Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Kadın Sığınma Evinde Nasıl Kalabilirim? Nereye Başvurmam Gerek?

Kadın Sığınma Evinde Kalmak İçin Başvuru

Kadın Sığınma Evinde Nasıl Kalabilirim?

Merhabalar, bu makale ile şiddete uğrayan, yardıma muhtaç, kalacak yeri olmayan kadınların devlet bünyesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren Kadın Sığınma Evlerinde nasıl kalabileceklerinden, sığınma evinde kalmak için nereye başvuru yapmaları gerektiğinden ve çocuklarını da yanlarına alıp Kadın Sığınma Evine götürüp götüremeyeceklerinden bahsederek yardımcı olmaya çalışacağız.

Toplum olarak en büyük sorunlarımızdan biri haline gelen kadına karşı şiddet konusunda, Devlet her ne kadar önüne geçmek için birtakım çalışmalar yürütse de tamamen önlenmesi mümkün olmamaktadır. Ancak bu sorunun tamamen sona ermemesinin nedenlerinde biri de şiddete uğrayan kadınların haklarını ve ne yapacaklarını  tam olarak bilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Dilerseniz şiddete uğrayan kadınların yapması gerekenleri ayrıntılı bir şekilde anlattığımız , 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair kanun kapsamında bilgi verdiğimiz “Şiddete Uğrayan Kadınlar Ne Yapmalı” başlıklı yazıyı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kadın Sığınma Evi Diyince Ne Anlaşılmalıdır?

Kadın Sığınma Evleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren; fiziksel, duygusal, cinsel, ekonomik vb şekilde  istismara veya şiddete uğrayan kadınların, bu gibi olumsuz durumlardan korunması, psiko-sosyal ve ekonomik sorunlarının çözülmesi, güçlendirilmesi ve bu dönemde kadınların varsa çocukları ile birlikte geçici süreyle kalabilecekleri yerlerdir.

Kadın Sığınma Evinde Nasıl Kalabilirim?

Kadın sığınma evinde kalmak isteyen kadınların illaki şiddet görmesi gerekli değildir. Hayat şartları sizi bir an için zorladığında biraz nefes alıp mola vermek ve hayatınızı yoluna sokacak adımlar atabilmek için de kadın sığınma evinde kalma talebinde bulunabilirsiniz. Kadın sığınma evinde kalma talebinizi ilettiğiniz an gerekli evraklar tanzim edilerek ilgili kuruma sevkiniz sağlanacaktır.

Kadın Sığınma Evinde Kalmak İçin Nereye Başvurmalıyım? 

Kadın sığınma evinde kalmak için başvuru yapabileceğiniz birden fazla alternatif kanal bulunmaktadır. Eğer şiddet gördüyseniz zaten kolluk tarafından bununla ilgili tahkikat başlatılarak 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair kanun kapsamında işlem yapılacak ve ifadeniz alınacaktır. İşte siz bu ifade işlemi sırasında kadın sığınma evinde kalmak istediğinizi belirtmelisiniz. Bunu belirttiğiniz taktirde gerekli işlemlerin ardından kolluk kuvvetleri tarafından kadın sığınma evine sevkiniz sağlanacaktır.

Kadın Sığınma Evlerinde kalmak için diğer başvuru kanalları ise il merkezindeyseniz Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya ilçedeyseniz sosyal hizmetler, kaymakamlık kurumları olmaktadır.

Çocuklarım da Kadın Sığınma Evinde Benimle Birlikte Kalabilir mi?

Eğer yanınızda çocuklarınız varsa onlarında sizinle birlikte sığınma evine alınmasını talep edebilirsiniz. Bunu talep ederseniz de yukarıda belirttiğimiz gibi aynı şekilde yerine getirilecektir. Ancak erkek çocuklarında 12 yaşına kadar, kız çocuklarında ise 18 yaşına kadar olanlar Kadın Sığınma Evine sizinle birlikte kabul edilmektedir.

Kadın Sığınma Evinde Kaç Ay Kalabilirim?

Kadın sığınma evleri süresiz olarak kalınabilen yerler değildir. Yani sığınma evinin amacı şiddet mağduru kadının kendisini toparlaması ve yaşamını tek başına idame ettirebilecek hale gelmesini sağlamaktır. Konukevinde kalma süresi, kadının ilk kabul birimine kabul tarihinden itibaren altı aydır. Kadın sığınma evinde kalma süresi, kadınların kendini toparlama süreci değerlendirilerek gerekli hallerde uzatılabilir. Kadın sığınma evinde kalmayı uzatma süresi, sosyal çalışmacı ile eğer kadının beraberinde çocuğu da var ise çocuk gelişimcinin görüşü alınarak, değerlendirme komisyonu tarafından belirlenmektedir. Kadın sığınma evinde bulunulan süre içerisinde sağlık, beslenme gibi tüm ihtiyaçlar kurum tarafından ücretsiz olarak karşılanmakta ve kadın dilerse gerekli izni aldıktan sonra dışarıda bir iş bulup çalışabilmektedir. Bunun yanında burada barınan kadınlara belirli tutarda aylık olarak harçlık para verilmektedir.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı