Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Olay Yeri İnceleme Polisi Nasıl Olunur ?

Olay yeri inceleme branşlı polis olmak için gerekenler

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda emniyet teşkilatı içerisinde yer alan bir birim olan olay yeri inceleme polisi nasıl olunur? sorusuna cevap vererek olay yeri inceleme branşlı polis olmak için gerekli şartların neler olduğundan bahsedeceğiz.

Olay yeri incelemede çalışan polisler nasıl çalışır , ne iş yaparlar ?

 • Bu birimde çalışan polis memurlarının olay yeri inceleme kursunu almış olması yani branşlı olması gerekmektedir.
 • Bu birimde çalışan polis memurları sivil çalışırlar.
 • Çalışma saatleri hafta içi gündüz 08.00 ve 17.00 saatleri olduğu gibi akşam nöbetçi olma durumları da bulunmaktadır.
 • Yani inceleme yapılması gereken bir olay olduğunda, olay yeri inceleme branşlı polis memurunun gelip inceleme yapması gerekmektedir.
 • Ölüm olaylarında, hırsızlık olaylarında, kasten yaralama olaylarında, mala zarar verme gibi olaylarda olay yeri incelemesi ve fotoğraflanması olay yeri inceleme branşı polis tarafından yapılmaktadır.
 • Ayrıca gözaltına alınan şüpheli şahısların parmak izinin alınması ve fotoğraflarının çekilmesi işlemi de olay yeri inceleme birimi tarafından yapılmaktadır.

Olay yeri inceleme branşına müracaat edebilmek için gerekli şartlar

Olay yeri inceleme birimine alınacak personelde genel olarak aşağıdaki şartlar aranmaktadır.

 1. Emniyet hizmetleri sınıfında çalışıyor olmak.
 2. En az 2 yıllık üniversite mezunu olması.
 3. Otuzbeş yaşını tamamlamamış olması.
 4. Genel hizmet branşında olması.
 5. Hakkında devam eden bir soruşturmanın olmaması gibi temel şartlar bulunmaktadır.

Ayrıca adayın iyi derecede bilgisayar kullanabiliyor olması ve ilk yardım eğitimi almış olması mülakat sürecinde tercih sebebi olabilmektedir.

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan personel emniyet tarafından olay yeri inceleme branşına personel alınacağının duyurulması halinde müracaat edebilir.

 • Bu süreçte mülakata girecek adayları belirlemek için yazılı sınav yapılmaktadır.
 • Yazılı sınavda başarılı olup sıralamaya giren adaylar mülakata çağrılır ve bu adaylar arasından olay yeri inceleme birimi için yeteri kadar personel seçilerek olay yeri inceleme kursu verilir.

Olay yeri incelemede çalışan polisin maaş yönünden diğer polis memurlarından fazlası var mıdır ?

 • Olay yeri incelemede çalışan polis memurları genel hizmet sınıfında çalışan polislerden 250 TL civarı daha fazla almaktadır.

Evet arkadaşlar polissayfasi.com olarak hazırladığımız bu yazı ile olay yeri inceleme polisi nasıl olunur sorusuna cevap vererek, olay yeri inceleme polisinin nasıl çalıştığından az çok bahsettik. Umarım faydalı olmuştur.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
12 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Yusufcan Yılmaz
Yusufcan Yılmaz
8 ay önce

merhaba 10.sınıftayım olay yeri inceleme ye bi merakım var acaba hangi üniversiteye ve hangi derslerde iyi olmam gerekiyor süreçleri anlatırmısınz ?

selva
selva
1 yıl önce

Merhaba, polislik sinavina girmek yerine biyoloji veya kimya okusam sonrasinda kpss’ ye girip olay yeri incelemeye alinir miyim? Ve alımlar sık sık olur mu? Yani uc dort yilda bir az sayida personel mi alinir? polislik okulunu bitirdikten sonra mi olay yeri incelemeye girmek kolaydir yoksa biyoloji okuduktan sonra mi? Teşekkürler

ela
ela
1 yıl önce

merhaba acaba olay yeri inceleme polisi olmak için ayrı hangi lise için çalışmalıyım yada gidebileceğim belli bir lise varmı

Ecrin
Ecrin
1 yıl önce

Merhaba, ben olay yeri inceleme p. Olmak istiyorum 7. Sınıfa geçtim hangi liseyi okumam gerekir? Cok kararsızım lütfen sorumu yanıtlayın

Erhan
Erhan
1 yıl önce

Ben şuan 10.sınıfa geçtim ve olay yeri inceleme polisi olmak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekir?

Engin
Engin
1 yıl önce

Ben olay yeri p. Olmak istiyorum ama genetik bolumunden mezun olmam gerkiyirmus ayrica bolum icindeki rutbeleride söylersen cok sevinirim

Kapalı