Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Kalp Kapağı Çökmesi Polisliğe, Bekçiliğe Engel mi?

Mitral Kapak Çökmesi Polisliğe Engel mi?

Genel olarak toplum tarafından kalp kapağı çökmesi olarak bilinen mitral valv prolapsusuMVP polisliğe, bekçiliğe engel mi? Bu yazıda açıklayacağız. Mitral Valv Prolapsusu; mitral kapağın iki yaprakçığından birinin veya her ikisinin normalden daha gevşek ve yumuşak olması durumudur ve burada yazan prolapsus sarkma anlamına gelmektedir.

Polislik, bekçilik düşünen adaylardan kalp kapağı çökmesi rahatsızlığı bulunanlar özellikle bu durumun engel olup olmadığını merak etmektedir. Hatırlayacağınız üzere Polis ve Bekçi alımları Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre sağlık kontrolleri gerçekleştirilerek yapılmaktadır ve Adayların A dilimi sağlık şartlarına uygun olması gerekmektedir.

Kalp Kapağı Çökmesi Polisliğe, Bekçiliğe Engel mi?

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği Kardiyoloji – Kalp ve Damar Cerrahisi bölümü incelendiğinde A Dilimi içerisinde:

  • Kalp romatizması
  • Kalp tümörü
  • Kan kisti
  • Konjenital kleft
  • Mitral valv prolapsusu
  • Bağ dokusu hastalıkları (Marfan Sendromu, Ehler Donlas v.b.) ve benzeri hastalıklara bağlı olmayan, kalp yapısı normal, sol ventrikül sistolik fonksiyonları korunmuş ve normal kalp boşlukları olan kişide;
  1. Birinci derece mitral yetmezlik,
  2. Birinci derece triküspit yetmezlik,
  3. Eser aort yetmezliği-birinci derece aort yetmezliği,
  4. Eser pulmoner yetmezlik-birinci derece pulmoner yetmezlik olanlar sağlam kabul edilir açıklamasının yer aldığı görülecektir.

Kardiyoloji – Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünün B diliminde ise özetle şu açıklama mevcuttur.

Organ ve sistem fonksiyonlarını etkilememiş olan Mitral Valv Prolapsusu ( Kalp Kapağı Çökmesi ) bu dilim açısından sağlam kabul edilmektedir.

Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi polisliğe, bekcilige girişte A dilimi sağlık şartlarına uygunluk aranmaktadır. Bu açıdan Kalp Kapağı Çökmesi ( Mitral Valv Prolapsusu – MVP ) durumu olanların genel sağlık kontrollerinde elenme durumu söz konusu olabilir. 

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı