Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Memurun İzin Hakları Nelerdir ?

Memurların İzin Hakları

Merhaba arkadaşlar hazırladığımız bu yazı ile memurun izin hakları nelerdir? Bu konu hakkında detaylı bir şekilde bilgi vereceğiz.

Memurların İzin Hakları

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olanların yani devlet memurlarının, kamu kurumlarının hafta sonu kapalı olmasından dolayı cumartesi ve pazar günleri izinli olmalarının yanında senelik izin ve mazeret izni gibi izinleri de bulunmaktadır.

Mesleğe yeni başlayan bir memur meslekteki ilk 10 yılında 20 gün senelik izin hakkına sahipken , meslekte 10.yılını dolduran memurun senelik izin süresi ise 30 güne uzamaktadır.

Polisin İzin Hakkı Nelerdir ?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olan polisin senelik izin süresi de aynı şekilde olmakla birlikte , izni geçireceği yerin mesafesinin 600 km’den az olması halinde + 2 gün , 600 km’den fazla olması halinde ise + 4 gün yol izni daha eklenmektedir.

Öğretmenin İzin Hakları Nelerdir ?

Öğretmenlerde ise durum biraz daha farklıdır.Diğer memurların aksine öğretmenlerin senelik izin hakkı yoktur.Onun yerine eğitim-öğretim döneminin sonlandığı 15 tatil ve yaz tatili döneminde izinli sayılmaktadırlar.

Radyoaktif Işınlarla İlgili Memurların İzin Hakları

Radyoaktif ışınlarla ilgili memurluk görevini icra edenler senelik izinlerinin haricinde 30 günlük sağlık iznine de sahiptir.

Bahsettiğimiz bu izinler dışında tüm devlet memurlarının sahip olduğu diğer izin hakları şunlardır:

Mazeret İzni: Aday devlet memuru olunması halinde veya senelik iznin bitmesi gibi durumlarda 10 günlük mazeret izni kullanılabilmektedir.Mazeret izni illerde Vali’nin , ilçelerde ise Kaymakam’ın onayı ile verilmektedir.

Evlilik İzni: Devlet memurlarının senelik izinlerinin dışında kendisinin evlenmesi halinde veya çocuğunun evlenmesi durumunda isteği üzerine kullanabileceği 7 gün evlilik izni hakkı bulunmaktadır.

Ölüm İzni: Memura birinci derecedeki yakınlarından ( Anne , Baba , Eş , Kardeş veya Çocuk ) birinin vefatı halinde 7 günlük ölüm izni verilmektedir.

Doğum(Analık) İzni: Bayan memurlar doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta analık izni hakkına sahiptir.Ayrıca bayan memur isteğe bağlı olarak bu iznini gebeliğinin 35.haftasına geldiğinde de kullanabilir.

Babalık İzni: Eşi doğum yapan memur isteği halinde senelik izninin haricinde 10 günlük babalık iznini kullanabilir.

Ücretsiz İzin: Doğum yapan bayan memur doğumdan itibaren 24 ay süreyle ücretsiz izne ayrılma hakkına sahiptir.Ancak ücretsiz izne ayrılınması halinde ücretsiz izinde bulunulan süre boyunca maaş yatmayacaktır.Aynı haklara eşi doğum yapan erkek memurda sahiptir.

Hastalık İzni: Memurun sağlık sorunları nedeniyle hastaneden rapor alması halinde alınan doktor raporu hastalık iznine çevrilir.Ayrıca Kanser , Akıl hastalığı gibi uzun süre tedavi gerektiren hastalıklarda 18 aya kadar hastalık izni kullanılabilir.

Ancak devlet memuru tedavi bitiminde , işe başlamadan önce iyileştiğini gösteren raporu getirmek zorundadır.

Refakat İzni : Devlet memurunun birinci derece yakınlarından ( Anne , Baba , Eş veya Çocuklardan ) birinin ağır bir hastalığa yakalanması veya kaza geçirmesi sonucunda bu durumun belgelendirilmesi halinde 3 aya kadar izin hakkı kullanılabilir.

Eşin doğum için hastaneye yatması halinde hastanede bulunduğu süre zarfında refakatcı olarak izin hakkı kullanılabilir.

Evet arkadaşlar memurun izin hakları yukarıda bahsettiğimiz gibidir. Ayrıca merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı