştan işlem yapılır ve 2019 yılı için 320 TL idari para cezası uygulanır.

Düğün En Son Kaçta Sona Ermelidir ?

Çoğu ilde düğünlerin bitiş saati olarak saat 23.00 belirlenmiştir.Yine düğünü bu saatten önce bitirmemeniz halinde kolluk tarafından tespitiyle 5326 sayılı kabahatler kanunu 32.Maddeye göre işlem yapılarak 2019 yılı için 320 TL idari para cezası uygulanabilir.

  • Ayrıca merak ettiğiniz hususlar varsa yorum kısmından iletebilirsiniz.
Takip Edin
Bildir
guest
9 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Esma
Esma
10 ay önce

Açık alanlarda belge olmadan havai fisek atılması yasak mi doğum günü sürprizi için ve ben 19 yaşındayım

Esma
Esma
10 ay önce
Reply to  Admin

Peki ben bu belgeyi nasıl alabilirim

Admin
Admin
10 ay önce
Reply to  Esma

Onun için A sınıfı ateşleyici yeterlilik belgesi alman gerekir. Emniyet tarafından yapılan A sınıfı ateşleyici yeterlilik belgesi sınavına girmen gerekiyor. Yazılı sınav yapılır yani uzun uğraş gerektirir.

Esma
Esma
10 ay önce
Reply to  Admin

Tamamlanma süresi 1 ayı geçer mi acaba

Esma
Esma
10 ay önce
Reply to  Admin

Tamam sagolun teşekkürler

Yusuf
Yusuf
10 ay önce

Biz gece atsak bi organizasyon için,Birisi şikayet etse sırf bunun için peşimize düşerler mi?

Kapalı