Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Kunduracı Göğsü – Çökük Göğüs, Polislik ve Bekçiliğe Engel mi?

Pektus ekskavatus, Pektus Karinatus Polislik ve Bekçilikte Elenme Sebebi mi?

Kunduracı Göğsü – Çökük Göğüs

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde kunduracı göğsü veya çökük göğüs olarak da nitelendirilen pektus ekskavatus ve pektus karinatus polisliğe engel mi? Bekçiliğe engel mi? Bu konuya açıklık getireceğiz.

Polis ve bekçi olmak isteyen adaylar ön sağlık kontrolü, yazılı sınav, fiziki yeterlilik testi ve sözlü mülakat gibi birtakım aşamalara tabi tutulmaktadır.

Polis veya bekçi olmak isteyen adayların yukarıda belirttiğimiz aşamaları geçmesinin yanında emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde belirtilen kriterlere de uygun olması gerekmektedir.

Kunduracı Göğsü Polisliğe Engel mi? Bekçiliğe Engel mi?

Pektus ekskavatus ve pektus karinatus adı verilen şekil bozukluklarının polislik ve bekçiliğe engel olup olmadığına sağlık şartları yönetmeliği Göğüs hastalıkları – Göğüs cerrahisi bölümünü inceleyerek ulaşmaktayız.

  • Pektus ekskavatus halk arasında kunduracı göğsü veya çökük göğüs olarak bilinmektedir. Pektus ekskavatus göğsün içeri doğru çökük olması durumudur.
  • Pektus karinatus ise göğsün dışarı doğru çökük olması durumudur.

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde bu iki kavramla ilgili şu açıklama yapılmıştır.

İleri tetkiklerle solunum ve dolaşım fonksiyonlarını bozmadığı saptanan ve eşkal belirleyici olmayan minimal pektus ekskavatus, pektus karinatus ve göğüs kafesinde diğer minimal şekil bozukluğu olanlar sağlam kabul edilir.

Yani bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere kunduracı göğsü, çökük göğüs durumu bulunan adaylarda belirtilen bu şekil bozuklukları;

  • Fonksiyon bozukluğu yapmıyorsa,
  • Göğüs çöküklüğü ileri düzeyde değilse,
  • Eşgal belirleyici değilse polislik ve bekçiliğe engel olmamaktadır.

Polis veya bekçi olmak isteyen ziyaretçilerimizden gelen sorulara bağlı olarak zaman geçtikçe bu tarz konular hakkında yazmaya devam edeceğiz.

Bunların dışında merak ettiğiniz konuları sormaktan çekinmeyin. Polissayfasi.com sitesi olarak sorularınıza en doğru şekilde cevap vereceğimizden şüpheniz olmasın.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
8 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
bünyamin
bünyamin
11 ay önce

minimal düzeyde güvercin göğüslüyüm fonksiyon bozukluğum yok fakat vücut kitle endeksim 18.5 bundan dolayı bi sıkıntı olurmu

Ahmet
Ahmet
2 yıl önce

Eşkal belirleyici olmayan derken tam olarak neyden bahsediyor ? Biraz daha açabilirmisiniz? en fazla ne kadar çıkıntı olabilir göğüste?

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Ahmet

Eşgal belirleyici derken yönetmeliğe göre 5 metre mesafeden bakıldığında belli olmamasıdır, ön sağlık kontrolünde üst kısım olmadığı için gözle dediğim şekilde kontrol gerçekleştirilebilirler. Yönetmelikte göğüsteki çıkıntıların en fazla ne kadar olabileceği ile ilgili bir açıklama bulunmamaktadır. Yönetmeliğe göre kunduracı göğsü ve çıkık göğsün minimal düzeyde olması gerekmektedir.

Ahmet
Ahmet
2 yıl önce
Reply to  Admin

Kontrolde üzerimizde giysi olacak mı yoksa soyunacak mıyız acaba ilginiz için teşekkür ederim

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Ahmet

Ön sağlık kontrolünde paçalara kadar sıvayıp, üstte atlet falan olmadan komisyon karşısına çıkarsınız. Rica ederim yardımcı olabiliyorsak ne mutlu.

Burhan
Burhan
10 ay önce
Reply to  Admin

Kunduracı göğüsü ameliyatı oldum 5 yıl önce. Göğsüm açıldı. Polisliğe engel midir?

Kapalı