Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Osgood Schlatter – Dizdeki Şişlik Polisliğe Engel mi?

Osgood Schlatter Polisliğe, Bekçiliğe Engel Olur mu?

Bir ziyaretçimizin Osgood Schlatter  polisliğe engel mi? Sorusunu sormasından dolayı bu konuda yazı hazırlamayı uygun gördüm.

Ziyaretçimizin sorusu: Sol dizimde osgood schlatter var. Bu ön sağlığı geçip okulu kazandıktan sonra problem oluyor mu? Bana tek etkisi sadece şişlik olması. Başka bir etkisi yok.

Osgood Schlatter Nedir?

Osgood Schlatter rahatsızlığı özellikle çocukluk döneminde fazlaca görülen diz bölgesinde şişlik ve kızarıklıkla birlikte ağrıya sebep olan bir hastalıktır.

Osgood Schlatter Polisliğe, Bekçiliğe Engel mi?

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde Osgood Schlatter hastalığı ile ilgili direk olarak açıklama bulunmamaktadır. Ancak biz yönetmelikte yer alan açıklamalar ışığında bu rahatsızlığın hangi dilim kapsamında değerlendirilebileceğini söyleyebiliriz.

Osgood Schlatter hastalığı diz bölgesinde görülmektedir. Diz bölgesindeki diz kemiği ( patella ) ile bacak kemiği ( tibia ) alt ekstremite içerisinde yer almaktadır.

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği ortopedi ve travmatoloji bölümü B ve C diliminde ise şu açıklamalar bulunmaktadır.

  • B diliminde yer alan açıklama:

Alt ekstremitedeki kemiklerden bir veya birkaçının fonksiyonel patolojileri, tedavi sonrası sekelleri.

  • C diliminde yer alan açıklama:

a) Alt ekstremitedeki kemiklerden bir veya birkaçının anatomik veya fonksiyonel patolojileri, travmaları, tümörleri, enfeksiyonları, yanıkları, tedavi sonrası sekelleri, cerrahi veya travmatik ampütasyonları.

b) Alt ekstremite eklemlerindeki kemiklerin, kıkırdakların ve kasların, bağların ve destek dokuların, damarların ve sinirlerin hastalıkları, yanıkları, enfeksiyonları, travmaları, cerrahileri (açık veya kapalı) ve bu patolojilerin sekelleri.

Sorunun Cevabı:

Yukarıda yaptığımız açıklamalar Osgood Schlatter hastalığının polisliğe, bekçiliğe engel olup olmadığı konusunda az çok fikir sahibi olmanızı sağlamıştır. Netice olarak Osgood Schlatter hastalığı diz bölgesinde görüldüğü için ve diz ile bacak kemikleri de alt ekstremite içerisinde sınıflandığından Osgood Schlatter rahatsızlığı tespiti halinde B veya C diliminde değerlendirilecek ve bu yönden engel olacaktır.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kapalı