Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Kifoz ( Kamburluk ) ve Skolyoz Polisliğe, Bekçiliğe Engel mi?

Kifoz, Skolyoz, Polislik ve Bekçiliğe Engel Olur mu?

Merhaba arkadaşlar bugünkü makalemizde kifoz yani kamburluk ve skolyoz, Polisliğe, Bekçiliğe Engel mi? Bu konuya açıklık getireceğiz.

Polis veya bekçi olmak isteyen adayların emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde belirtilen kriterlere uygun olması gerekmektedir.

Kifoz ve skolyoz rahatsızlıklarının polislik ve bekçiliğe engel olup olmadığına sağlık şartları yönetmeliği Ortopedi ve Travmatoloji bölümünü inceleyerek ulaşmaktayız.

  • Kifoz halk arasında kamburluk olarak bilinen omurganın öne doğru eğilmesi sonucunda özellikle sırt kısmında ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Kifoz, Skolyoz Polisliğe, Bekçiliğe Engel mi?

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde; Skolyoz, kifoz ve diğer omurga patolojilerinin varlığının polislik ve bekçiliğe engel olduğu açıkça belirtilmiştir.

Kifoz yani kamburluğu olan aday tespiti halinde derecesine bakılmaksızın elenir. Polis veya bekçi olamaz.

  • Ancak skolyoz konusunda küçük bir esneklik gösterilmiştir.
  • Skolyoz rahatsızlığı omurganın göğüs veya bel bölgelerinde oluşan yana doğru eğrilik durumudur.
Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre 0-10 derece arası (10 derece dahil) skolyoz sağlam kabul edilmektedir. Yani adayda bu değerler arasında skolyoz rahatsızlığı mevcutsa polis veya bekçi olmasına engel bir durum yoktur.

Polis veya bekçi olmayı isteyen ziyaretçilerimizden gelen sorulara bağlı olarak zaman geçtikçe bu tarz konular hakkında yazmaya devam edeceğiz.

Bunların dışında merak ettiğiniz konuları sormaktan çekinmeyin. Polissayfasi.com sitesi olarak sorularınıza en doğru şekilde cevap vereceğimizden şüpheniz olmasın.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
19 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ayşenur
Ayşenur
8 ay önce

Merhaba 15 derece skolyozum var ve çok az kaldı 5 derece geriletmem mümkün mü kısa sürede ne yapabilirim lütfen cevap verin

Merve
Merve
9 ay önce

Kifoz tedavi edilmişse bu engel teşkil eder mi

Ahmet sefa
Ahmet sefa
1 yıl önce

Polisliği yıllardır istiyorum. Sevdiğim bir meslek.Ama skalyoz duyunca üzüldüm..(26.donem)

Ahmet sefa
Ahmet sefa
1 yıl önce

Merhabalar.1 ay önce ortopediye gittim.Skalyoz 8 derece idi.Dun tekrar gittim.11 derece dedi.Sizce ölçümden ölçüme fark edermi?Polislikte röntgen sadece göğüs Kismindan mi çekiliyor ?

Eda
Eda
1 yıl önce

Polislik sınavlarına hazirlaniyorum ama bugun kotu bi haberle skolyozumun oldugunu öğrendim Skolyoz tedavisini yada gerekirse ameliyatını olmak istiyorum tedavi sonrasinda düzelme olursa polis olabilirmiyim?

Bekir
Bekir
1 yıl önce

Selamın aleyküm bende 12 derece skolyoz var admin 10 derece elenme sebebi ya şuan okuldayim acaba geçme kalma durumum nasıl olur

Yusuf
Yusuf
1 yıl önce

Skolyoz ameliyatı sonrası platinler ve sırtta kalan iz polislige engel midir teşekkür ederim

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Yusuf

Merhaba Yusuf, geçmiş olsun, vücut içerisindeki yabancı cisimlerin mevcudiyeti platin vb polisliğe engeldir.

Serkan
Serkan
2 yıl önce

Merhabalar ismim Serkan çocukken kifoz teşhisi konuldu ve bunun üzerine operasyon geçirdim şuan da omurgam da 12 sağ 12 sol olmak üzere toplam 24 adet platin takıldı ameliyatın üstünden 6 sene geçti herhangi bir hareketlilik kısıtlamam yok mesleğim üzerine ağır işler yapmam yasak makine teknikerliği bende bunun üzerine o zaman engel raporu alayım hiç bir şekilde işe alınmıyorum ağır iş olduğundan diye düşündüm en yakın sağlık kurumuna başvurdum engel raporu için yalnız onlar bana sadece %8 lik bir engel verdiler bende engelim yok dedim hareket kısıtlamam da yok dedim bunun üzerine polislik üzerine araştırmalar yapmaya başladım askerlikten muaf raporum var… Read more »

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Serkan

Merhaba Serkan öncelikle çok geçmiş olsun, yazdıklarından içtenlikle polisliği sevdiğini ve istediğini anlıyorum ancak bu sitede sağlık konusunda paylaştıklarım emniyet teşkilâtı sağlık şartları yönetmeliğine göre hazırlanmaktadır. Bu konuda gerçekten sana güzel haberler vermek isterdim ama belirtmiş olduğum gibi kifoz ve diğer omurga eğrilikleri polisliğe engel olarak yönetmelikte de yazmaktadır. Tabi bu yazdıklarıma rağmen yine de şansını denemen bence sana bir şey kaybettirmez.

Serkan
Serkan
2 yıl önce
Reply to  Admin

Teşekkür ederim gerçekten içime bir nebzede olsa su döktüğünüz için peki yakın zaman da masa başı polislik diye bir şey çıkacağını duydum akademiye gidip sorduğum da masa başı polisliğin sadece bayanlar için olduğunu öğrendim erkekler için çıkma ihtimali nedir peki hiç bir sağlık kontrolünden geçmeden masa başı polisliği yapmak geri hizmette olmak yani

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Serkan

Rica ederim, evet güven masası kapsamında kadınlara yönelik olarak 24.dönem pomem ile 3 bin kadın polis alımı gerçekleştirildi. Ancak onlarda polisliğe standart sağlık kontrolünden geçirilerek alındı. Sitemizde güven masası alımı ile ilgili konular mevcut. Ayrıca geri hizmette çalışan polis olabilmek için öncelikle emniyette polis memuru olarak görev yapıyor olmak gerekmektedir. Polisliğe girişte A dilimi sağlık şartlarına uygunluk aranmaktadır.

Serkan
Serkan
2 yıl önce
Reply to  Admin

Tekrardan merhaba dün bir haber okudum Emniyet Genel Müdürlüğü polis alımlığın da sağlık şartları değiştiğine dair bu habere göre A,B ve C dilimi sağlık şartlarını taşıyanlar polisliğe atamaları yapılır D sağlık diliminde olanlar amirleri çalışabilir koşulu ile gerekli raporu alarak tayinleri olur E sağlık diliminde olanlar ise psikolojik sıkıntısı olanlar hariç emniyete atanamasalar da istedikleri memuriyete atanabilirler diye acaba ne derece doğru diye sormak istedim ve ben kendimi hangi sağlık diliminde olduğumu araştırdım ama bulamadım siz söyleyebilirseniz çok makbule geçer saygılar

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Serkan

Merhaba Serkan 29.09.2019 tarihinde emniyet teşkilâtı sağlık şartları yönetmeliğinin bazı maddelerinde değişiklik yapıldı. Ancak Polisliğe girişte hala A dilimi sağlık şartlarına uygunluk aranıyor yani belirttiğin gibi bir durum söz konusu değil, kifoz B ve C diliminde yer almaktadır. Yönetmelikte yapılan değişiklikler için bu yazıyı okuyabilirsin.

# https://polissayfasi.com/polislik-saglik-sartlari-yonetmeliginde-yapilan-degisiklikler/

Kapalı