Sitemizde toplam: 205 yazı ve cevaplanmış 1923 soru bulunmaktadır. 

Pitbull Cinsi Köpek Beslemek Yasak mı?

Pitbull Nereye Şikayet Edilir? Pitbull Beslemenin Cezası Ne Kadar?

Merhaba arkadaşlar polissayfasi.com sitesi olarak her ne kadar polis, bekçi alımları ve başvuru şartlarına dair bilgiler paylaşsakta zaman zaman kanunlara aykırı durumlar hakkında da bilgilendirme yapmaya çalışıyoruz.

Bu yazımızda ise pitbull beslemek yasak mı? Pitbull cinsi köpek beslenmesi halinde ne tür cezai işlemler uygulanır? Çevremde Pitbull köpek besleyen var nereye şikayet etmem gerek? türünden sorulara cevap vereceğiz.

Son zamanlarda pitbull saldırıları sonucunda yaralanan insanların olduğu haberlerle sıkça karşılaşıyoruz.Son derece tehlikeli olan pitbull cinsi köpeklerin beslenmesinin, sahiplenilmesinin yasak olmasına karşın yakın çevrenizde bu tehlikeli, saldırgan köpek cinsini besleyenlerin olduğuna şahit olmuşsunuzdur.

Ancak pitbull gibi tehlikeli saldırgan köpeklerin beslenmesi kanunlarla ülkemizde yasaklanmıştır.

Pitbull Beslemek Yasak mı?

5199 sayılı hayvanları koruma kanununda hayvanlar ile ilgili yasaklar kısmında pitbull köpeklerin üretilmesinin, sahiplenilmesinin yasak olduğu açıkça belirtilmiştir.

Hayvanları koruma kanunu 14.madde yasaklar bölümünün (I) bendinde : Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmenin yasak olduğu belirtilmiştir.

Dolayısıyla hangi köpekleri beslemek yasaktır diye sorulursa Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro gibi köpek türlerinin beslenmesinin yasak olduğunu söyleyebiliriz.

Pitbull Beslemenin Cezası Ne Kadar?

Bu tarz tehlikeli yasak pitbull köpekleri besleyenlere köpek adedince Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı görevliler tarafından 2019 yılı için 7000 tl civarında idari para cezası yazılmaktadır ve söz konusu yasak köpekler belediyeye ait hayvan barınağına alınarak, el konulmaktadır.

Pitbull Cinsi Köpek Görürseniz Nereye Şikayet Etmelisiniz?

Pitbull gibi tehlikeli, saldırgan köpekler için şikayetlerinizi tarım ve orman bakanlığına direk olarak iletebileceğiniz gibi CİMER vasıtasıyla tehlikeli köpeklerin bulunduğu tam adresi belirterek de şikayet edebilirsiniz.

Şikayet etmeniz halinde köpeklerin bulunduğu adrese tarım ve orman bakanlığına bağlı görevlilerle birlikte, kolluk kuvveti ve belediyeye ait hayvan barınağı görevlileri gelerek tutanak yazılacak ve söz konusu tehlikeli köpeklere el konulacaktır.

İşte yasak köpeklere ait resimler

Yazıyı Tamamen Göster

MERAK ETTİKLERİNİZİ BURADAN SORABİLİRSİNİZ.

avatar
  Takip Edin  
Bildir

İlgili Makaleler

Kapalı