Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Maddi Hasarlı Kazada Yapılacak İşlemler

Maddi Hasarlı Trafik Kazasında Polis Çağrılır mı ?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda hepimizin başına gelebilecek bir durumdan maddi hasarlı trafik kazası neticesinde neler yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Günlük hayatımızda aracımızla giderken kendi dikkatsizliğimiz sebebiyle veya karşı tarafın dikkatsizliğinden dolayı küçük trafik kazaları geçirebiliyoruz.

Allah daha kötüsünden korusun aracınızla maddi hasarlı bir trafik kazasına karışmanız halinde ne yapmanız gerekir ? Kaza tespit tutanağı nasıl doldurulur ?

Bu yazımızda polissayfasi.com sitesi olarak yukarıda yer alan benzer sorulara ve maddi hasarlı trafik kazalarında yapılması gereken işlemlere yer vererek sorularınıza çözüm bulacağız.

Maddi Hasarlı Trafik Kazasında Polis Çağrılır mı ?

 • Eğer aracınız kaskoluysa tek taraflı maddi hasarlı trafik kazası geçirseniz bile kaskonun bozulmaması için kaza tespit tutanağının polis tarafından tutulması gerekmektedir.
 • Yani bazı kasko şirketlerinin bu yönde bir talebi olmaktadır.
 • Her aracın trafiğe çıkarılmadan önce Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasının yaptırılması gerekmektedir.
 • İki aracın karşılıklı olarak karıştığı maddi hasarlı trafik kazalarında eğer taraflar aralarında anlaşıyorsa polis çağırmaya gerek yoktur.
 • Bu gibi durumlarda kaza tespit tutanağını kazaya karışan tarafların doldurması gerekir.

Maddi Hasarlı Trafik Kazasında Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur ?

Başka bir araçla birlikte karıştığınız maddi hasarlı bir kazada sigorta şirketinden temin ettiğiniz Kaza Tespit Tutanağını karşılıklı olarak doldurmanız gerekiyor.

Kaza Tespit Tutanağını doldurma kısmına geçmeden önce kazanın ilk haliyle aracınızın ve diğer aracın fotoğraflarını çekin ve araçlarınızı trafiği tehlikeye düşürmeyecek şekilde uygun bir alana çekin.

Ardından diğer araba sahibiyle birlikte kaza tespit tutanağını doldurmaya başlayın.Kaza tespit tutanağında doldurmanız gereken kısımlar neler ? Bunları da birlikte görelim

 • Öncelikle en üst kısımda bulunan alanda kaza tarihini , kaza saatini ve kaza yerini dikkatli bir şekilde yazıyoruz.
 • Sonra Araç A ve Araç B kısımlarına geçip kendi alanınızda Sürücü Bilgileri kısmına ad , soyad , T.C Kimlik numaranız, adresiniz ve telefon numaranızı yazın.
 • Aynı şekilde Araç Bilgileri kısmına sürücü belgesinin sınıfı , alındığı yer , aracın marka-modeli , aracın plakası ve kullanım şeklini yazın.
 • Daha sonra Trafik sigortası poliçe bilgileri kısmında bulunan , sigortalının adı , soyadı , sigorta şirketinin adı , poliçe ve acente no , tramer belge no ve sigortanın bitiş tarihi alanlarını doldurun.
 • Daha sonra altta bulunan boşlukta 2 adet araç resmi olacak ( yoksa kendiniz A ve B araçlarını çizin ) bu kısımda kendi aracınızın kaza sırasında ilk darbe aldığı yeri bir ok yardımıyla gösterin ve araç plakasını da hemen altına yazın.
 • Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra kazanın olduğu caddeyi kabaca gösteren bir taslak çizin ve aracınızı çarpışmaya göre konumlandırın.
 • Son olarak sürücü görüşleri kısmına kazanın nasıl ve ne şekilde olduğunu açıkca belirtecek kelimelerle kendi görüşünüzü yazın.

Sürücü görüşleri kısmı nasıl doldurulur ?

ÖRNEK: Ben Kayseri çevre yoluna geçmek için dönel kavşağa girdim ancak ışıkların çalışmaması sebebiyle sağ şeritteki araçlardan ikisinin yol vermesi sonucu kontrollü bir şekilde dönel kavşaktan geçerken üçüncü bir aracın devam etmesi sonucu sol önden çarptım. Şeklinde kazayı anlatan ifadelerle doldurabilirsiniz.

 • Her iki tarafta kaza tespit tutanağının altına ismini yazıp imzaladıktan sonra işlemi tamamlamış oluyoruz.
 • Ayrıca karşı tarafın tescil belgesinin , sürücü belgesinin ve zorunlu mali sorumluluk sigortasının fotoğrafını veya fotokobisini çekmeyi unutmayın.

Rabbim kimseye ne maddi hasarlı trafik kazası ne de yaralamalı trafik kazası yaşatmasın.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı