Sitemizde toplam: 222 yazı ve cevaplanmış 3212 soru bulunmaktadır. 

PMYO Yaş Şartı Hesaplama

Lise Mezunları İçin Polislik Yaş Hesaplama

PMYO Yaş Hesaplama

Daha önce de bahsettiğimiz gibi emniyet teşkilatı polis ihtiyacını lise mezunları ve üniversite mezunları arasından karşılamaktadır.

Bu nedenle polis olmak isteyen adayların bir kısmı lise biter bitmez PMYO sınavlarına katılarak polis olmaya çalışırken bir kısmı ise üniversiteyi bitirdikten sonra POMEM sınavlarına katılarak polis olmaya çalışmaktadır.

Sonuç olarak lise mezunları için PMYO sınavları, üniversite mezunları içinse POMEM sınavları yapılmaktadır.

Güncel PMYO Yaş Şartı

Lise mezunlarının da PMYO sınavlarına katılabilmesi için birtakım şartlar bulunmaktadır.

Lise mezunlarının PMYO başvurusu yapabilmesi yani polis olması için gerekli şartlar arasında;

  • Boy-kilo şartını karşılamak,
  • Beden kitle indeksinin uygun olması,
  • Sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak itibariyle 26 yaşından gün almamış olmak ve 18 yaşını tamamlamış olmak,
  • TYT sınavından en az 260 ham puan almak gibi şartları bulunmaktadır.

Güncel olarak PMYO başvurusu yaş şartına göre adayın sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak itibariyle 26 yaşından gün almamış olması ve 18 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir.

Adayın PMYO yaş şartını karşılamaması halinde polisliğe girmesi mümkün olmamakta ve bu konuda kesinlikle esneklik gösterilmemektedir.

PMYO sınavına katılmak isteyen erkek ve kadın lise mezunlarının 26 yaşından gün almamış olması zorunludur.

Yaşınız PMYO için uygun mu öğrenmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız aşağıdaki PMYO yaş hesaplama aracından faydalanabilirsiniz.

PMYO yaş hesaplamak için gerekli alanları tam olarak doldurun.

Doğum tarihinizi gün, ay, yıl olarak seçin ve PMYO sınavına girmek istediğiniz yılı da seçerek hesapla butonuna basın.

PMYO Yaş Hesaplama
Gün
Ay
Yıl
Sınava Girmek İstediğiniz Yıl

 

Hesaplama aracı dışında PMYO yaş hesabı için aşağıdaki yorum kutusundan doğum tarihinizi:  gün, ay, yıl olarak yazıp PMYO sınavına katılmak istediğiniz yılı da belirtirseniz yaşınızın polislik için uygun olup olmadığı konusunda kesin cevabı verebilirim.

Bu yazımızda PMYO yaş şartı hesaplama konusuna değinerek özellikle polis olmayı isteyen lise mezunlarının PMYO yaş sınırı konusunda merak ettiklerini doğru bir şekilde çözüme kavuşturduğumuza inanıyorum.

Polis alımları ve polislikle ilgili güncel bilgilerden haberdar olmak için polissayfasi.com sitesini ziyaret etmeye devam edin.

Takip Edin
Bildir
guest
108 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
umut
umut
1 gün önce

merhaba resmi sitede böyle bi yazı var ;18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ekim tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmayan erkek adaylar için 24 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için ise 26 yaşından gün almamış olmak.” yani şimdi ben 1998 haziran doğumluyum 2021 de pmyo başvurak istiyorum ama omaddeye göre askerlik yapmadım ve 2021 haziranda ten gün almış olucam pmyo engel teşkil edermi

Uğur
Uğur
1 ay önce

Abi niye böyle bizde bitirdik ama liseyi adaletmi bu 29 .10 .2002 dogumluyum 28 gün için bir sene bekleyeceğiz bir ay daha uzatamazmiyiz yani

Serap
Serap
1 ay önce

Merhaba ben kadın alım şartlarına göre yaşım tutuyormu kesin başvuru yapabilirmiyim 17.08.1995

Yeşim
Yeşim
2 ay önce

Merhaba 3.07.1996 doğumluyum.2021 yılında pmyo başvurabilir miyim

Hamza
Hamza
3 ay önce

Ben 07.10.2003 doğumluyum seneye tyt ye gircem yaşım 6 gün yüzünden tutmuyormu 2022 yimi bekliycem ben şimdi

Yarennur
Yarennur
4 ay önce

Nasıl yaa ben 21.09.02 doğumluyum bu sene sırf tyt ye çalıştım polislik için tyt ağırlık verdim resmen başvuru yapamıycakmıyım bu sene şimdi

sefa
sefa
4 ay önce

Kardeşim Şimdi ben üniversite Okuyorum. Baktım POLİS AKADEMİSİNE yazıya Askerlik yapmayan 24 gün almamış olacak. yapanlar ise 26 gün almamış olacak diyor. şimdi ben askerlik yapmadım yaş 24 nasıl olacak ? tüm kaynaklara bakıyorum 26 diyor ama resmi sayfa farklı diyor.

Admin
Admin
4 ay önce
Reply to  sefa

Resmi sayfanın güncellenmemiş bir kısmı var büyük ihtimalle, güncel PMYO başvuru koşullarına göre sınavın yapıldığı yılın 1 ocak itibariyle adayın 26 yaşından gün almamış olması gerekiyor, askerliğini yapsın yapmasın fark etmiyor. Bu söylediğim 2019 PMYO başvuru koşullarında da aynen uygulanmıştır, kolay gelsin

sefa
sefa
4 ay önce
Reply to  Admin

Kardeşim 3 ay hazırlanıcam emeklerim boşuna gitmesin. Kesin demi seninki Resmi sitede öyle görünce.

sefa
sefa
4 ay önce
Reply to  Admin

çok teşekkür ederim kardeşim ALLAH RAZI OLSUN

sefa
sefa
4 ay önce

Kardeşim Üniversite okuyorum, bu yıl PMYO girmeyi düşünüyorum, polis akademisinde bir yazı okudum askerliğini yapmamış olanlar 24 yaş gün almamış olmak diyor ? bunu açıklarmısın sana zahmet.

Ahmet Gülgen
Ahmet Gülgen
4 ay önce

Doğum tarihim 07.10.2003 2021 de üniversite sınavına gireceğim geçerli puanı alırsam liseden pmyo ya geçiş yapacağım için yaşım tutuyormu

Aday
Aday
6 gün önce
Reply to  Ahmet Gülgen

Benim de 08.10.2003 7 gün için polisliğe başvuramıyorum. En iyisi 2 yıllık universite okuyup girmek. Bütün hevesim kaçtı. 1 yıl daha çalısırım. Güzel bir meslek seçerim…

Kapalı