Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Yediemin’den Araba Nasıl Satın Alınır?

İcralık Arabalar Nasıl Ucuza Alınır?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda yediemin‘lerden nasıl ucuza araba alınabileceğinden , icralık arabaların satışının nasıl gerçekleştirildiğinden, icralık arabaların nasıl alınabileceğinden bahsederek açık arttırma yolu ile araba sahibi olmanın yollarını anlatacağım.

Yediemin Otoparkı Nedir ?

İcralık olan araçların, plakasız araçların veya trafikten men edilen araçların geçici olarak bağlanarak çekildiği otoparklara yediemin otoparkı denilmektedir.Her ilçenin bir yediemin otoparkı bulunmakta olup bahsettiğimiz türden araçlar bu otoparklara çekilmektedir.

Yediemin’e çekilen araçlara bağlı bulunduğu gün bedelince otopark ücretlendirmesi yapılmaktadır ve bu ücret çoğu ilçedeki yediemin otoparkında günlük 15 TL olarak belirlenmiştir.

Yedieminler’in denetimi trafik polislerinin de olduğu bir komisyon tarafından yapılmaktadır.

İcralık Arabalar Nasıl Ucuza Alınır?

Araç sahiplerinin borçları sebebiyle icralık olan araçlar yakalandığı takdirde Yediemin otoparkına çekilmektedir.

Arabası yediemin otoparkına çekilen araç sahibinin borcunu ödememesi halinde ise araba yediemin’in bağlı bulunduğu ilçedeki icra müdürlüğünce satışa çıkarılmaktadır.

Aracın çekildiği yediemin otoparkının bulunduğu yerdeki icra müdürlüğü tarafından araca belli bir değer biçilmekte ve araç bu değerin yarı fiyatından ihale yoluyla halka açık şekilde satışa sunulmaktadır.

Eğer fazla rekabet olmazsa genellikle aracın gerçek değerinin altında bir fiyatla sahip olma şansı bulunmaktadır.

Bu şekilde piyasada 70 bin TL değerinde olan arabaları 50 bin TL gibi fiyatlara almak mümkün olmaktadır.

İcralık Araç Satışının Olduğu Yedieminlerden Nasıl Araba Alınır?

  • İcra nedeniyle yediemin‘e çekilen arabaların satışı ihale ile yapılmaktadır.
  • İcra ve İflas kanuna göre de araç satışı Birinci ve İkinci İhale şeklinde gerçekleştirilmektedir.
  • Satışı yapılacak olan araba için ihalenin yapılacağı yer, gün ve saat, 1 ay önceden ilan edilir.
  • Araba satışı için açık arttırma öncelikle elektronik ortam üzerinden yapılmaktadır.
  • İhaleye katılacak olanların araba için icra müdürlüğünce belirlenen tahmini değerin %20’sini teminat olarak vermeleri gerekmektedir.
  • Elektronik ortamda açık arttırmanın sona ermesinden sonra belirlenen tarihte ilgili yediemin otoparkında elektronik ortamda verilen en son teklif üzerinden halka açık bir şekilde ihale, satış işlemi başlatılmakta ve burada verilen en yüksek teklif üzerinden de aracın satışı gerçekleştirilmektedir.
  • İhaleyi kazanan kişinin ödemiş olduğu %20’lik teminat görevlilerde kalmakta ve bu teminat tutarı satış değerinden düşülerek 1 hafta içerisinde verilen banka hesabına paranın geri kalan kısmının yatırılması gerekmektedir.
  • Ayrıca ihaleye katılacak olan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve 18 yaşından büyük olması zorunludur.

Bu yazıda mümkün olduğunca sade bir şekilde;

Yediemin otoparklarına çekilen araçların satışının nasıl yapıldığından, icralık arabaların nasıl satın alındığından ve yediemin araba satışı ihalelerine nasıl katılabileceğinizden bahsettim.

Ayrıca sormak istediklerinizi sağ altta çıkan soru işaretine tıklayıp, soru alanına hızlı bir şekilde yönlendirilerek sorabilirsiniz. Polissayfasi.com sitesi olarak sorularınıza detaylı bir şekilde cevap vereceğimizden şüpheniz olmasın.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Fatih44
Fatih44
2 yıl önce

icralık arabaların satışı konusunda çok açıklayıcı bir yazı olmuş elinize sağlık.

Kapalı