Sitemizde toplam: 227 yazı ve cevaplanmış 3967 soru bulunmaktadır. 

PMYO Alımına Katılabilmek İçin TYT Sınavında Kaç Net Yapmak Gerekir ?

Güncel PMYO Sınavı TYT Taban Puan Şartı

Liseden mezun olup polis olmak isteyen adayların önlerinde PMYO sınavı seçeneği bulunmaktadır.

PMYO ; Polis Akademisine bağlı olarak faaliyet gösteren, lise mezunları arasından alım yapılarak 2 yıllık önlisans düzeyinde yatılı eğitimin verildiği ve mezun olan adayların polis memuru rütbesinde göreve başlatıldığı Polis Meslek Yüksek Okuludur.

Lise mezunları için şuan aktif olarak polislik eğitimin verildiği 5 (Beş) Polis Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır.

Eğitime Devam Eden Polis Okulları ( PMYO ) :

 1. İstanbul Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksek Okulu
 2. Kastamonu Polis Meslek Yüksek Okulu
 3. Kırıkkale Polis Meslek Yüksek Okulu
 4. Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu
 5. Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksek Okulu

Polis Meslek Yüksek Okullarında Nasıl Eğitim Verilmektedir ?

PMYO sınavını kazanarak herhangi bir Polis Meslek Yüksek Okulunda öğrenci olarak eğitime başlatılan aday 2 yıl yatılı eğitim görür.

Bu eğitimleri esnasında hukuk , sosyal bilimler, siyaset bilimleri , emniyet teşkilatı kanunu , polis vazife ve salahiyat kanunu , polis müdahale teknikleri ve atış eğitimi gibi konularda hem teorik hem de uygulamalı alan eğitimi verilir.

PMYO Alımına Katılmak İsteyen Adaylar Hangi Şartları Taşımalıdır ?

 • Adayın lise mezunu olması gereklidir.
 • Adayların en az 18 yaşında olması ve 26 yaşından gün almamış olması gereklidir.
 • Erkek adaylar için en az 1.67 cm boyunda olunması gereklidir.
 • Kadın adaylar için en az 1.62 cm boyunda olunması gereklidir.
 • Hem erkek hem de kadın adayların beden kitle endeksinin 18 ve 27 arasında olması gereklidir.Belirtilen sayılar da dahildir.
 • Adayın Yüksek Öğretim Kurumları Sınavının TYT puan türünden en az 260.00 ham puan alması gereklidir.

Polislik Başvuru Şartları ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki resme tıklayıp ilgili yazıyı inceleyebilirsiniz.

25.dönem pomem başvuru
Polislik Başvuru Şartları ( POMEM – PMYO – PAEM )
Yazımızdan da anlayacağınız üzere 2019 PMYO Güncel TYT Taban Puan Şartı 260.00 ham puandır.

Peki PMYO sınavına katılabilmek için Temel Yeterlilik Testi yani TYT’den kaç net bırakmak gerekir?

Yüksek Öğretim Kurumları sınavının TYT bölümünde Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri alanları ile ilgili sorular yer almaktadır.

Toplamda 120 sorudan oluşan TYT bölümünde soruların alanlara göre dağılımı şu şekilde olmaktadır.

 • TÜRKÇE: 40 Soru
 • SOSYAL BİLİMLER: 20 Soru
 • TEMEL MATEMATİK: 40 Soru
 • FEN BİLİMLERİ: 20 Soru
PMYO sınavına katılmak isteyen aday PMYO – TYT taban puan şartı olan 260.00 ham puanı alabilmek için aşağıda yer alan örneklerdeki gibi netler bırakabilir.

BİRİNCİ ÖRNEK: Türkçeden 20 Net , Sosyal Bilimlerden 12 Net , Temel Matematikten 8 Net ve Fen Bilimlerinden 8 Net olmak üzere toplamda 48 Net bırakan aday 260.54 civarında  TYT ham puanı alacaktır ve PMYO sınavına katılma şansı yakalayacaktır.

İKİNCİ ÖRNEK: Türkçeden 30 Net , Sosyal Bilimlerden 12 Net , Temel Matematikten 4 Net ve Fen Bilimlerinden 4 Net olmak üzere toplamda 50 Net bırakan aday 264.98 civarında  TYT ham puanı alacaktır ve PMYO sınavına katılma şansı yakalayacaktır.

ÜÇÜNCÜ ÖRNEK: Türkçeden 16 Net , Sosyal Bilimlerden 4 Net , Temel Matematikten 20 Net ve Fen Bilimlerinden 10 Net olmak üzere toplamda 50 Net bırakan aday 267.44 civarında TYT ham puanı alacaktır ve PMYO sınavına katılma şansı yakalayacaktır.

DÖRDÜNCÜ ÖRNEK: Türkçeden 14 Net , Sosyal Bilimlerden 4 Net , Temel Matematikten 20 Net ve Fen Bilimlerinden 16 Net olmak üzere toplamda 54 Net bırakan aday 281.15 civarında TYT ham puanı alacaktır ve PMYO sınavına çok rahat bir şekilde katılma şansı yakalayacaktır.
 • Verdiğimiz örneklere de dikkat edilirse YKS’nin TYT bölümünden ortalama 50 net bırakan aday PMYO sınavına katılma hakkı kazanacaktır.
 • Ayrıca ağırlıklı olarak Türkçe ve Matematik sorularından daha fazla net bırakılması TYT puanının artmasını sağlayacaktır.

Anlattıklarımız umarım faydalı olmuştur.Polislikle ilgili güncel bilgilerden haberdar olmak için polissayfasi sitesini ziyaret etmeye devam edin.

Admin

Merhaba arkadaşlar, polislikle ilgili sorularınıza en doğru şekilde cevap vermek ve bilgilendirmek için polissayfasi.com sitesini kurdum. Bazen verdiğim cevaplar bazı arkadaşların duymak istedikleri olmayabiliyor ancak ben olabilecek ihtimaller üzerinden bilgilendirmeye çalışıyorum. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin ancak sorularınıza cevap almak için polis alımı yazıp site linkini ( https://polissayfasi.com ) sosyal medya hesaplarında paylaşarak linkini banada atın. Ben vakit ayırdığım için aynı davranışı sizden de bekliyorum arkadaşlar
Takip Edin
Bildir
guest
9 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Meliha
Meliha
1 yıl önce

Ben tyt girdim polis olmak istiyorum ama kimi ham puan kimi yerleştirme puanı ile alındığını söylüyor ham puanım 233 yerleştirme puanım 256 olabilir miyim cevap verirseniz çok memnun olurum

Meryem Bağış
Meryem Bağış
1 yıl önce

Bende bu sene 12.sınıfa yeni girdim meslek lisesi öğrencisiyim bende polis olmak istiyorum ama herkezte meslek lisesi öğrencisi bir şey kazanamaz bis şey yapamaz algısı var maalesef.Benim derslerim güzel yani başarılı bir öğrenciyim ama boyumda bir sıkıntı var 1.60 boyundayım uzamak içinde bol bol basketbol oynadım spor yaptım ama bir işe yaramadı. Çok araştırdım baktım belli aşamalardan geçiliyor ve bu aşamalar sözlü yazılı ve fiziksel olarak ayrılıyor benim baktığıma göre yazılı sınav polis olmak için pek önemli değilmiş önemli olan sözlü ve fiziksel yapılan uygulamalarmis kendini tanıma kendini ifade etme özgüven vb bir çok şeye bakılıyormus benim merak ettiğim acaba… Read more »

Mehmet
Mehmet
1 yıl önce

300 ham puan almak için tyt sınavından kaç net yapmak gerekir.

Gül
Gül
1 yıl önce

Polis için ham puan kactir

Admin
Admin
1 yıl önce
Reply to  Gül

PMYO için soruyorsanız TYT ham 250,00 olmalıdır, 2019 yılında geçerli puan buydu, 2018’de ise en az 260,00 ham puan olması gerekiyordu. Garanti olması açısından en az TYT 260,00 ham puan olmasında fayda var.

Betül durmus
Betül durmus
2 yıl önce

Parkur puanı kaç

Admin
Admin
2 yıl önce
Reply to  Betül durmus

Parkurda 100 üzerinden puanlama yapılır. Başarı puanı hesaplanırken parkurun yani fiziki yeterlilik sınavının %25’i alınır. Polislik spor mülakatından geçmek isteyen erkek adayların en son 48 saniyede, kadın adayların ise en son 51 saniyede tamamlaması gerekir. 60 puan ve üzerinde alan adaylar başarılı kabul edilerek sözlü mülakat aşamasına katılmaya hak kazanır.

Pmyo fiziki yeterlilik sınav talimatı için bakınız:

https://polissayfasi.com/pmyo-fiziki-yeterlilik-sinav-talimati/

Kapalı