Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Trend

Ön Lisans Mezunları Polis Nasıl Olur?

Ön Lisans Mezunları İçin Polislik

Hazırladığımız bu makale ile Ön lisans mezunları polis nasıl olur?  Ön lisans mezunlarının polis olmak için izlemesi gereken adımlar nelerdir? Ön lisans mezunları için POMEM ve  PMYO başvuru şartları ve sınav aşamaları gibi birçok konuda bilgi vermeye çalışacağız. Anlattıklarımıza rağmen aklınızda soru işareti kalırsa yorum kısmından bize ileterek cevap alabilirsiniz.

Ön lisans mezunları yani 2 yıllık meslek yüksek okullarından mezun olanlar polis olmak için PMYO ve POMEM sınavlarına katılma hakkına sahip olmaktadır.

Ön Lisans Mezunları PMYO Sınavına Girebilir mi?

Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliği’nin 5. maddesi gereği; “Yüksekokullara, 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanununun 10 uncu maddesinde belirtilen eğitim kurumlarından (Lise ve dengi okullardan) mezun olanlar başvurabilirler.” hükmü gereğince Ön lisans mezunları lise düzeyinde yapılan ve her sene ortalama 2500 ( 2250 erkek, 250 kadın ) polis alımının yapıldığı PMYO sınavına başvuru hakkına sahiptir.

 • PMYO sınavına başvuru yapmak isteyen önlisans mezunu adayların bu noktada herhangi bir ayrıcalıkları bulunmayıp lise mezunları ile aynı şartları taşımaları gerekmektedir.

Dolayısıyla PMYO sınavına başvurmak isteyen ön lisans mezunu adayların ÖSYM tarafından yapılan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavının TYT bölümünden en az 250,00 ham puan alması ve ayrıca aşağıda maddeler halinde verdiğimiz diğer şartları da karşılamaları gereklidir.

 • Sınavın yapıldığı yılın 1 ocak itibariyle 26 yaşından gün almamış olmak,
 • Erkeklerde en az 1,67 cm boyunda, kadınlarda ise en az 1,62 cm boyunda olmak,
 • Tüm adaylar için beden kitle indeksi şartı açısından adayların beden kitle indekslerinin 18 ve 27 dahil bu sayılar arasında olması,
 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak,

Ön Lisans Mezunları POMEM Sınavlarına Katılabilir mi?

Yaklaşık 5 yıl önce yapılan düzenlemeyle birlikte Ön lisans mezunları da POMEM sınavlarına başvuru yapma hakkına sahip olmuştur.

Ancak ilan edilen her POMEM alımı için ön lisans mezunlarına %20’lik bir kontenjan ayrılmaktadır. Örneğin 12 bin POMEM polis alımı için ilân gelmişse bunun 2400’ü ön lisans mezunlarına geriye kalan 9600’ü ise lisans mezunlarına ayrılacaktır.

 • Ayrıca polis alımlarında ilan edilen kontenjanın %10‘u kadar kadın polis alımı yapılmaktadır.

POMEM sınavına katılmak isteyen ön lisans mezunlarının KPSS P93 puanlarının en az 65 olması ve aşağıda maddeler halinde verdiğimiz diğer şartları da taşımaları gerekmektedir.

 • Sınavın yapıldığı yılın 1 ocak itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak,
 • Erkeklerde en az 1,67 cm boyunda, kadınlarda ise en az 1,62 cm boyunda olmak,
 • Tüm adaylar için beden kitle indeksi şartı açısından adayların beden kitle indekslerinin 18 ve 27 dahil bu sayılar arasında olması,
 • Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak,

Ön lisans Mezunları İçin POMEM ve PMYO Sınav Aşamaları

 • Ön lisans mezunları polis nasıl olur?

Yukarıda bahsettiklerimiz ışığında ön lisans mezunları aynı sene içerisinde hem POMEM hem de PMYO sınavına şartları karşılamaları halinde başvuru yapabilirler.

PMYO sınavının kazanılması halinde Polis olmak için polis meslek yüksek okulunda 2 yıl eğitim görülürken, POMEM sınavının kazanılması halinde Polis Meslek Eğitim Merkezinde ortalama 8 ay eğitim görülür.

Her iki sınav içinde geçirilen aşamalar aynıdır. Yanı bu sınavlara katılan adaylar ön sağlık kontrolü, fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü mülakat aşamalarına tabi tutulurlar.

 • Aynı şeyleri tekrar anlatmamak ve dağınıklığa neden olmamak için daha önceden POMEM ve PMYO konusunda rehber olarak hazırladığım yazıları okumanız için aşağıya linklerini bırakıyorum. Şimdiden başarılar dilerim.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
gozde
gozde
1 yıl önce

merhaba. Ben Gözde yaklasık 3 yıl önce fmf teshısı kondu.İlac kullanıyordum fakat son 8 aydır ilaç kullanmıyorum ve ataklarım olusmuyor. Doktorum atak oluşmuyorsa ilaç kullanıını durdurabılırız dedı. son 8 aydır İlaç kullanmıyorum ve atak olusmuyor . Polıslıge engel mı ?

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  gozde

Merhaba gözde öncelikle geçmiş olsun, Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre tekrarlayan ateş sendromları (FMF, tekrarlayan ateşle seyreden diğer romatolojik hastalıklar) a dilimi dışında yer almaktadır bu açıdan eğer hastalık hala mevcutsa sorun olabilir. Ancak akdeniz ateşi rahatsızlığınız tamamen ortadan kalktıysa sorun olmayabilir.

gozde
gozde
1 yıl önce
Reply to  Admin

cevap verdiğiniz ve bilgilendirdiğiniz için tesekkür ederim

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  gozde

Rica ederim iyi akşamlar

Kapalı