Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

Pitbull Cinsi Köpek Beslemek Yasak mı?

Pitbull Nereye Şikayet Edilir? Pitbull Beslemenin Cezası Ne Kadar?

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak her ne kadar polis, bekçi alımları ve başvuru şartlarına dair bilgiler paylaşsakta zaman zaman kanunlara aykırı durumlar hakkında da bilgilendirme yapmaya çalışıyoruz.

Bu yazımızda ise pitbull beslemek yasak mı? Pitbull cinsi köpek beslenmesi halinde ne tür cezai işlemler uygulanır? Çevremde Pitbull köpek besleyen var nereye şikayet etmem gerek? türünden sorulara cevap vereceğiz.

Son zamanlarda pitbull saldırıları sonucunda yaralanan insanların olduğu haberlerle sıkça karşılaşıyoruz.Son derece tehlikeli olan pitbull cinsi köpeklerin beslenmesinin, sahiplenilmesinin yasak olmasına karşın yakın çevrenizde bu tehlikeli, saldırgan köpek cinsini besleyenlerin olduğuna şahit olmuşsunuzdur.

Ancak pitbull gibi tehlikeli saldırgan köpeklerin beslenmesi kanunlarla ülkemizde yasaklanmıştır.

Pitbull Beslemek Yasak mı?

5199 sayılı hayvanları koruma kanununda hayvanlar ile ilgili yasaklar kısmında pitbull köpeklerin üretilmesinin, sahiplenilmesinin yasak olduğu açıkça belirtilmiştir.

Hayvanları koruma kanunu 14.madde yasaklar bölümünün (I) bendinde : Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmenin yasak olduğu belirtilmiştir.

Dolayısıyla hangi köpekleri beslemek yasaktır diye sorulursa Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro gibi köpek türlerinin beslenmesinin yasak olduğunu söyleyebiliriz.

Pitbull Beslemenin Cezası Ne Kadar?

Bu tarz tehlikeli yasak pitbull köpekleri besleyenlere köpek adedince Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı görevliler tarafından 2019 yılı için 7000 tl civarında idari para cezası yazılmaktadır ve söz konusu yasak köpekler belediyeye ait hayvan barınağına alınarak, el konulmaktadır.

Pitbull Cinsi Köpek Görürseniz Nereye Şikayet Etmelisiniz?

Pitbull gibi tehlikeli, saldırgan köpekler için şikayetlerinizi tarım ve orman bakanlığına direk olarak iletebileceğiniz gibi CİMER vasıtasıyla tehlikeli köpeklerin bulunduğu tam adresi belirterek de şikayet edebilirsiniz.

Şikayet etmeniz halinde köpeklerin bulunduğu adrese tarım ve orman bakanlığına bağlı görevlilerle birlikte, kolluk kuvveti ve belediyeye ait hayvan barınağı görevlileri gelerek tutanak yazılacak ve söz konusu tehlikeli köpeklere el konulacaktır.

İşte yasak köpeklere ait resimler

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
6 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
emre
emre
1 yıl önce

Merhaba iyi günler.
kanunda sahiplendirilmesini sağlamak üretmek gibi yasaklar var ama beslemenin yasak olduğu yazmıyor. bi arkadaşım besliyor o söylemişti böyle böyle diye hatta belediye kısırlaştırıldığı taktirde kaydını da yapıyomuş. ben yasaklı diye almadım onun yerine alman kurdu aldım ama bu arkadaşın dedikleri kafamı karıştırdı. üretmek sahiplendirmek yasak beslemek serbest bu mümkünmü.

DarqueSSe
DarqueSSe
2 yıl önce

Peki pitbull beslemek istiyenler devletten izin alarak besliye bilir mi

Holy
Holy
2 yıl önce

Yukarı dairede ki çocuk pitbull almis ama hayvanın hic sesi solugu yok kulaklarini kestirmis bugun teyzeme fotografini atmis hayvana bildiginiz iskence yapıyo bir de bununla gurur duyuyo hayvani catiya bagliyo yagmurlu gunlerde felan hayvan sürekli orda vahşi olması için az yemek veriyo polisi aramalı mıyım?

Kapalı