Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Konuşma Bozukluğu Polisliğe Engel mi?

Kekemelik, Pelteklik Polislikte Sorun Olur mu?

Gerek üniversite mezunu düzeyinde gerekse lise mezunu düzeyinde polislik sınavlarına katılarak polis olabilmek için Polis Akademisi tarafından belirlenen şartları taşımak gerekmektedir.

Polis olabilmek için mezuniyet düzeyine göre yapılan sınavlara katılmak ve emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre polisliğe engel sağlık sorunlarını taşımamak gerekmektedir.

Konuşma bozukluğu ile ilgili hazırlamış olduğumuz bu yazı polis alımlarına katılacak olanları ilgilendirdiği gibi bekçi alımlarına ve askeri sınavlara katılanları da ilgilendirmektedir.

Konuşma Bozukluğu Polisliğe Engel mi?

  • Konuşma bozukluğu ağız ve diş hastalıkları açısından ele alındığında işlevsel konuşma bozuklukları polisliğe engel olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu durum aynı zamanda bekçilik için de engeldir.
  • Konuşma bozukluklarını emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre Ruh Sağlığı ve Hastalıkları başlığı altında ele alırsak; hafif ve orta düzeydeki kekemelik, pelteklik vb konuşma bozukluklarının polisliğe engel olabileceği belirtilmiştir.
  • Konuşurken bazı harflerin yutulması veya bazı kelimeleri söyleyememe gibi durumlar çok dikkat çekmediği sürece polisliğe engel olmayacaktır.

Bu bahsetmiş olduğumuz durumlar özellikle polisliğe ilk girişte incelenmektedir.Polis ve bekçi adayları sınav başvurularını yaptıktan sonra ön sağlık kontrolüne tabi tutulmaktadır.

Eğer sizde var olan konuşma bozukluğu pek fark edilmeyecek düzeyde ise şansınızı denemeniz gerekmektedir.

Zira polis alımı için adayların kontrolleri ön sağlık komisyonu tarafından gerçekleştirilir ve komisyon tarafından aday hakkında polis okulu öğrencisi olur kararı verilmesi halinde herhangi bir sorun oluşturmayacaktır.

Polisliğe engel sağlık sorunları hakkında daha detaylı bilgi için sitemizde bulunan sağlık şartları kategorisini inceleyiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
23 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
İbo
İbo
8 ay önce

Abi bende biraz kekemelik var polis olabilirmiyim

kişi
kişi
1 yıl önce

merhaba admin bende hafif kekemelik var okuldaki öğretmenlerimle veya dışarıdan birileriyle ailem dışındaki kişilerle konuşurken kekelemiyorum tedavi gördüm geçmişti fakat tedaviye devam etmediğim için aile içinde kekeliyorum korkuyorum sanırım, mülakatta kekelemeyeceğime eminim fakat olurda okulda böyle bir durum gerçekleşirse ne gibi şeylerle karşılaşırım

Furkan
Furkan
1 yıl önce

Abi R ve L harfini pek söylelemiyorum. Sorun olurmu.

Emirhan aktaş
Emirhan aktaş
1 yıl önce

Selam bendede kekemelik var ve ben. Gazi çocuğuyum ve asker olmak istiyorum olabilirmiyim babam güneydogu gazisi.

Emirhan aktaş
Emirhan aktaş
1 yıl önce
Reply to  Admin

Teşekkür ederim inşallah

Burak
Burak
1 yıl önce

Abi s.a benim sol elimin ustunde leke var sorun olur mu ?

Berke
Berke
1 yıl önce

Merhaba admin bende kekemeyim fakat bu durumu kontrol edebiliyorum mülakatları geçsem polis okulunda veya meslek hayatımda bir sorun olurmu ?

Erkan
Erkan
1 yıl önce

Slm abi dilimde pelteklik var acaba polislikte engel olurmuu

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Erkan

Kesin engel olur veya olmaz diyemiyorum , pelteklik yönetmeliğe göre engeldir ancak komisyonun insiyatifine kalmış bu durumda olumlu da olumsuz da karar verebilirler.

Goktug
Goktug
1 yıl önce

Belirli bir yüzdelik dilimi söz konusumu acaba konuma bozukluğunun ara sıra kekelediğim bazı kelimelerde oluyor

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Goktug

Merhaba Göktuğ, kekemeliğin belirli bir yüzdesi yok komisyon tarafından fark edilirse sorun olabilir fark edilmezse hiç sıkıntı olmaz.

hakan
hakan
2 yıl önce

slm abi

Salim
Salim
1 yıl önce
Reply to  Admin

Bende hafif düzeyde kekemeyim ama takılıyorum takilacğımi anlayinca ııı şey yani falan diyorum hiç bir şekilde belli değil komisyonda sorun olur mu ? Ordada kekelemem yani belli etmem

Kapalı