Sitemizde toplam: 218 yazı ve cevaplanmış 2568 soru bulunmaktadır. 

Konuşma Bozukluğu Polisliğe Engel mi?

Kekemelik, Pelteklik Polislikte Sorun Olur mu?

Gerek üniversite mezunu düzeyinde gerekse lise mezunu düzeyinde polislik sınavlarına katılarak polis olabilmek için Polis Akademisi tarafından belirlenen şartları taşımak gerekmektedir.

Polis olabilmek için mezuniyet düzeyine göre yapılan sınavlara katılmak ve emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre polisliğe engel sağlık sorunlarını taşımamak gerekmektedir.

Konuşma bozukluğu ile ilgili hazırlamış olduğumuz bu yazı polis alımlarına katılacak olanları ilgilendirdiği gibi bekçi alımlarına ve askeri sınavlara katılanları da ilgilendirmektedir.

Konuşma Bozukluğu Polisliğe Engel mi?

  • Konuşma bozukluğu ağız ve diş hastalıkları açısından ele alındığında işlevsel konuşma bozuklukları polisliğe engel olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu durum aynı zamanda bekçilik için de engeldir.
  • Konuşma bozukluklarını emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre Ruh Sağlığı ve Hastalıkları başlığı altında ele alırsak; hafif ve orta düzeydeki kekemelik, pelteklik vb konuşma bozukluklarının polisliğe engel olabileceği belirtilmiştir.
  • Konuşurken bazı harflerin yutulması veya bazı kelimeleri söyleyememe gibi durumlar çok dikkat çekmediği sürece polisliğe engel olmayacaktır.

Bu bahsetmiş olduğumuz durumlar özellikle polisliğe ilk girişte incelenmektedir.Polis ve bekçi adayları sınav başvurularını yaptıktan sonra ön sağlık kontrolüne tabi tutulmaktadır.

Eğer sizde var olan konuşma bozukluğu pek fark edilmeyecek düzeyde ise şansınızı denemeniz gerekmektedir.

Zira polis alımı için adayların kontrolleri ön sağlık komisyonu tarafından gerçekleştirilir ve komisyon tarafından aday hakkında polis okulu öğrencisi olur kararı verilmesi halinde herhangi bir sorun oluşturmayacaktır.

Polisliğe engel sağlık sorunları hakkında daha detaylı bilgi için sitemizde bulunan sağlık şartları kategorisini inceleyiniz.

12
MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
5 Yorum konuları
7 Soru cevapları
0 Takip Edenler
 
En çok oylanan soru
En çok cevap verilen soru
7 Yorum Yazanlar
BerkeSalimErkanAdminGoktug Son Yorum Yazanlar
  Takip Edin  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Berke
Ziyaretçi
Berke

Merhaba admin bende kekemeyim fakat bu durumu kontrol edebiliyorum mülakatları geçsem polis okulunda veya meslek hayatımda bir sorun olurmu ?

Erkan
Ziyaretçi
Erkan

Slm abi dilimde pelteklik var acaba polislikte engel olurmuu

Admin
Ziyaretçi
Admin

Kesin engel olur veya olmaz diyemiyorum , pelteklik yönetmeliğe göre engeldir ancak komisyonun insiyatifine kalmış bu durumda olumlu da olumsuz da karar verebilirler.

Goktug
Ziyaretçi
Goktug

Belirli bir yüzdelik dilimi söz konusumu acaba konuma bozukluğunun ara sıra kekelediğim bazı kelimelerde oluyor

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhaba Göktuğ, kekemeliğin belirli bir yüzdesi yok komisyon tarafından fark edilirse sorun olabilir fark edilmezse hiç sıkıntı olmaz.

hakan
Ziyaretçi
hakan

slm abi

A. Utku
Ziyaretçi
A. Utku

Konuşma bozukluğu tedavisi görüyorum, geçmişte bu sorun ile ilgili de psikolog yardımı almıştım. Bu sorunu tamamen aştığımda polis olmama engel olan bir durum var mıdır?

İlgili Makaleler

Kapalı