Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Sonrasında Yapılacak İşlemler

Maddi Hasarlı Kazalarda Ne Yapılır ?

Modernleşmenin hızlı bir şekilde yaşandığı günümüz dünyasında hemen hemen her insan artık toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine hususi araba kullanımı yoluna gitmektedir.

Günümüzde araba kullanımı o denli artmıştır ki artık çoğu evde birden fazla araba bulunmaktadır.

Araba sayısının bu kadar artmasına bağlı olarak trafik sıkışık bir hal almış ve trafik kazaları da bu yoğunluğa bağlı olarak artış göstermiştir.

Üstelik siz ne kadar iyi şöför olursanız olun aslında pek de anlam ifade etmemektir.Zira başka sürücülerin dikkatsizliği ve dalgınlığı zaman zaman dikkatli , kurallara uyan araba sürücülerinin de kaza yapmasına neden olmaktadır.

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz “Yolların kralı değil kuralı vardır” sözünü bu bağlamda oldukça anlamlı buluyorum.

Gerçekten de durum öyledir, trafikte seyir halinde yapılan hatalar dönüşü olmayan sonuçlara yol açmaktadır.

Allah daha kötülerinden korusun ama söylediğimiz gibi herkesin trafik kazası yapma ihtimali bulunmaktadır.İşte polissayfasi.com sitesi olarak bu makalemizde o kötü anı yaşamış sürücülerimiz için kaza sonrası ne yapmaları gerektiğini sırasıyla anlatmaya çalışacağım.

Anlattıklarımız kurgu değil bizzat trafik kazası yaşamış birinin başından geçenlerden oluşmaktadır.

İlk kaza şokunu atlattıktan sonra canımıza bir zarar gelmediğine şükrederek bu kez uğradığımız mağduriyetin giderilmesi peşine düşüyoruz.

İnsanoğlunun doğasında vardır.Neticede mal canın yongasıdır.

Bu anlattıklarım tamamen kusurun karşı tarafta olduğu kazalardan sonra yaşanan mağduriyeti gidermek adınadır.

Maddi Hasarlı Kaza Sonrasında Yapılacak İşlemler

Meydana gelen kaza eğer yaralamalı ve maddi hasarlı trafik kazası ise olay yerine trafik ve kolluk kuvvetlerinin gelmesi gerekmektedir.Yani kaza eğer polis sorumluluk bölgesinde meydana gelmişse kazaya trafik polisi ve karakol polisi bakacaktır.

 • Trafik polisleri tarafından kaza yeri ve kazaya karışan araçların fotoğrafları çekilerek kaza tespit tutanağı ( kaza raporu ) hazırlanacaktır.
 • Trafik polisleri kazanın meydana geliş şeklini ve trafik kurallarını dikkate alarak kusur oranlarını belirleyecek ve hazırladıkları kaza raporunu adli evrağa eklenmek üzere karakol polisine teslim edecektir.
 • Evet meydana gelen bu kazada yaralanmada varsa Taksirle yaralama’dan adli işlem başlatılır ve duruma göre araç kullandığınız için müşteki-şüpheli ifadeniz alınabilir.
 • Maddi hasarlı kazada eğer taraflar arasında anlaşıyorsa trafik polisine ihtiyaç duymadan kaza tespit tutanağını kendileri doldurabilir.

Kaza tespit tutanağı nasıl doldurulur öğrenmek için aşağıdaki resme tıklayıp yazıyı inceleyin.

maddi hasarlı trafik kazası
maddi hasarlı trafik kazası

Yaşanan bu maddi hasarlı trafik kazasından dolayı kusur %100 karşı tarafa verilmişse aracınızı sigortanızın hizmeti dahilinde ücretsiz çekici bulunuyorsa en yakın servise çektirip ;

 • kaza raporu
 • kaza fotoğrafları
 • sizin ve karşı tarafın ruhsat ve ehliyet fotokobilerini de teslim ettikten sonra dosya açtırabilirsiniz.

Açılan hasar dosyası için 2 gün içinde aracın bulunduğu servise exper gelecek , aracı ve evrakları da inceleyerek servis tarafından onarım için verilen teklifi de dikkate alarak sigorta şirketine sunmak üzere ön rapor hazırlayacaktır.

Sigorta şirketi, hasar dosyasına atanan experin ön incelemesi doğrultusunda aracın bulunduğu serviste onarımına karar verebilir ki benim arabamın onarımı bu şekilde oldu.

Arabam anlaşmalı serviste olmadığı halde 27.000 TL tutarla benim çektirmiş olduğum serviste onarımına karar verildi.

Peki aracın onarım parası kimden alınıyor?

Benim yaşadığım yaralamalı ve maddi hasarlı trafik kazasında karşı tarafın araç sürücüsü % 100 kusurlu bulundu.

Arabam önden darbe aldı ve motor kaputu katlandı , hava yastıkları açıldı ve meydana gelen bu hasara istinaden servis tarafından 27.000 tl tutarla parça ve işçilik olmak üzere onarımının yapılabileceği karşı tarafın sigorta şirketine bildirildi.

Sigorta şirketinin, söz konusu serviste aracın onarımına onay vermesinin ardından servis benimde onayımı alarak aracın onarım işlemlerine başladı.

Yaklaşık 1 ay sonra aracın onarımı bittikten sonra servis dosyayı kapatmak için tekrar sigorta şirketine bildirdi ve exper gelip son incelemeyi de yaptıktan sonra kesin raporunu sigorta şirketine sundu.

Kesin raporun sigorta şirketine ulaşmasından sonra söz konusu sigorta şirketi 1 hafta içinde ödeme onayı vererek benden aldıkları banka ibanına 27.000 TL ödemeyi gerçekleştirdi.

Hesabıma belirtilen ödemenin yapılmasından sonra bende aracımın onarımını yapan servise parayı aktararak aracımı teslim aldım.

Değer Kaybı Başvurusu

İyi güzel cebimden tek kuruş çıkmadan arabamın onarımı yapıldı.Buraya kadar her şey güzel ancak tamiri yapılan bu araba kazadan önceki fiyatıyla satılabilecek miydi ?

İşte şimdi de yeni bir sorun ortaya çıkıvermişti.Benim arabamın kazadan önceki piyasa değeri 50.000 TL iken , yaşanan bu kazadan sonra 27.000 TL ile onarımı yapıldığından yaklaşık aynı tutarda hasar kaydı gözükeceğinden ancak 35.000 TL civarında bir fiyata satılabilecekti.

Yani kabaca hesap edersek hiç kusurumun olmadığı bu kazadan dolayı yaklaşık 15.000 TL maddi zararım doğdu.

İşte bu noktada da aracımda meydana gelen değer kaybını almak için yine karşı tarafın sigorta şirketine internet üzerinden mail göndererek değer kaybı başvurusunda bulundum.

Değer kaybı içinde ayrı bir exper atanarak 27.000 TL hasar kaydı eklenen aracım için 1.522 TL değer kaybı parasının ödenmesine karar verildi.

Bu değer kaybı parası sizce gerçek değer kaybını yansıtıyor mu ?

Sigorta tarafından ödenen değer kaybı için itiraz nereye yapılır ?

Ben yukarıda belirttiğim değer kaybı ödemesinin gerçek değer kaybını yansıttığını düşünmediğim için konuyu Sigorta Tahkim Komisyonuna taşıyorum.Umarım güzel haberler alırım ve gelişmeleri buradan sizlere bildiririm.Hayırlısı olsun bakalım.Rabbim kimseye kaza yaşatmasın.

 • Yani değer kaybı için itiraz Sigorta Tahkim Komisyonuna yapılmaktadır.
 • Ancak öncesinde ilgili sigorta şirketine değer kaybı parası ile ilgili olarak mail yoluyla veya yazılı olarak itiraz etmeniz gerekiyor.
 • İtirazınıza gelen cevaba göre veya 15 gün içinde cevap verilmemesi durumunda bunları belgelendirerek konuyu sigorta tahkim komisyonuna taşıyabilirsiniz.
 • 5.000 TL’ye kadar olan değer kaybı başvuruları için Sigorta Tahkim Komisyonunun kararı kesindir ve bu karara itiraz yolu kapalı olduğu için ilgili sigorta şirketi ödemeyi gerçekleştirmek zorunda kalmaktadır.
 • Ayrıca karşı tarafın araç sürücüsüne de maddi tazminat davası açabileceğinizi de buradan size hatırlatayım.Eğer karşı taraf tamamen dikkatsizliği ve umursamazlığı yüzünden kazaya sebep olduysa hakkınızı arayın.
 • Trafik kazasından dolayı maddi tazminat davası nasıl açılır bunları merak ediyorsanız ve bu konuda bilgi almak istiyorsanız konu altından yazın en kısa süre içerisinde cevaplarım.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı